Salačův smolný debut v Moto2. Po úspěchu v kvalifikaci pád ve třetím kole

Autor: ČTK, apr
0
Zábranský? Zbrojovku řídit nebude, fotbal jde mimo něj, Kometa je srdcovka
Zimák: Vrána přiletěl nečekaně. Proč by MS mělo klapnout?

Pro Filipa Salače skončila premiéra v mistrovství světa třídy Moto2 pádem. V zahajovací Velké ceně Kataru po nečekaném čtvrtém čase v sobotní kvalifikaci havaroval dvacetiletý český jezdec už ve třetím kole. Pohyboval se v té době na šestém místě.

První z 21 Grand Prix v sezoně skončila výhradně triumfy italských závodníků. V královské MotoGP zvítězil Salačův kolega z týmu Gresini Racing Enea Bastianini, Moto2 se stala kořistí vítěze kvalifikace Celestina Viettiho a nejslabší Moto3 ovládl Andrea Migno.

Salačovi po solidním startu podklouzlo v rychlé pravotočivé zatáčce zadní kolo a nikým neatakován dostal takzvaného highsidera. Po tvrdém dopadu skončil v kačírku a ze země se jen těžko zvedal. Podle prvních informací by měl být ale v pořádku.

Vietti zvítězil suverénně s více než šestisekundovým náskokem a ve druhé sezoně v Moto2 slavil první triumf, předtím dvakrát zvítězil v Moto3. V bývalé Salačově třídě Moto3 se Migno dočkal druhého vítězství v kariéře a prvního po pěti letech.

V prestižní MotoGP slavil životní triumf Bastianini před dotírajícím Jihoafričanem Bradem Binderem a Španělem Polem Espargarem. "Věnuju tohle vítězství Faustovi, z nebe mě povzbuzoval," řekl Bastianini v připomínce zesnulého šéfa stáje. Fausto Gresini zemřel v minulém roce na následky koronavirové nákazy.

Bastianini startuje v nejsilnější kategorii druhým rokem, vloni skončil nejlépe dvakrát třetí a v šampionátu obsadil jedenácté místo. V MS zvítězil posedmé v kariéře, dosud měl ve sbírce po třech triumfech z Moto3 a Moto2.

Šestinásobný mistr světa Marc Márquez ze Španělska dojel pátý, úřadující šampion Fabio Quartararo z Francie devátý. Španělský vítěz kvalifikace Jorge Martín se propadl po špatném startu a nakonec závod nedokončil po kolizi s dalším pilotem ducati Francescem Bagnaiou z Itálie.

Výsledky Velké ceny Kataru silničních motocyklů

MotoGP: 1. Bastianini (It./Ducati) 42:13,198, 2. B. Binder (JAR/KTM) -0,346, 3. P. Espargaró (Šp./Honda) -1,351, 4. A. Espargaró (Šp./ Aprilia) -2,242, 5. M. Márquez (Šp./Honda) -4,099, 6. Mir (Šp./Suzuki) -4,843.

Moto2: 1. Vietti (It./Kalex) 39:53,637, 2. Canet (Šp./Kalex) -6,154, 3. Lowes (Brit./Kalex) -10,181, 4. Augusto Fernández (Šp./Kalex) -10,259, 5. Arbolino (It./Kalex) -11,421, 6. Ogura (Jap./Kalex) -12,331, ...Salač (ČR/Kalex) nedokončil.

Moto3: 1. Migno (It./Honda) 37:59,522, 2. García (Šp./GasGas) -0,037, 3. Toba (Jap./KTM) -0,573, 4. D. Öncü (Tur./KTM) - 0,594, 5. McPhee (Brit./Husqvarna) -1,064, 6. Moreira (Braz./KTM) -1,481,