Petr Malík
18. března 2023 • 10:55

Šedesát milionů za 2 měsíce! Čaroděj v sedle získal místo ve „Formuli 1“

Autor: Petr Malík
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Jurásek: nespoutaná bomba s vyťukanou levačkou. Klapne mu Španělsko?
Kometa - Vítkovice: Gól do šatny! Bukarts srovnal po přihrávce od Stehlíka, 2:2
VŠECHNA VIDEA ZDE

Je to stejná senzace, jako kdyby český pilot získal místo ve Formuli 1. Nebo kdyby místní fotbalista přestoupil do Realu Madrid, Bayernu Mnichov, či Manchesteru City a hned hrál Ligu mistrů. Kazašský žokej Bajuržan Murzabajev, který rozjížděl kariéru v Česku a ještě nedávno závodil s českou licencí, podepsal smlouvu s francouzskou dostihovou trenérskou legendou Andre Fabrem. Bude prvním žokejem jeho stáje.„Česko beru jako svůj druhý domov,“ říká často Murzabajev, který teď v zimě za dva měsíce v Japonsku vybojoval 16 výher a majitelům na dotacích vydělal přes 60 milionů korun! Pro srovnání – zhruba takový je český dostihový rozpočet na rok a půl. Pro domácí dostihovou scénu je Murzabajevův posun do Francie opravdu velký úspěch.

Sedmasedmdesátiletý Andre Fabre je jedním z nejúspěšnějších trenérů v Evropě. Jeho koně vyhráli Derby nejen ve Francii, ale také v Anglii, Irsku a Itálii. Pětkrát slavil vítězství v Breeders‘ cupu, neoficiálním dostihovém mistrovství světa konaném v USA. Osmkrát jeho svěřenec vyhrál Prix d l’Arc de Triomphe, nejlépe dotovaný evropský rovinový dostih. Murzabajev nyní bude jedničkou v jeho stáji. Jen koně Godoplhinu, šejků z Dubaje, a bratrů Wertheimerových, budou jezdit jejich stájoví jezdci.

„Pro mě je to další krok v kariéře,“ říká o změně prostředí třicetiletý Bajuržan Murzabajev. „Vím, co dlužím trenéru Peteru Schiergenovi. Byli jsme velmi dobrý tým a vím, že teď to ve Francii bude jiné. Ale jsem sportovec, mám málo času a je to obrovská příležitost se dále rozvíjet. Děkuji Peterovi a Gisele Schiergenovým za mimořádnou spolupráci. Byli pro mě jako rodina a rozhodnutí odejít je pro mě těžké.“

Takhle vysoko zatím žádný z jezdců spojený s Českou republikou nevystoupal. Ani nejúspěšnější rovinový žokej Filip Minařík. Působením u Andre Fabreho se Murzabajev dostává mezi absolutní žokejskou špičku. Námluvy probíhaly už před rokem, ale Murzabajev zůstal v Německu, kde vyhrál Derby. Zimu strávil v Japonsku. Získal tam 16 výher a majitelům vydělal za dva měsíce více než 60 milionů korun!

I zmiňovaný Filip Minařík mu vysekl poklonu. Murzabajevovu kariéru sleduje pečlivě, v jeho začátcích v Německu mu pomáhal. „Přišel z Kazachstánu do Čech a jako žokej čaroval. Vydal se do Německa, kde taky čaroval,“ líčil Minařík pro server Dostihový svět. „No a teď v Japonsku taky dokazuje neuvěřitelné věci. Vyhrál tam už grupu jedna a grupu dvě. To jsou dostihy, které jsem taky jezdil, ale opravdu jenom jezdil. Nikdy jsem v Japonsku grupu nevyhrál, ale on tam vyhrává.“

Kazašský rodák Bajuržan Murzabajev začínal své evropské působení na jaře roku 2012 v českých dostizích. Jako pracovní jezdec u Arslangireje Šavujeva. „U trenéra Šavujeva pracuje nadějný

mladík,“ šuškalo se na jaře 2012 na tuzemských závodištích. V červenci téhož roku vyhrál první dostih v Lysé nad Labem. O rok později už se stal poprvé šampionem, což v letech 2014 a 2015 zopakoval.

V roce 2016 přišel o šampionát jen tím, že začal koketovat s německými dostihy a s Janem Rájou prohrál na druhá místa. V letech 2017 a 2018 se u našich západních sousedů rozkoukával. V posledních čtyřech sezónách se stal s obrovskou převahou šampionem. Teď bude své umění naplno dokazovat i ve Francii.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud