Česko - Francie 77:97. Šance na postup se snižují, favorit zápas ovládl

Video placeholder
Ježdík o porážce s Francií: Prohráli jsme s lepším týmem, chyběl nám plán B
Jaromír Bohačík v utkání s Francií
Čeští hráči při debatě v průběhu skupinové prohry s Francií
Patrik Auda v souboji s Francouzi pod košem
Neúspěšná obrana smeče Francouze  Vincent Poirier
Blake Schilb se snaží získat míč proti francouzské hvězdě Ruby Gobertovi
Přesná ruka Tomáše Satoranského v akci
Český kapitán vedl tým v neúspěšném zápase s Francií
55
Fotogalerie
iSport.cz, Martin Hašek
Basketbal na LOH 2021
Vstoupit do diskuse (2)

Jsou na hřišti především proto, aby ukázali pořádnou show. A čeští basketbalisté ji zprvu v druhém zápase olympijského turnaje s Francií předváděli. Originální palba osmi trojek během první čtvrtiny pobavila. Pak přišla tvrdá realita proti neúprosnému soupeři. Porážka 77:97 znamená pád na třetí místo základní skupiny a pokles nadějí na postup do čtvrtfinále. Ty však před sobotním mačem s USA stále trvají.

Michael Jordan je jeho vzor. A Jakub Šiřina minimálně 34 sekund hrál jako on. Z pravého rohu prohnal obroučkou jednu trojku. A když se hra za chviličku otočila a čas do konce první čtvrtky už zběsile pádil, poslal Francouzům před klaksonem ještě jednu. Bonsoir!

Po deseti minutách byl český tým ve skóre vepředu o šest bodů především díky takovýmhle střelám, které na favorita z dálky padaly jako meteority. Z osmadvaceti bodů za první čtvrtinu jich bylo hned 24 za osm úspěšných trojek.

„Vstup byl z naší strany výjimečný, ojedinělý, a zaskočil i Francouze,“ komentoval tu kanonádu trenér Michal Ježdík ve studiu webu iSport.cz v Praze.

V Tokiu zatím francouzský kouč Vincent Collet dumal, co s těmi Čechy.

„Osm trojek z devíti? To je fakt něco!“ smál se po zápase. „Věděli jsme, že je to dobrý tým. Ale my jsme nepanikařili. Minutu po minutě jsme se lepšili.“

Dělostřelecký začátek byl euforický. Kromě Šiřiny si dvě trojky v rychlém sledu střihli i Tomáš Satoranský, David Jelínek a dokonce také pivot Ondřej Balvín. Český tým ale udělal z nouze ctnost, protože z perimetru byl nucen pálit kvůli těsné obraně pod košem, kde hrozila obrovitá postava defenzivního specialisty Rudyho Goberta.

„Začali jsme dobře, zvenku. A skončili OK. Ale mezi tím jsme měli hodně ztrát,“ hodnotil reprezentační trenér Ronen Ginzburg. „Respekt hráčům, že se nevzdali. Francie je jeden z nejlepších celků v Evropě.“

Kouzlo pominulo a Francouzi si šli tvrdě za svým. Soupeře dál trápili kousavou obranou a narůstající chyby tvrdě trestali. Těsně před půlí sebrali Čechům míč hned na začátku jejich útoku a Nando de Colo byl na druhé straně hřiště tak rychle, že měli uklízeči s hadry leštící původně opuštěný prostor pod košem co dělat, aby na poslední chvíli zmizeli zpátky do autu.

„Francie je jeden z nejlepších týmů na turnaji. Mají na to vyhrát olympiádu,“ chválil protivníka Jan Veselý, s devatenácti body nejlepší český střelec. „Pro nás je skvělá zkušenost proti takovému týmu hrát. Nikdy se nevzdáváme. Jsme rádi, že tady můžeme být.“

Reprezentace stále není v nejlepší kondici poté, co před odletem na olympiádu museli někteří hráči do karantény kvůli nejasným výsledkům koronavirových testů.

„Nebyl to náš nejlepší výkon. Máme problémy, o kterých nikdo neví. Nemohli jsme trénovat,“ uvedl Ginzburg na tiskovce po zápase s Francouzi. „Jde o částečná omezení v tréninku, která souvisejí s tím, že tým přilétal na více částí a sešel se až těsně před prvním zápasem. A navíc v některých dnech je možné trénovat jen jednou a ne úplně v časech, které bychom si přáli pro herní rytmus, což samozřejmě není pro souhru týmu ideální. Ale s tím se prostě musíme srovnat,“ uvedla mluvčí ČOV Barbora Žehanová.

Porážka s Francií o dvacet bodů zhoršila šance týmu na postup do čtvrtfinále olympijského turnaje. Česko spadlo ve skupině A na třetí místo a k jistotě play off potřebuje v sobotním posledním zápase základní části maličkost – porazit Spojené státy americké.

„Je těžké proti nim hrát. Prohráli zápas s Francií, takže jsem si docela jistý, že nechtějí další překvapení. Dáme do toho všechno, nemáme co ztratit. Budeme hrát naši hru a užijeme si, že proti nim můžeme nastoupit,“ řekl Veselý.

Šance na postup existuje i při porážce, protože Česko má díky vítězství nad Íránem jisté třetí místo ve své skupině. Muselo by ale mít lepší skóre než aspoň jeden další tým na třetí příčce ve zbylých dvou skupinách.

e ještě snažil zmírnit porážeku, pod 20 bodů už se ale český tým nedostal.

ČR - Francie 77:97 (28:22, 40:51, 56:77)
Body ČR: Veselý 19, Balvín 18, Auda, Satoranský oba 14, Šiřina, Jelínek oba 6, Bohačík, Schilb, Sehnal, Vyoral všichni 0.
Nejvíce bodů Francie: Fournier 21, De Colo 17, Poirier 14.
Fauly: 11:19. Trestné hody: 16/7 - 10/8. Trojky: 8:13. Doskoky: 26:35.

Video placeholder
Čeští basketbalisté na Francii nestačili. Co se povedlo a v čem Satoranský a spol. za soupeřem zaostali? • iSport TV

Zprávy ze dne 23. července 2021

Důležitý moment
23. července 2021 · 14:43

ZAHÁJENÍ: Češi právě napochodovali na plochu olympijského stadionu, jejich výpravu vedou jako vlajkonoši Petra Kvitová s Tomášem Satoranským.

Petra Kvitová s Tomášem Satoranským přivádějí českou výpravu na olympijský stadion
Petra Kvitová s Tomášem Satoranským přivádějí českou výpravu na olympijský stadion
Petra Kvitová s Tomášem Satoranským přivádějí českou výpravu na olympijský stadion
Petra Kvitová s Tomášem Satoranským přivádějí českou výpravu na olympijský stadion
23. července 2021 · 14:40

ZAHÁJENÍ: Slavnostní zahájení provázelo i několik protestních akcí, na nichž účastníci požadovali s ohledem na koronavirovou situaci v zemi jejich zrušení. Skupina demonstrantů se sešla před stadionem, další lidé protestovali před radnicí japonské metropole. Na transparentech demonstrantů byly vzkazy jako „Ne olympiádě“, „Uhaste olympijskou pochodeň“ nebo „Globální zločin proti Japonsku“. Hlasité skandování odpůrců bylo ve chvílích ticha během ceremoniálu slyšet i uvnitř arény.

23. července 2021 · 14:33

ZAHÁJENÍ: Defilé výprav se blíží za polovinu, kde budou nastupovat i Češi. Mezitím přišli Slováci s vlajkonoši Zuzanou Rehákovou Štefečekovou (střelba) a Matejem Beňušem (vodní slalom).

Zajímavý outfit nizozemských sportovkyň na zahájení olympiády
Zajímavý outfit nizozemských sportovkyň na zahájení olympiády
Angola zvolila pro slavnostní nástup tradiční motivy
Angola zvolila pro slavnostní nástup tradiční motivy
Keňané nastupují při slavnostním zahájení olympijských her v Tokiu
Keňané nastupují při slavnostním zahájení olympijských her v Tokiu
Ukrajinská výprava zářila žlutými motivy
Ukrajinská výprava zářila žlutými motivy
23. července 2021 · 14:30

Do areálu pražského Olympu ve Stromovce se dnes vydaly desítky lidí na slavnostní zahájení olympijského festivalu a zahájení olympijských her v Tokiu. Do areálu přivedli rodiče také děti, které si mohly vyzkoušet řadu sportů. Průvodcem a moderátorem zahájení byl bývalý krasobruslař Tomáš Verner a návštěvníkům zahrál zpěvák Mirai Navrátil. Přítomné pozdravil také japonský velvyslanec Hideo Suzuki. Brány parku se otevřely v 9:00. Návštěvníci si budou moci po celou dobu konání her vyzkoušet 47 sportů. Na místě je například 11 tenisových kurtů, prostory pro florbal, lukostřelbu nebo atletiku. Jak se na festival dostanete a jaká jsou pravidla pro vstup? Podívejte se na VIDEO.

23. července 2021 · 14:15

ZÁPAS: „Mám sbaleno a ráno odlétám do Tokia,“ vzkazuje český zápasník Artur Omarov.

Artur Omarov je připravený vyrazit do Tokia
Artur Omarov je připravený vyrazit do Tokia
23. července 2021 · 14:06

ZAHÁJENÍ: Výpravy nastupují podle japonské abecedy, na Česko dojde zhruba v polovině.

Výprava Ázerbájdžánu na ploše olympijského stadionu
Výprava Ázerbájdžánu na ploše olympijského stadionu
Italští sportovci nastupují při slavnostním zahájení olympiády v Tokiu
Italští sportovci nastupují při slavnostním zahájení olympiády v Tokiu
Argentinští sportovci si olympijský nástup pořádně užili
Argentinští sportovci si olympijský nástup pořádně užili
Nastupující výpravy jednotlivých zemí při slavnostním zahájení
Nastupující výpravy jednotlivých zemí při slavnostním zahájení
Nástup sportovců z olympijského týmu uprchlíků
Nástup sportovců z olympijského týmu uprchlíků
23. července 2021 · 13:41

ZAHÁJENÍ: Na ploše důmyslně vznikly i olympijské kruhy, symfonický orchestr vítá nastupující sportovce. Jako první nastupuje tradičně Řecko - tedy výprava země, která světu dala olympijské myšlenky.

Olympijské kruhy vznikly na ploše důmyslnou kontrukcí...
Olympijské kruhy vznikly na ploše důmyslnou kontrukcí...
Řečtí sportovci jako první nastupují na plochu olympijského stadionu v Tokiu
Řečtí sportovci jako první nastupují na plochu olympijského stadionu v Tokiu
23. července 2021 · 13:27

ZAHÁJENÍ: Na olympijském stadionu zavlála vlajka pořádajícího Japonska a procítěně zazněla japonská hymna. Zahájení se opravdu nese v poklidném duchu. „Bude to mnohem střízlivější ceremoniál, ale i tak s nádhernou japonskou estetikou. Velmi japonský, ale také v souladu s dnešní náladou, s realitou. Bude to velmi smysluplný ceremoniál, na hony vzdálený velkoleposti těch předchozích. Velmi opravdový, čestný ceremoniál, žádný podvod,“ uvedl tvůrce programu Marco Balich.

 

Nese se japonská vlajka, která zavlála na olympijském stadionu
Nese se japonská vlajka, která zavlála na olympijském stadionu
COVID-19
23. července 2021 · 13:22

Předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta uvedl, že koronavirovou kauzu českého týmu na olympijských hrách v Tokiu nemůže vyšetřovat Český olympijský výbor (ČOV), který podle jeho slov chyboval, nýbrž hygienici a představitelé sportovních svazů. Zároveň vyzval ke zklidnění situace a podpoře sportovců. 

Jansta o covidové kauze: Doteď jsem otřesený. Změňme ostudu v podporu - čtěte zde >>>

23. července 2021 · 13:14

ZAHÁJENÍ: Na ploše olympijského stadionu probíhají spíše komornější vystoupení, na tribunu nastupuje japonský císař Naruhito a šéf MOV Bach, přítomni jsou i další hosté...

Slavnostní zahájení olympijských her v Tokiu
Slavnostní zahájení olympijských her v Tokiu
Ohňostroj před prázdným stadionem na slavnostním zahájení olympijských her
Ohňostroj před prázdným stadionem na slavnostním zahájení olympijských her
Členka týmu uprchlíků nechává odpočinout nohám před nástupem na slavnostní zahájení
Členka týmu uprchlíků nechává odpočinout nohám před nástupem na slavnostní zahájení
Monacký princ Albert II. na slavnostním zahájení olympiády v Tokiu
Monacký princ Albert II. na slavnostním zahájení olympiády v Tokiu
Americká první dáma Jill Bidenová s francouzským prezidentem Macronem na slavnostním zahájení olympiády
Americká první dáma Jill Bidenová s francouzským prezidentem Macronem na slavnostním zahájení olympiády

 

Vstoupit do diskuze (2)