Tři z nejdražších stadionů na světě, letos otvírané, mají v době ekonomické krize potíže. První z nich, baseballový New Yankee Stadium, hostil první zápas v noci na dnešek sice s velkou slávou, ale hlavně kvůli slabému prodeji vstupenek provázejí začátek obavy.
Vyplatí se projekt za více než miliardu a půl dolarů?
Na sedačku s opěrkami z tykvového dřeva vám plátek pizzy donese číšník ve smokingu. Dereka Jetera nebo Alexe Rodrigueze uvidíte ze vzdálenosti pár metrů. A v přestávce si můžete odskočit na soukromou toaletu.
Lístek na tohle místo na Yankee Stadium, domově baseballistů New York Yankees, stál už jen na včerejší přípravný zápas 2625 dolarů. Aby ne.
Stadion je za 1,6 miliardy dolarů nejdražším na světě, předstihl i luxusní Wembley Arenu. Fanoušci se po vstupu do jeho útrob dočkali bombastické podívané, nalezli široké ulice s obchody a restauracemi, součástí areálu je i Hard Rock Cafe. Až pak vešli do hlediště.
„Jsme nadšeni, že v této úžasné budově začneme budovat novou historii,“ prohlásil Jeter pateticky. Stadion má kapacitu 52 325 míst a stojí naproti původnímu Yankee Stadiu, který už nevyhovoval svými parametry.
Ne všichni jsou tak nadšení. Jistý Jay Jaffe si chtěl koupit jako každý rok permanentku, ale klub mu nabídl lístky více než třikrát dražší než byl zvyklý. „Jediná moje reakce byla: děláte si sakra prdel?“ ulevil si Jaffe a permanentku odmítl.
Podobně jako on reaguje i řada dalších klientů. Stovky drahých míst, jejichž držitelé běžně na zápasech ve svých sky boxech uzavírají lukrativní obchody, zůstává neobsazeno.
„V normálních časech by byly pryč za šest vteřin. Teď ne. Postavit nejdražší arénu světa, vyhnat ceny vysoko a mít recesi za dveřmi, to vám navodí nespavost,“ přiznal Lonn Trost, šéf operací Yankees. Přidal i zajímavý postřeh: „Lidé si nepřejí být viděni v nejdražších boxech. Nehodí se to.“
Problémy mají i arény baseballistů New York Mets a amerických fotbalistů Dallasu Cowboys. Všechny tři futuristické projekty stály 3,5 miliardy dolarů a jejich tvůrci si teď lámou hlavu, jak zaplnit hlediště.
Byznys přitom při vymýšlení projektů vládl. Jak příznačné: na Yankee Stadium si sice skalní příznivci mohou koupit lístek už za pět dolarů, ale z těchto míst neuvidí část hřiště kvůli rohu luxusní prosklené restaurace.
Jenže globální krize, to je i na zazobané Yankees silná káva. A to si dali projektanti záležet, aby stvořili zázrak s řadou obřích eskalátorů, HD televizemi a širokými sedačkami.
Nakombinovali také tradiční vzhled s novými prvky. Několik věcí přenesli z původního stadionu, například domácí metu nebo dubový stůl do kanceláře manažera.
Výstavbu provázely i neobvyklé příhody. Podle jedné z nich dělník Gino Castignoli zazdil do zdi dres Bostonu Red Sox, aby na Yankees seslal kletbu a klubu se na stadionu nedařilo. Byl ale odhalen a musel dres z betonu zase vykopat.