Nejdřív kastrace, pak bradavice. A Mister Aviation dolétl k triumfu v Derby

Jednoho koně s ambicemi do Českého derby už měl dostihový majitel Jiří Posád vybraného. Always on Sunday z Francie nebyl zdaleka tak drahý jako Kadyny, se kterým se Posádova stáj Monte Negro radovala z vítězství v Českém derby v roce 2012. I proto nakonec Jiří Posád souhlasil s nápadem trenéra Františka Holčáka, aby přikoupil ještě jednoho koně. Irského valacha jménem Mister Aviation.
A právě s ním dolétli Jiří Posád, trenér František Holčák a žokej Ján Havlík k triumfu v letošním 93. ročníku České derby! Cesta k vítězství byla vskutku strastiplná. Ovšem úspěšná. Alway on Sunday, původní jednička stáje Monte Negro, skončil v Českém derby sedmý.
„Měli jsme koupeného Alwayse, ale já panu Posádovi říkal, že tam je ještě jeden koník, který mě původově zajímá,“ líčí vydařený nákup František Holčák. „V Irsku mám kamaráda, který Aviationa ošetřoval a jezdil na něm. Říkal, že mu trenér moc nerozumí a že si jej máme vzít k sobě. Že prý to bude kůň do Derby.“
Mister Aviation je synem renomovaného irského plemeníka Montjeu. Za připuštění chovných klisen u něj zájemci platili od 50 do 70 tisíc euro (1,3 až 1,82 milionu korun). I proto stál Mister Aviation na dražbě ročků Tattersalls před dvěma lety 90 tisíc guinejí (2,79 milionu korun). V irské stáji Tommyho Stacka pak běhal v poměrně velkých dostizích celkem pětkrát. Pokaždé se umístil, dokázal porazit zvučné soupeře, ale sám nikdy nevyhrál. Majitel jej nechal i vykastrovat, aby se Mister Aviation v tréninku zklidnil.
Před sezonou byl k mání za velmi rozumnou cenu. Jiří Posád jej z irské stáje koupil za zhruba 45 tisíc euro (1,17 milionu korun). Za koně s takovým rodokmenem a slušnými vytrvaleckými předpoklady, to je velmi příznivá cena. Byť už jako valach nemůže mít potomky.
Pro srovnání - Stáj Wrbna před osmi lety koupila na dražbě v Newmarketu klisnu Sweet Answer za 7 milionů korun. Svého času to byl nejdražší český nákup. A klisna pak z dvanácti startů nevyhrála byť jen jediný, na dotacích vydělala všeho všudy lehce přes 309 tisíc korun.
Mister Aviation si jen nedělním triumfem v Českém derby přišel na milion korun. Cesta k němu ovšem nebyla jednoduchá. Trenér František Holčák musel ze všeho nejdřív najít důvod nevyrovnaných výkonů irského valacha. A ten byl docela choulostivý.
„U šourku měl poměrně velkou bradavici,“ říká trenér Holčák. „Podle všeho to pro něj bylo bolestivé, ale Angličani se do bradavice báli řezat. My jsme to ve spolupráci se skvělými doktory na veterině v Brně zvládli. Podařilo se nám bradavici zatáhnout, nechat citlivě odumřít a pak to pomocí mastiček zahojit. I proto pak mohl jít Mister Aviation s výkony o třídu nahoru.“
I tak kůň samotného trenéra Holčáka v Derby překvapil. Přiznává, že o něco víc přece jenom věřil jeho kolegovi Always on Sunday, který byl při nákupu také o něco dražší (70 tisíc euro). „Aviation sice běhal v Irsku velké dostihy, ale nechtělo se mu do koní, nechtělo se mu vyhrávat,“ líčí Holčák. „U nás se po zákroku s bradavicí v tréninku postupně zlepšoval. Snažili jsme se hlavně, aby jej běhání zase bavilo.“
I proto jej v tréninku nechali občas „úmyslně“ vyhrát, aby si zlepšil náladu. To je podle Holčáka na trénování nejdůležitější. „Musíte se koníkovi dostat do hlavy,“ usmívá se dostihový rutinér. „A najít, co mu nejvíc vyhovuje. To se povedlo, najednou v něm zase byla energie a síla.“
Najít cit a pohodu, dát dohromady dva živé organismy – jezdce a koně. To je podle Holčáka klíčové. „Musí vám sednout tisíc aspektů, aby to nakonec klaplo. I proto mám ohromnou radost, že se nám podařilo České derby vyhrát už posedmé. K tomu jsme vyhráli další dvě Slovenské derby, to už je dost. Nezastírám, že jsem byl dojatý.“
Není divu. Sedm triumfů v Českém derby je historický trenérský rekord a unikát. František Holčák už k výhrám dovedl Barbakana (1992), Glowinga (1996), Ray of Lighta (1999), Tribal Instincta (2001), Age of Japea (2009), Kadynyho (2012) a nejnověji i Mister Aviationa.
Když se k tomu přidá pět vítězství z Velké pardubické s Valenciem (1986), Libentínou (1990), Rigolettem (1993), Eruditem (1994) a Maskulem (2005), může být Holčák už teď právem považován za nejúspěšnějšího českého trenéra všech dob. A to i v porovnání s legendárním dostihovým „nezmarem“ Josefem Váňou.