František Prachař
7. června 2016 • 12:52

Inspirace před olympiádou? Pětibojaře Svobodu namotivuje souboj Králů v MMA

TOP VIDEA
Má pozice ve Slavii? Už není tak silná jako dřív, říká kapitán Škoda Má pozice ve Slavii? Už není tak silná jako dřív, říká kapitán Škoda
Ligový speciál už v pátek v deníku Sport: soupisky, program, rozhovor s Hapalem Ligový speciál už v pátek v deníku Sport: soupisky, program, rozhovor s Hapalem
VŠECHNA VIDEA ZDE

Král nastoupí do klece proti Králi Severu a v hledišti ho bude podporovat král moderního pětiboje. Že nevíte, která bije? V tom případě je to takhle: Olympijský vítěz David Svoboda přijde v neděli 12. června podpořit na galavečer MMA zápasníka a bývalého kolegu ze svého sportu Josefa Krále. Ten se utká na akci XFN na Podvinném mlýně ve vyhecované bitvě s „Králem Severu“ Janem Malachem.České MMA je mladý sport a neustále hledá svého krále. Současné hvězdy v těžké váze Viktor Pešta a Jiří Procházka mají smlouvy v americké organizaci UFC či japonské sérii Rizin.

Borci zápasící v tuzemsku ale stále nemají příliš mnoho příležitostí k tomu, aby ukázali, kdo z nich je bez diskuzí číslo jedna. To se do této chvíle ve vlnách dařilo jen profesionálním turnajům GCF.

Posun v tomto pohledu má přinést nová série galavečerů XFN, jejíž první akce se uskuteční 12. Června v Praze v hale na Podvinném mlýně od 17 hodin.

A hlavní zápas hned obstará bitva Králů – Josef Král, shodou okolností bývalý šampion GCF, se utká s Janem Malachem, jenž si díky přezdívá Král Severu. Půjde o střet 35letého veterána proti nastupující generaci. I proto souboj už řadu týdnů vzbuzuje vzrušené debaty v zákulisí.

„Malach je zápasový typ. Baví ho to, rád se ukazuje, má atraktivní styl a nejde daleko pro ránu ani ostřejší slovo. Pepa je zase řadu let česká špička a je známý tím, že od začátku zápasu hledá cestu, jak by soupeře ukončil. Proto by to mělo být divácky atraktivní,“ říká jeden z pořadatelů André Reinders. I pro něj to bude pikantní střet. Král je totiž jeho kamarád, Malach zase svěřenec, a jelikož má na kontě pět výher v řadě před limitem, má velké sebevědomí.

Vyhecovaný souboj si nenechá ujít ani olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda. Hlavně proto, že je 35letý Josef Král jeho bývalý tréninkový parťák a kolega, který je ze stejné generace jako medailisté z velkých akcí Libor Capalini a Michal Sedlecký.

Josef Král

„Pepa byl vždycky podsaditý dříč a myslím si, že díky pětiboji má parádní kondiční základ. MMA i pětiboj jsou víceboje, takže se mi líbí, že zůstal u sportu s podobným principem myšlení,“ říká Svoboda, jenž se připravuje na olympiádu v Riu, kde bude v srpnu obhajovat zlato. A věří, že ho souboj kamaráda před velkou akcí zdravě namotivuje.

„Na MMA se mi líbí velká soutěživost, protože nikdo z těch kluků nechce skončit druhý. Mě tohle myšlení ve skutečnosti trochu chybí, v kontaktním sportu bych dostal hrozně na zadek. Doufám, že Pepa vyhraje a já od něj zkusím odkoukat, jak je odhodlaný udělat všechno pro úspěch.“

Král přitom v souboji s Malachem není považován za favorita. Měl totiž dvouletou pauzu kvůli sérii zranění a je považován za veterána.

„Můj soupeř by ve skutečnosti mohl mít lepší protivníky. Třeba mé tréninkové kolegy Davida Kozmu a Matúše Juráčka. Já ho ale vyzval, protože mi malinko vadí jeho arogance a vyjadřování navenek. Říká o sobě, že chce být nejlepší, tak jsem zvědavý, co předvede. Já se ho každopádně budu snažit hodit na zem a ukončit to tam,“ tvrdí chlápek s přezdívkou Gorila, v němž byste už nyní moderního pětibojaře nepoznali.

„Pepa měl vždycky hodně svalů a v pětiboji ho to limitovalo hlavně při běhu, ale teď ukazuje, že si člověk může vždycky najít sport na míru a zužitkovat tam všestrannost. Jako divák obdivuji, čeho jsou borci v kleci schopní,“ přiznává Svoboda.

„Pětiboj je krásný sport, ale moje tělo bylo jedním z důvodů, proč jsem s ním skončil, nebyl jsem tak ladný šlachovitý vytrvalec jako David. Jsem podsaditý a zjistil jsem, že je to dobré pro MMA. V kleci se navíc můžete víc odvázat a jít do toho víc po hlavě. Oba sporty ale mají mnoho společného. Prolíná se v nich tradiční forma souboje. Takže jsem se oklikou vrátil k tomu, s čím jsem začínal,“ doplňuje Král. Pokud vyřídí Krále Severu, vrátí se v lehké váze opět do nejvyšších pater českého MMA.

Na galavečeru XFN bude k vidění celkem 10 zápasů. Sedm z nich obstará finále amatérského mistrovství republiky. Vedle bitvy Králů je pak na programu i profesionální souboj Matúše Juráčka s Italem Carlem Pedersolim, vnukem Buda Spencera. Poslední střet obstará ve střední váze Machmud Muradov, Uzbek žijící dlouhodobě v Česku. Jeho soupeřem bude veterán Rafael Silva, který patří k nejzkušenějším MMA zápasníkům současnosti – na kontě má už 56 zápasů a 40 výher!

 

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.

Finále
Francie - Chorvatsko 4:2

Zápas o třetí místo
Belgie - Anglie 2:0

Semifinále
Francie - Belgie 1:0
 * Anglie - Chorvatsko 1:2 v prodl. 

Čtvrtfinále
Urugay - Francie 0:2 
* Brazílie - Belgie 1:2
Švédsko - Anglie 0:2 Rusko - Chorvatsko 2:2, 3:4 na penalty
Klasická verze
Mobilní verze