Rychlostní kanoisté Josef Dostál a Radek Šlouf vybojovali na olympijských hrách bronz v závodě deblkajaků na trati 1000 metrů a získali pro českou výpravu v Tokiu devátou medaili. Z vítězství se radovali Australané Jean van der Westhuyzen a Thomas Green, stříbro získali Max Hoff a Jacob Schopf z Německa.
Osmadvacetiletý Dostál si vynahradil obrovské zklamání z individuálního závodu, v němž skončil pátý, a má již čtvrtou olympijskou medaili. V Londýně 2012 získal bronz na čtyřkajaku, který obhájil o čtyři roky později v Riu de Janeiro. V Brazílii si dojel také pro stříbro na singlkajaku. O dva roky mladší Šlouf se prosadil na stupně vítězů při své olympijské premiéře.
Čeští reprezentanti postoupili do finále ze čtvrtého místa v semifinále a v úvodu jízdy o medaile se drželi na šestém místě. V polovině trati se posunuli na čtvrtou pozici a s dalšími dvěma posádkami bojovali o stříbro a bronz. Vítězní Australané měli sekundový náskok. Dostál se Šloufem sice v závěru nestačili na Hoffa se Schopfem, ale dokázali porazit maďarskou dvojici Bence Nádas, Bálint Kopasz.
Již třetí zlatou medaili získala v Tokiu novozélandská kajakářka Lisa Carringtonová, která dnes ovládla závod na 500 metrů a navázala na triumfy na trati 200 metrů a na deblkajaku na 500 metrů. Dvaatřicetiletá hvězda rychlostní kanoistiky ukončila vítěznou olympijskou sérii Danuty Kozákové z Maďarska, která usilovala o třetí výhru na pětistovce v řadě. V Japonsku ale skončila až čtvrtá.
Historicky první rychlostní kanoistkou, která získala na olympijských hrách zlatou medaili, se stala devatenáctiletá Američanka Nevin Harrisonová. Ve finále závodu na 200 metrů porazila šestinásobnou světovou šampionku na této trati Laurence Vincentovou-Lapointeovou z Kanady, bronz získala Ukrajinka Ljudmila Luzanová.
Závod kajakářů na 200 metrů ovládl Maďar Sándor Tótka a získal první olympijskou medaili v kariéře. Před pěti lety v Riu byl čtvrtý. Obhájce prvenství Liam Heath z Velké Británie byl třetí. V 36 letech vybojoval čtvrtou medaili na hrách.
Výsledky rychlostní kanoistiky na OH v Tokiu
Muži:
200 m:
K1: 1. Tótka (Maď.) 35,035, 2. Rizza (It.) -0,045, 3. Heath (Brit.) -0,167, 4. Csizmadia (Maď.) -0,282, 5. Arévalo (Šp.) -0,356, 6. Menning (Švéd.) -0,527, 7. Craviotto (Šp.) -0,533, 8. Akmens (Lot.) -0,979.
1000 m:
K2: 1. Van der Westhuyzen, Green (Austr.) 3:15,280, 2. Hoff, Schopf (Něm.) -0,304, 3. Dostál, Šlouf (ČR) -0,826, 4. Nádas, Kopasz (Maď.) -1,255, 5. Brown, Imrie (N. Zél.) -1,987, 6. Cubelos, Peňa (Šp.) -2,047, 7. Borykaj, Jurenja (Běl.) -2,489, 8. Wang Cchung-kchang, Pu Tching-kchaj (Čína) -4,332.
Ženy:
200 m:
C1: 1. Harrisonová (USA) 45,932, 2. Vincentová-Lapointeová (Kan.) -0,854, 3. Luzanová (Ukr.) -1,102, 4. Borowská (Pol.) -1,184, 5. Jácomeová (Šp.) -1,294, 6. Lin Wen-ťün (Čína) -1,676, 7. Romašenková (Rus.) -1,845, 8. Vincentová (Kan.) -1,902.
500 m:
K1: 1. Carringtonová (N. Zél.) 1:51,216, 2. Csipesová (Maď.) -0,639, 3. Jörgensenová (Dán.) -1,557, 4. Kozáková (Maď,) -2,198, 5. Stensilsová (Švéd.) -2,384, 6. Petersová (Belg.) -2,500, 7. Portelaová (Portug.) -4,598, 8. Woodová (Austr.) -6,035.
Zprávy ze dne 24. července 2021
VODNÍ PÓLO: V úvodu turnaje vodních pólistek v Tokiu padaly olympijské střelecké rekordy. Ve skupině B nejprve dvojnásobné úřadující šampionky z USA deklasovaly 25:4 domácí Japonsko, o několik hodin později jejich maximum ještě vylepšily mistryně Evropy Španělky, které smetly 29:4 Jižní Afriku. Nejlepší střelkyní Španělek byla šestnáctiletá olympijská debutantka Elena Ruizová, jež zatížila konto afrického týmu pětkrát.
HÁZENÁ: Házenkáři Dánska zahájili pouť za obhajobou zlatých medailí na olympijských hrách v Tokiu jednoznačným vítězstvím 47:30 nad týmem pořadatelského Japonska. Úřadující mistři světa a šampioni z Ria de Janeiro vedli v poločase o jedenáct gólů a po přestávce náskok ještě zvýšili. Po devíti gólech vstřelili Jacob Holm a Magnus Saugstrup.

STOLNÍ TENIS: Měl smůlu, že byl v kontaktu s Pavlem Širučkem, který měl pozitivní test na covid. Stolní tenista Lubomír Jančařík má štěstí, že k zápasům ho pustí, ale jeho pohyb je velmi omezený. Z karanténního hotelu na sportoviště, převléci se na záchodě, tam i počkat na zápas a po něm alou zpět do hotelu. I přes všechna příkoří se mu podařilo první zápas na OH vyhrát, Aliho Alkhadrawiho ze Saúdské Arábie porazil 4:0 na sety. Rozhovor čtěte ZDE >>>

BASKETBAL: Už jen pár hodin a dlouhé čekání bude u konce. Mužský basketbalový tým se poprvé po 41 letech postaví k zápasu na olympijských hrách. V překrásné a prázdné Super Areně ve městě Saitama ho čeká Írán (03.00, PP ČT sport, ONLINE na iSport.cz). A pokud vše půjde podle plánu, také výzva vstoupit do turnaje výhrou se sympatickým skóre. V boji o postup pomůže každý koš! Rozsáhlé PREVIEW před prvním utkáním čtěte ZDE >>>


O některých z nich jste možná nikdy neslyšeli, jiné dozajista znáte. Všichni ale na olympijských hrách v Tokiu mohou dokázat velké věci a na jejich výkony bude upřena zvýšená pozornost.
Nejlepší z nejlepších na OH: Ledecká z USA, český fenomén i zázračný mladík - čtěte zde >>>

Přehled toho nejméně důležitého z Her? Olympiáda naruby a z nadhledu! Covidový let části české výpravy dal vzniknout pozoruhodným jazykovým obratům, dobrou náladu šíří v Tokiu hlavně kapitán basketbalové reprezentace a při zahajovacím ceremoniálu se ukázalo, že i bez olympijské kolekce se dá sehrát velké představení. První díl:

TAEKWONDO: První zlaté medaile v taekwondu na olympijských hrách v Tokiu získali Ital Vito Dell'Aquila a Panipak Vongpattanakitová z Thajska.
Muži:
Do 58 kg: 1. Dell'Aquila (It.), 2. Džandúbí (Tun.), 3. Artamonov (Rus.) a Čang Čun (Korea), 5. Salim (Maď.) a Guzmán (Arg.), 7. Demse (Et.) a Savekvicharí (Thaj.).
Ženy:
Do 49 kg: 1. Vongpattanakitová (Thaj.), 2. Cerezová (Šp.), 3. Sembergová (Izr.) a Bogdanovičová (Srb.), 5. Jamadaová (Jap.) a Yildirimová (Tur.), 7. Truong Thi Kim Tuyen (Viet.) a Wu Ťing-jü (Čína).
TENIS: Kam přijde, tam pózuje na selfíčka. Kolegové sportovci jsou ohromení jen z toho, že mají možnost sedět pouze pár metrů od něj v jídelně. A tenisový král Novak Djokovič s gustem oslavil první medaili své země ve střelbě a ještě vedle toho stíhá dělat vlastní řemeslo.
Djokovič zahnal noční můru, soupeři dal dres: Řekl mi moc pěkné věci - čtěte zde >>>

ŠERM: Maďarský šavlista Áron Szilágyi obhájil v Tokiu zlatou medaili z Londýna i Ria. Tři individuální tituly z OH má jako první šermíř v historii.
Muži - šavle:
Finále: Szilágyi (Maď.) - Samele (It.) 15:7,
o 3. místo: Kim Čung-hwan (Korea) - Bazadze (Gruz.) 15:11,
další pořadí: 5. O Sang-uk (Korea), 6. Ibragimov (Rus.), 7. Berre (It.), 8. Pakdaman (Írán).
Stolní tenista Lubomír Jančařík po první výhře na olympiádě popsal radost i těžkosti v tréninku.