Česko - Francie 77:97. Šance na postup se snižují, favorit zápas ovládl

Jsou na hřišti především proto, aby ukázali pořádnou show. A čeští basketbalisté ji zprvu v druhém zápase olympijského turnaje s Francií předváděli. Originální palba osmi trojek během první čtvrtiny pobavila. Pak přišla tvrdá realita proti neúprosnému soupeři. Porážka 77:97 znamená pád na třetí místo základní skupiny a pokles nadějí na postup do čtvrtfinále. Ty však před sobotním mačem s USA stále trvají.
Michael Jordan je jeho vzor. A Jakub Šiřina minimálně 34 sekund hrál jako on. Z pravého rohu prohnal obroučkou jednu trojku. A když se hra za chviličku otočila a čas do konce první čtvrtky už zběsile pádil, poslal Francouzům před klaksonem ještě jednu. Bonsoir!
Po deseti minutách byl český tým ve skóre vepředu o šest bodů především díky takovýmhle střelám, které na favorita z dálky padaly jako meteority. Z osmadvaceti bodů za první čtvrtinu jich bylo hned 24 za osm úspěšných trojek.
„Vstup byl z naší strany výjimečný, ojedinělý, a zaskočil i Francouze,“ komentoval tu kanonádu trenér Michal Ježdík ve studiu webu iSport.cz v Praze.
V Tokiu zatím francouzský kouč Vincent Collet dumal, co s těmi Čechy.
„Osm trojek z devíti? To je fakt něco!“ smál se po zápase. „Věděli jsme, že je to dobrý tým. Ale my jsme nepanikařili. Minutu po minutě jsme se lepšili.“
Dělostřelecký začátek byl euforický. Kromě Šiřiny si dvě trojky v rychlém sledu střihli i Tomáš Satoranský, David Jelínek a dokonce také pivot Ondřej Balvín. Český tým ale udělal z nouze ctnost, protože z perimetru byl nucen pálit kvůli těsné obraně pod košem, kde hrozila obrovitá postava defenzivního specialisty Rudyho Goberta.
„Začali jsme dobře, zvenku. A skončili OK. Ale mezi tím jsme měli hodně ztrát,“ hodnotil reprezentační trenér Ronen Ginzburg. „Respekt hráčům, že se nevzdali. Francie je jeden z nejlepších celků v Evropě.“
Kouzlo pominulo a Francouzi si šli tvrdě za svým. Soupeře dál trápili kousavou obranou a narůstající chyby tvrdě trestali. Těsně před půlí sebrali Čechům míč hned na začátku jejich útoku a Nando de Colo byl na druhé straně hřiště tak rychle, že měli uklízeči s hadry leštící původně opuštěný prostor pod košem co dělat, aby na poslední chvíli zmizeli zpátky do autu.
„Francie je jeden z nejlepších týmů na turnaji. Mají na to vyhrát olympiádu,“ chválil protivníka Jan Veselý, s devatenácti body nejlepší český střelec. „Pro nás je skvělá zkušenost proti takovému týmu hrát. Nikdy se nevzdáváme. Jsme rádi, že tady můžeme být.“
Reprezentace stále není v nejlepší kondici poté, co před odletem na olympiádu museli někteří hráči do karantény kvůli nejasným výsledkům koronavirových testů.
„Nebyl to náš nejlepší výkon. Máme problémy, o kterých nikdo neví. Nemohli jsme trénovat,“ uvedl Ginzburg na tiskovce po zápase s Francouzi. „Jde o částečná omezení v tréninku, která souvisejí s tím, že tým přilétal na více částí a sešel se až těsně před prvním zápasem. A navíc v některých dnech je možné trénovat jen jednou a ne úplně v časech, které bychom si přáli pro herní rytmus, což samozřejmě není pro souhru týmu ideální. Ale s tím se prostě musíme srovnat,“ uvedla mluvčí ČOV Barbora Žehanová.
Porážka s Francií o dvacet bodů zhoršila šance týmu na postup do čtvrtfinále olympijského turnaje. Česko spadlo ve skupině A na třetí místo a k jistotě play off potřebuje v sobotním posledním zápase základní části maličkost – porazit Spojené státy americké.
„Je těžké proti nim hrát. Prohráli zápas s Francií, takže jsem si docela jistý, že nechtějí další překvapení. Dáme do toho všechno, nemáme co ztratit. Budeme hrát naši hru a užijeme si, že proti nim můžeme nastoupit,“ řekl Veselý.
Šance na postup existuje i při porážce, protože Česko má díky vítězství nad Íránem jisté třetí místo ve své skupině. Muselo by ale mít lepší skóre než aspoň jeden další tým na třetí příčce ve zbylých dvou skupinách.
e ještě snažil zmírnit porážeku, pod 20 bodů už se ale český tým nedostal.
ČR - Francie 77:97 (28:22, 40:51, 56:77)
Body ČR: Veselý 19, Balvín 18, Auda, Satoranský oba 14, Šiřina, Jelínek oba 6, Bohačík, Schilb, Sehnal, Vyoral všichni 0.
Nejvíce bodů Francie: Fournier 21, De Colo 17, Poirier 14.
Fauly: 11:19. Trestné hody: 16/7 - 10/8. Trojky: 8:13. Doskoky: 26:35.

Zprávy ze dne 19. července 2021
PLÁŽOVÝ VOLEJBAL: Jsou ze hry. Tedy alespoň prozatím. Český beachvolejbalista Ondřej Perušič měl po příletu do Tokia pozitivní test na koronavirus. Důsledek? Deset dnů totální izolace a kontumační prohra v prvním olympijském utkání. „Je to samozřejmě škoda, ale nechci fňukat. Jsme v době, kdy společnost trápí daleko horší věci. To, že Perušič nemůže hrát olympiádu, fakt není tragédie,“ říká smířlivě v rozhovoru pro iSport.cz. Více čtěte ZDE >>>

PLÁŽOVÝ VOLEJBAL: „Kde jsem se nakazil a jak k tomu došlo, to by byly jen spekulace, to se asi nikdy nedozvíme. Hlavně doufám, že všichni ostatní sportovci a další členové olympijského týmu, nejen našeho, budou v pořádku a že hry proběhnou pokud možno co nejbezpečněji,“ vzkázal volejbalista Ondřej Perušič.
Smutný Perušič: Není to konec světa. Nejsem střelivo pro konspirátory - čtěte zde »

PLÁŽOVÝ VOLEJBAL: Ondřej Perušič měl v Tokiu pozitivní test na koronavirus. Šestadvacetiletému reprezentantovi kvůli tomu hrozí, že přijde o start na olympijských hrách. V tiskové zprávě o tom informoval Český olympijský výbor (ČOV). Více čtěte ZDE>>>
Zprávy ze dne 18. července 2021
TENIS: Americká vítězka dvou turnajů okruhu WTA Coco Gauffová (17) měla pozitivní test na koronavirus a přijde o start na olympijských hrách v Tokiu. „Vždycky bylo mým snem reprezentovat USA na olympiádě a doufám, že k tomu v budoucnu budu mít ještě mnoho příležitostí,“ napsala 25. hráčka světového žebříčku Gauffová na twitteru.
Podle agentury AP jsou nakaženými sportovci jihoafričtí fotbalisté Thabiso Monyane a Kamohelo Mahlatsi. Pozitivní test měl také videokouč. Zbytek týmu měl testy negativní. Jihoafričané mají vstoupit do olympijského turnaje ve čtvrtek zápasem proti Japonsku.
COVID-19 se prokázal také u jihoafrického ragbyového trenéra Neila Powella, který putoval do izolace v Kagošimě, kde se tým připravuje. Kouč o turnaj přijde, protože musí být izolován dva týdny. Powell byl podle mluvčího týmu očkován vakcínou Johnson & Johnson koncem května.
Do karantény zamířilo po příletu do Japonska šest britských atletů a dva členové jejich doprovodu, kteří se během letu dostali do kontaktu s nakaženým, jenž nepatřil k výpravě. „Všichni byli na letišti otestováni s negativním výsledkem a negativní test měli i po příletu. Pro ty sportovce i jejich doprovod je to zklamání, ale naprosto respektujeme pravidla,“ uvedl šéf britské mise Mark England.
Dvojnásobná vítězka Newyorského maratonu Tegla Loroupeová měla před cestou na olympijské hry v Tokiu podle agentury AP pozitivní test na koronavirus. Osmačtyřicetiletá Keňanka je vedoucí týmu uprchlíků, jehož odlet z tréninkové základny v Dauhá se kvůli tomu zdržel. Téměř tři desítky sportovců z týmu uprchlíků a další členové doprovodu měli testy negativní. V příštích dnech by se měli vydat do Tokia. Šéfka mise Loroupeová zatím z Dauhá neodletí. Oficiálně její nákaza covidem-19 potvrzena nebyla.
V olympijské vesnici už se objevil koronavirus i mezi sportovci. Pozitivní test měli podle organizátorů dva zahraniční účastníci her v Tokiu. Nákaza se prokázala také u jednoho sportovce mimo vesnici. Jejich totožnost pořadatelé neuvedli. Do izolace putoval z tokijského letiště Narita podle agentury Reuters kvůli pozitivnímu testu také člen Mezinárodního olympijského výboru Rjo Sung-min, bývalý korejský stolní tenista a olympijský vítěz z Atén 2004. Podle organizátorů se v souvislosti s olympiádou objevilo v dějišti her zatím 55 případů nákazy. V Tokiu bylo v sobotu hlášeno 1410 nových případů covidu-19, nejvíce za poslední půlrok. V metropoli platí kvůli zvýšenému výskytu koronaviru stav nouze.
Zprávy ze dne 17. července 2021
Nakažený Čech v Tokiu nemá žádné příznaky nemoci. „Před cestou absolvoval dva povinné PCR testy v rozmezí 96 hodin před odletem s negativním výsledkem, které jsou podmínkou vstupu do Japonska, a to dokonce ve dvou různých laboratořích. Bezpříznakovému onemocnění odpovídají také hodnoty provedeného PCR testu,“ uvedl šéflékař týmu Jiří Neumann.
Hned při podezření začal štáb výpravy připravovat preventivní opatření. „Během dvou hodin jsme zvládli akci kulový blesk a pro všechny sportovce a členy doprovodu z letadla, kteří přicestovali do vesnice, jsme připravili individuální pokoje. Do společných prostor v apartmánech jim přidáme i speciální čističky vzduchu,“ popsal Doktor.
Podle něho nejsou tréninkové aktivity ani plány sportovců nijak omezené. „Nad rámec platných pravidel proti šíření nákazy přidáme ještě drobná režimová opatření. Chceme zkrátka mít jistotu, že děláme pro bezpečí týmu vše,“ uvedl Doktor.
Nejmenovaný člen realizačního týmu české výpravy měl po příletu do dějiště olympijských her v Tokiu pozitivní test na COVID-19. Výsledek antigenního kontrolního testu na letišti potvrdila i následná analýza PCR. „Bohužel se nám ani přes veškerá opatření, která k současné době patří, tato situace nevyhnula. Každopádně všichni ostatní členové týmu měli negativní testy a všichni sportovci jsou v pořádku v olympijské vesnici,“ řekl šéf výpravy Martin Doktor. Člen týmu s pozitivním nálezem je momentálně v izolaci, stejně jako několik možných blízkých kontaktů z letadla. „Jak teď bude v jejich případě vše probíhat dál, to intenzivně řešíme,“ řekl Doktor, který je zároveň sportovním ředitelem ČOV.
V olympijské vesnici v Tokiu byl dnes odhalen první případ nákazy koronavirem. Informaci japonských médiích potvrdili pořadatelé. Ředitel organizačního výboru Toširó Muto uvedl, že se jedná o osobu ze zahraničí, která je zapojená do organizace her. Národnost ani jiné další osobní údaje kvůli ochraně soukromí sdělit nechtěl, napsala agentura Reuters.
Olympijské hry v Tokiu kvůli koronaviru provázejí přísná opatření, která začínají už po příletu a mají minimalizovat rozšíření nákazy mezi olympioniky i běžnou japonskou populaci. Sportovci se budou testovat denně a musejí se pohybovat jen v olympijské vesnici, kam nemá přístup nikdo zvenčí, a na svých sportovištích. Časté testování čeká také další akreditované osoby, které budou bydlet převážně ve vyhrazených olympijských hotelech. Bez ohledu na případné očkování jsou povinné roušky a odstupy.
Kvůli dalšímu nárůstu nákazy v Japonsku byl v Tokiu na dobu olympiády vyhlášen nouzový stav. Hry se tak nakonec uskuteční i bez domácích diváků, o zákazu těch zahraničních bylo jasno už dlouho. Většina japonské veřejnosti v průzkumech vystupuje proti olympiádě. Po příletu prezidenta MOV Thomase Bacha vyjadřovali lidé nespokojenost na sociálních sítích i při demonstracích v ulicích.