28. května 2021 • 16:40

Češi uvězněni v Himálaji. Teplota - 40 a dochází jídlo: Čekáme na zázrak!

Autor: ČTK, vmn
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Jarůšek nechtěl hattrick: Stálo by to peníze, smál se. Jágr mu hokejky nevrátil
Vaniak: Staněk se ti dostane do hlavy, Vindahl Čechy nepředčí. Na EURO...
VŠECHNA VIDEA ZDE

Čeští horolezci Marek Holeček a Radoslav Groh jsou od úterý uvězněni pod vrcholem himálajské sedmitisícovky Baruntse. Při sestupu po dosažení vrcholu 7129 metrů vysoké hory dvojici zastihlo špatné počasí, v bivaku proto musejí ve sněhové vánici a mlze čekat na jeho zlepšení, dochází jim ale jídlo.„Stav je neměnný, jsme uvězněni v sedmi tisících a nemůžeme se hnout. Stále sněží, fouká a není vidět na krok. Čekáme na zázrak, který snad dorazí v sobotu,“ vzkázal na facebooku Holeček ve zprávě převzaté ze satelitního telefonu.

Horolezcům navíc situaci komplikují mokré věci. Holečkova partnerka Klára Janíková řekla serveru lidovky.cz, že v nadmořské výšce, kde oba Češi uvízli, je pocitová teplota minus 40 stupňů. Ve čtvrtek odpoledne se údajně zatažená obloha začala protrhávat, počasí vhodné pro sestup do základního tábora by ale podle předpovědi mělo přijít až v sobotu.

V říjnu 2013 zmizeli ve sněhové vánici při pokusu o výstup na Baruntse jiní dva čeští horolezci Jakub Vaněk a Petr Machold. V nadmořské výšce kolem 6500 metrů se ztratili z čtyřčlenné výpravy, následné pátrání po nich bylo bezvýsledné.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud