František Prachař
7. června 2016 • 12:52

Inspirace před olympiádou? Pětibojaře Svobodu namotivuje souboj Králů v MMA

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Jurásek: nespoutaná bomba s vyťukanou levačkou. Klapne mu Španělsko?
Kometa - Vítkovice: Gól do šatny! Bukarts srovnal po přihrávce od Stehlíka, 2:2
VŠECHNA VIDEA ZDE

Král nastoupí do klece proti Králi Severu a v hledišti ho bude podporovat král moderního pětiboje. Že nevíte, která bije? V tom případě je to takhle: Olympijský vítěz David Svoboda přijde v neděli 12. června podpořit na galavečer MMA zápasníka a bývalého kolegu ze svého sportu Josefa Krále. Ten se utká na akci XFN na Podvinném mlýně ve vyhecované bitvě s „Králem Severu“ Janem Malachem.České MMA je mladý sport a neustále hledá svého krále. Současné hvězdy v těžké váze Viktor Pešta a Jiří Procházka mají smlouvy v americké organizaci UFC či japonské sérii Rizin.

Borci zápasící v tuzemsku ale stále nemají příliš mnoho příležitostí k tomu, aby ukázali, kdo z nich je bez diskuzí číslo jedna. To se do této chvíle ve vlnách dařilo jen profesionálním turnajům GCF.

Posun v tomto pohledu má přinést nová série galavečerů XFN, jejíž první akce se uskuteční 12. Června v Praze v hale na Podvinném mlýně od 17 hodin.

A hlavní zápas hned obstará bitva Králů – Josef Král, shodou okolností bývalý šampion GCF, se utká s Janem Malachem, jenž si díky přezdívá Král Severu. Půjde o střet 35letého veterána proti nastupující generaci. I proto souboj už řadu týdnů vzbuzuje vzrušené debaty v zákulisí.

„Malach je zápasový typ. Baví ho to, rád se ukazuje, má atraktivní styl a nejde daleko pro ránu ani ostřejší slovo. Pepa je zase řadu let česká špička a je známý tím, že od začátku zápasu hledá cestu, jak by soupeře ukončil. Proto by to mělo být divácky atraktivní,“ říká jeden z pořadatelů André Reinders. I pro něj to bude pikantní střet. Král je totiž jeho kamarád, Malach zase svěřenec, a jelikož má na kontě pět výher v řadě před limitem, má velké sebevědomí.

Vyhecovaný souboj si nenechá ujít ani olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda. Hlavně proto, že je 35letý Josef Král jeho bývalý tréninkový parťák a kolega, který je ze stejné generace jako medailisté z velkých akcí Libor Capalini a Michal Sedlecký.

Josef Král Josef KrálFoto Archiv Josefa Krále

„Pepa byl vždycky podsaditý dříč a myslím si, že díky pětiboji má parádní kondiční základ. MMA i pětiboj jsou víceboje, takže se mi líbí, že zůstal u sportu s podobným principem myšlení,“ říká Svoboda, jenž se připravuje na olympiádu v Riu, kde bude v srpnu obhajovat zlato. A věří, že ho souboj kamaráda před velkou akcí zdravě namotivuje.

„Na MMA se mi líbí velká soutěživost, protože nikdo z těch kluků nechce skončit druhý. Mě tohle myšlení ve skutečnosti trochu chybí, v kontaktním sportu bych dostal hrozně na zadek. Doufám, že Pepa vyhraje a já od něj zkusím odkoukat, jak je odhodlaný udělat všechno pro úspěch.“

Král přitom v souboji s Malachem není považován za favorita. Měl totiž dvouletou pauzu kvůli sérii zranění a je považován za veterána.

„Můj soupeř by ve skutečnosti mohl mít lepší protivníky. Třeba mé tréninkové kolegy Davida Kozmu a Matúše Juráčka. Já ho ale vyzval, protože mi malinko vadí jeho arogance a vyjadřování navenek. Říká o sobě, že chce být nejlepší, tak jsem zvědavý, co předvede. Já se ho každopádně budu snažit hodit na zem a ukončit to tam,“ tvrdí chlápek s přezdívkou Gorila, v němž byste už nyní moderního pětibojaře nepoznali.

„Pepa měl vždycky hodně svalů a v pětiboji ho to limitovalo hlavně při běhu, ale teď ukazuje, že si člověk může vždycky najít sport na míru a zužitkovat tam všestrannost. Jako divák obdivuji, čeho jsou borci v kleci schopní,“ přiznává Svoboda.

„Pětiboj je krásný sport, ale moje tělo bylo jedním z důvodů, proč jsem s ním skončil, nebyl jsem tak ladný šlachovitý vytrvalec jako David. Jsem podsaditý a zjistil jsem, že je to dobré pro MMA. V kleci se navíc můžete víc odvázat a jít do toho víc po hlavě. Oba sporty ale mají mnoho společného. Prolíná se v nich tradiční forma souboje. Takže jsem se oklikou vrátil k tomu, s čím jsem začínal,“ doplňuje Král. Pokud vyřídí Krále Severu, vrátí se v lehké váze opět do nejvyšších pater českého MMA.

Na galavečeru XFN bude k vidění celkem 10 zápasů. Sedm z nich obstará finále amatérského mistrovství republiky. Vedle bitvy Králů je pak na programu i profesionální souboj Matúše Juráčka s Italem Carlem Pedersolim, vnukem Buda Spencera. Poslední střet obstará ve střední váze Machmud Muradov, Uzbek žijící dlouhodobě v Česku. Jeho soupeřem bude veterán Rafael Silva, který patří k nejzkušenějším MMA zápasníkům současnosti – na kontě má už 56 zápasů a 40 výher!

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud