Salač si z pátého místa v Japonsku dojel pro další body, Bagnaia spadl

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Filip Salač obsadil ve Velké ceně Japonska ve třídě Moto2 desáté místo a potřetí v sezoně se dostal do top ten. Závod vyhrál domácí jezdec Ai Ogura, druhou příčkou uhájil těsné vedení v seriálu mistrovství světa Španěl Augusto Fernández. V královské MotoGP suverénně triumfoval Australan Jack Miller. Osmý Francouz Fabio Quartararo si upevnil vedení v MS, poté co jeho hlavní konkurent Francesco Bagnaia v posledním kole upadl.

Dvacetiletý Salač si v sobotní kvalifikaci vybojoval pátou pozici na startu, ale po zahájení závodu se propadl na konec první desítky. Na ní po 22 kolech také projel cílem a připsal si dalších šest bodů.

V premiérové sezoně v Moto2 jich má na kontě 27 a nadále mu patří 21. místo. Lépe než v Motegi se dvacetiletý jezdec stáje Gresini Racing umístil pouze v srpnové britské Grand Prix v Silverstonu, kde dojel devátý.

Ogura vyhrál potřetí v sezoně a čtyři závody před koncem šampionátu se přiblížil k Fernándezovi na dva body.

Miller zvítězil v tomto ročníku MotoGP poprvé a ve své osmé sezoně v královské kubatuře teprve potřetí. Jihoafričan Brad Binder v závěru předjel Španěla Jorgeho Martína a druhým letošním pódiovým umístěním si vyrovnal maximum v sezoně.

Quartararovi i osmé místo stačilo ke zvýšení náskoku v čele pořadí MS na 18 bodů. Vedle Bagnaiova pádu mu pomohly i trable třetího muže celkové klasifikace Aleixe Espargara ze Španělska, který musel po zahřívacím kole pro náhradní motocykl a po startu z uličky v boxech obsadil nebodované 16. místo.

Šestinásobný mistr světa Marc Márquez ze Španělska, který poprvé po třech letech startoval z pole position, promarnil ve 150. závodě v MotoGP šanci na 100. umístění na stupních vítězů. Po pádu v dopoledním warm upu nakonec skončil hned pod nimi čtvrtý, i pro něj to byl ale nejlepší výsledek v sezoně.

V nejslabší Moto3 zvítězil popáté v sezoně osmnáctiletý Španěl Izan Guevara a v čele šampionátu má už náskok 45 bodů.

Sedmnáctý závod z dvaceti se uskuteční už za týden v Thajsku.

Velká cena Japonska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Motegi:

Moto3:
1. Guevara (Šp./Gas Gas) 39:26,526, 2. Foggia (It./Honda) -0,593, 3. Sasaki (Jap./Husqvarna) -1,741, 4. García (Šp./Gas Gas) -9,338, 5. Muňoz (Šp./KTM) -9,414, 6. Moreira (Braz./KTM) -9,743.

Průběžné pořadí (po 16 z 20 závodů): 1. Guevara 254, 2. García 209, 3. Foggia 191, 4. Sasaki 174, 5. Masiá (Šp./KTM) 155, 6. Öncü (Tur./KTM) 154.

Moto2:
1. Ogura (Jap./Kalex) 40:56,269, 2. Augusto Fernández (Šp./Kalex) -1,192, 3. López (Šp./Boscoscuro) -7,168, 4. Dixon (Brit./Kalex) -7,597, 5. Čantra (Thaj/Kalex) -12,255, 6. Arbolino (It./Kalex) -14,189, ...10. Salač (ČR/Kalex) -23,140.

Průběžné pořadí (po 16 z 20 závodů): 1. Augusto Fernández 234, 2. Ogura 232, 3. Canet (Šp./Kalex) 177, 4. Vietti 162, 5. Arbolino (oba It./Kalex) 138, 6. Acosta (Šp./Kalex) 132, ...21. Salač 27.

MotoGP:
1. Miller (Austr./Ducati) 42:29,174, 2. B. Binder (JAR/KTM) -3,409, 3. Martín (Šp./Ducati) -4,136, 4. M. Márquez (Šp./Honda) -7,784, 5. Oliveira (Portug./KTM) -8,185, 6. Marini (It./Ducati) -8,348.

Průběžné pořadí (po 16 z 20 závodů): 1. Quartararo (Fr./Yamaha) 219, 2. Bagnaia (It./Ducati) 201, 3. A. Espargaró (Šp./Aprilia) 194, 4. Bastianini (It./Ducati) 170, 5. Miller 159, 6. B. Binder 148.