Jansta: Úředníci jezdili s ČOV, pak jim dávali miliony. Ale soudili nás

Video placeholder
Pelta u soudu: Šance na osvobození roste. Jansta osvobozen, rozsudek nad Peltou zrušen
Miroslav Pelta stanul před soudem
Miroslav Pelta stanul před soudem
Miroslav Pelta stanul před soudem
Miroslav Jansta, předseda České unie sportu
Bývalý šéf FAČR Miroslav Pelta
Miroslav Pelta ve čtvrtek u soudu
Miroslav Pelta ve čtvrtek u soudu
10
Fotogalerie
Další sporty
Vstoupit do diskuse (1)

Miroslav Jansta slaví víc než Miroslav Pelta. On, jeho sekretář Jan Boháč i celá Česká unie sportu, jíž předsedá, totiž byli pravomocně zproštěni viny v kauze možné manipulace se sportovními dotacemi. „Je to velká úleva,“ říká. A jak to u něj bývá, pálí do olympioniků. „Byli jsme souzeni za to, že jsme upozornili na manipulaci úřednice, která na pozvání předsedy ČOV jezdila na lukrativní olympijské zájezdy. Ti, co to způsobili, souzeni nebyli,“ tvrdí.

Mimochodem, říká to konzistentně od samého začátku procesu. „Trpělivě jsme soudu, policii, ale také médiím vše vysvětlovali. Poskytli jsme odborné a nezávislé posudky o tom, že naše kroky byly naprosto oprávněné a legitimní. Jsme rádi, že nám městský a vrchní soud daly za pravdu. Tímto dnem naše obvinění skončilo,“ povídá Jansta.

A opakuje, co se poměrně přesvědčivě podařilo prokázat na základě výslechů u soudu. Že na ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy, které o dotacích rozhodovalo, panoval odborný zmatek. „Tohle obvinění ukázalo na nepořádky ve sportovním prostředí a městský společně s vrchním soudem tímto dnem potvrdily, že nic nekalého v našem jednání rozhodně nebylo.“

Připomíná, že dotace počítali úředníci, kteří jezdili s Českým olympijským výborem opakovaně na zahraniční akce včetně Her, kde dostávali oblečení a jiné benefity. V roce 2017 navrhovali pro ČOV 60 milionů oproti 48 při ČUS, přitom po vypuknutí kauzy se podle Jansty začal poměr obracet – 46 ku 90 milionům.

„Od okamžiku, kdy ze strany předsedy Jiřího Kejvala skončilo zavazování si úředníků MŠMT, tak klesá podpora ČOV. To se jasně ukázalo. Přitom u soudu figuroval olympijský výbor v pozici poškozeného subjektu a s výpočtem úřednice MŠMT dodnes souhlasí. Tohle je pouze skutečný popis reality a to podstatné, co nám letitý soudní proces bohužel ukázal. Už před pěti lety vrchní soud v rámci usnesení o zrušení nezákonného zajištění majetku ze strany státního zástupce konstatoval, že jsem plnil povinnosti z titulu mé funkce a stanov ČUS,“ doplňuje Miroslav Jansta.

Obecně s tímto souzněl i vrchní soudce Vladimír Král, který prohlásil: „Jednání obžalovaných nesměřovalo k tomu, aby získali neoprávněně 11 milionů pro Českou unii sportu a aby tím byla způsobena škoda Českému olympijskému výboru. Nelze dokázat, že by jednali tak, aby měli nedůvodný prospěch. Návrh na rozdělení z Programu III pro střešní organizace od bývalé úřednice MŠMT nerespektuje kritéria dané výzvou. Z listinných důkazů je navíc zřejmé, že ČOV byla přidělena vyšší částka, než o kterou žádal, což je nepřípustné. Sama administrátorka mu dala desítky milionů korun, byť ČOV uvedl, že nemá členskou základnu.“

Vstoupit do diskuze (1)

Doporučujeme

Všechny příspěvky z Isport.cz máte již zobrazené.
Vyberte si z nabídky nebo pokračujte na další články z jiných titulů.

Články z jiných titulů