Linka s atlety, kteří budou reprezentovat Českou republiku na olympijských hrách v Tokiu, je právě na cestě do Japonska. Obavy, aby se v letadle nešířil koronavirus, panují. Stejně tomu totiž bylo u speciálu, v němž se nejspíš nedodržovala veškerá opatření. Prvním pozitivním byl neočkovaný lékař Vlastimil Voráček, následně se nákaza potvrdila u trenéra Simona Nausche, stolního tenisty Pavla Širučka a plážových volejbalistů Ondřeje Perušiče s Markétou Nausch Slukovou. Rozhodnutí neprodělat vakcinaci ale Voráčkovi atleti nevyčítají. Třeba premiér Andrej Babiš naopak ano.
Veřejnosti vadí zejména fakt, že ortoped Vlastimil Voráček vyrazil na Hry, přestože nebyl očkován. „Všude přesvědčujeme lidi, aby se naočkovali. A tady lékař naší delegace není naočkován. Je to hlavně nefér vůči sportovcům, kteří bohužel asi nebudou moci nastoupit,“ uvedl například premiér Andrej Babiš.
Atleti, kteří se na olympiádu chystají, mají ale odlišný názor. „Sám nejsem očkovaný, snažím se dělat maximum. Asi už jsem něco málo prodělal, naštěstí to nebylo nic vážného. Věřím ve svoji imunitu a zdravej rozum,“ tvrdí koulař Tomáš Staněk. „Doufám, že když budu dodržovat všechny protokoly, mít všude roušku a nedostávat se do kontaktu s ostatními, tak to bude v pohodě a předvedu dobrý výkon.“

Stejně se na situaci dívají i běžci Kristiina Mäki a Pavel Maslák. „Je to každého věc, jestli se nechá očkovat, nebo ne. Jsou i případy, že naočkovaní lidi se taky nakazí, takže to podle mě nemá takový vliv,“ tvrdí finská rodačka reprezentující Českou republiku. „Je to jeho věc a názor, jestli se nechá očkovat nebo ne,“ souhlasí Maslák.
Že sportovci se pro vakcíny nehrnuli, potvrzují i slova Nikoly Ogrodníkové. Oštěpařka z Ostravy totiž prozradila, že ani ona se nenechala očkovat. „Každý je svobodný sám za sebe a s očkováním se může rozhodovat, jak chce. Nikoho neodsuzuji a přiznám se, že taky nejsem očkovaná,“ řekla třicetiletá atletka.
Zprávy ze dne 31. července 2021
SPORTOVNÍ STŘELBA: Česká reprezentantka Nikola Šarounová obsadila v kvalifikaci olympijské soutěže v třípolohové střelbě z malorážky 24. místo. S výkonem 1161 bodů ji od finálové osmičky dělilo 10 bodů. Šestadvacetiletá střelkyně doplatila na závěrečnou střelbu vstoje, před níž byla třináctá. Z prvního místa postoupila do finále Ruska Julia Zykovová se součtem 1182 bodů.
Olympijské hry jsou nejen svátkem sportu, ale také pořádně nákladnou záležitostí. V novodobé historii za sebou olympiády nechaly velké dluhy, které pořadatelská města splácela dlouhá desetiletí. Na vině jsou hlavně narůstající náklady, které zpravidla přesáhnou původní částku i o stovky procent. Mezi lety 1964 a 2010 průměrně výsledná cena přesáhla původní plán o 252 procent. Více o financování olympijských her na webu E15.cz>>>
SPORTOVNÍ STŘELBA: Střelci Alberto Fernández a Fátima Gálvezová vyhráli soutěž smíšených družstev v trapu a získali pro Španělsko první zlato na olympijských hrách v Tokiu. Ve finálovém duelu porazili 41:40 Marka Bertiho a Alessandru Perilliovou ze San Marina. Bronz vybojovalo americké duo Brian Burrows, Ann Bernauová.