Rychlostní kanoisté Josef Dostál a Radek Šlouf vybojovali na olympijských hrách bronz v závodě deblkajaků na trati 1000 metrů a získali pro českou výpravu v Tokiu devátou medaili. Z vítězství se radovali Australané Jean van der Westhuyzen a Thomas Green, stříbro získali Max Hoff a Jacob Schopf z Německa.
Osmadvacetiletý Dostál si vynahradil obrovské zklamání z individuálního závodu, v němž skončil pátý, a má již čtvrtou olympijskou medaili. V Londýně 2012 získal bronz na čtyřkajaku, který obhájil o čtyři roky později v Riu de Janeiro. V Brazílii si dojel také pro stříbro na singlkajaku. O dva roky mladší Šlouf se prosadil na stupně vítězů při své olympijské premiéře.
Čeští reprezentanti postoupili do finále ze čtvrtého místa v semifinále a v úvodu jízdy o medaile se drželi na šestém místě. V polovině trati se posunuli na čtvrtou pozici a s dalšími dvěma posádkami bojovali o stříbro a bronz. Vítězní Australané měli sekundový náskok. Dostál se Šloufem sice v závěru nestačili na Hoffa se Schopfem, ale dokázali porazit maďarskou dvojici Bence Nádas, Bálint Kopasz.
Již třetí zlatou medaili získala v Tokiu novozélandská kajakářka Lisa Carringtonová, která dnes ovládla závod na 500 metrů a navázala na triumfy na trati 200 metrů a na deblkajaku na 500 metrů. Dvaatřicetiletá hvězda rychlostní kanoistiky ukončila vítěznou olympijskou sérii Danuty Kozákové z Maďarska, která usilovala o třetí výhru na pětistovce v řadě. V Japonsku ale skončila až čtvrtá.
Historicky první rychlostní kanoistkou, která získala na olympijských hrách zlatou medaili, se stala devatenáctiletá Američanka Nevin Harrisonová. Ve finále závodu na 200 metrů porazila šestinásobnou světovou šampionku na této trati Laurence Vincentovou-Lapointeovou z Kanady, bronz získala Ukrajinka Ljudmila Luzanová.
Závod kajakářů na 200 metrů ovládl Maďar Sándor Tótka a získal první olympijskou medaili v kariéře. Před pěti lety v Riu byl čtvrtý. Obhájce prvenství Liam Heath z Velké Británie byl třetí. V 36 letech vybojoval čtvrtou medaili na hrách.
Výsledky rychlostní kanoistiky na OH v Tokiu
Muži:
200 m:
K1: 1. Tótka (Maď.) 35,035, 2. Rizza (It.) -0,045, 3. Heath (Brit.) -0,167, 4. Csizmadia (Maď.) -0,282, 5. Arévalo (Šp.) -0,356, 6. Menning (Švéd.) -0,527, 7. Craviotto (Šp.) -0,533, 8. Akmens (Lot.) -0,979.
1000 m:
K2: 1. Van der Westhuyzen, Green (Austr.) 3:15,280, 2. Hoff, Schopf (Něm.) -0,304, 3. Dostál, Šlouf (ČR) -0,826, 4. Nádas, Kopasz (Maď.) -1,255, 5. Brown, Imrie (N. Zél.) -1,987, 6. Cubelos, Peňa (Šp.) -2,047, 7. Borykaj, Jurenja (Běl.) -2,489, 8. Wang Cchung-kchang, Pu Tching-kchaj (Čína) -4,332.
Ženy:
200 m:
C1: 1. Harrisonová (USA) 45,932, 2. Vincentová-Lapointeová (Kan.) -0,854, 3. Luzanová (Ukr.) -1,102, 4. Borowská (Pol.) -1,184, 5. Jácomeová (Šp.) -1,294, 6. Lin Wen-ťün (Čína) -1,676, 7. Romašenková (Rus.) -1,845, 8. Vincentová (Kan.) -1,902.
500 m:
K1: 1. Carringtonová (N. Zél.) 1:51,216, 2. Csipesová (Maď.) -0,639, 3. Jörgensenová (Dán.) -1,557, 4. Kozáková (Maď,) -2,198, 5. Stensilsová (Švéd.) -2,384, 6. Petersová (Belg.) -2,500, 7. Portelaová (Portug.) -4,598, 8. Woodová (Austr.) -6,035.
Zprávy ze dne 28. července 2021
BASKETBAL: Tématem ve studiu byla i hra českého esa Tomáše Satoranského. „Zapsal se výborně po střelecké stránce. Tlak který Francouzi vyvíjejí, se soustředí primárně právě na něj,“ podotýká trenér Michal Ježdík. „Jdou po něm i s rizikem faulu. Důvodem proč nejsou jeho body, ale fyzická kondice. Protože čím méně máte sil, tím méně nebezpeční jste,“ dodává kouč Josef Jelínek.
Další průběh zápasu i pozápasové studio sledujte ONLINE ZDE>>>

BASKETBAL: „Vstup byl z naší strany výjimečný, ojedinělý, a zaskočil i Francouze. Myslím, že znovu dokážeme překvapit a znovu do zápasu vložit něco, co dokáže soupeře překvapit,“ komentuje český úvod před třetí čtvrtinou trenér Michal Ježdík.
Další průběh zápasu i pozápasové studio sledujte ONLINE ZDE>>>
BASKETBAL: Čeští basketbalisté za sebou mají první poločas zápasu s favorizovanými Francouzi, kteří ve druhé čtvrtíně odskočili až na 51:40 . Nejlepším střelcem soupeře je s 16 body Evan Fournier, o němž byla řeč v předzápasovém studiu. To poločasové sledujte ŽIVĚ zde>>>

JEZDECTVÍ: Den po triumfu v týmové soutěži v drezuře vyhrála německá jezdkyně Jessica von Bredowová-Werndlová na olympijských hrách v Tokiu individuální závod. Druhá skončila její slavná krajanka Isabell Werthová, které tak o jedno místo uniklo osmé olympijské zlato. Bronz získala Britka Charlotte Dujardinová, šampionka z Ria de Janeiro.
BASKETBAL: Češi se zatím proti velkému favoritovi drží, po první čtvrtině parta kolem Tomáše Satoranského vedla 28:22. Další průběh zápasu i poločasové studio sledujte ONLINE ZDE>>>.

JUDO: Jedna facka zleva, druhá zprava. Když německá judistka Martyna Trajdosová nastupovala k úternímu zápasu na olympijských hrách, její trenér Claudiu Pusa s ní nejdříve zatřásl a následně přidal dvě facky. O svérázném způsobu nabuzení se hned začalo mluvit. Proč to dělal? „Potřebuji to před mými zápasy, abych se probudila,“ vysvětlovala mistryně Evropy z roku 2015. K úspěchu to nicméně nevedlo, Němka v prvním kole padla. Více čtěte ZDE>>>

Jak si povedou čeští basketbalisté v náročném zápasu s Francií? Máme tady odpověď od lachtana Melouna, který v tom má tentokrát úplně jasno!
BASKETBAL: „Trenér Vincent Collet dokázal útočný potenciál Francouzů svázat i v obraně a právě v tom je tento tým nebezpečný, protože dobře brání. Na téhle úrovni potřebujete mít dobré obě dvě fáze, jak obranu, tak útok.“ podotýká Michal Ježdík k českému soupeři.
iSport studio s experty Michalem Ježdíkem a Josefem Jelínkem a zápas sledujte ONLINE ZDE>>>
BASKETBAL: „Francouzi mají perfektně rozložený tým. Věří sami sobě. Jsou siloví, atletičtí, dynamičtí, ale nejsou neporazitelní,“ říká trenér Josef Jelínek.
iSport studio s experty Michalem Ježdíkem a Josefem Jelínkem a zápas sledujte ONLINE ZDE>>>
ŠERM: Korejští šavlisté vyhráli na olympijských hrách týmovou soutěž a vybojovali pro svou zemi první zlato v Tokiu v jiném sportu než lukostřelbě.