Český tenis má první olympijské zlato ze čtyřhry. Turnajové jedničky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková ve finále v Tokiu porazily vítězku dvouhry Belindu Bencicovou a její švýcarskou spoluhráčku Viktoriju Golubicovou 7:5, 6:1. Do sbírky české výpravy tak přibyla osmá medaile a čtvrté zlato po triumfech brokového střelce Jiřího Liptáka, vodního slalomáře Jiřího Prskavce a judisty Lukáše Krpálka.
Bencicová za sebou měla sobotní vysilující finále dvouhry s Markétou Vondroušovou, v němž dosáhla na zlato až po dvou a půl hodinách, ale ve více než třicetistupňovém tokijském horku to na ní nebylo znát. Švýcarky měly hned brejkbol na 2:0, ale Krejčíková dala v gamu čtyři esa a podání udržela. Český pár potom prorazil servis Golubicové na 6:5 a Siniaková ukončila set přímým bodem z podání.
Češky dobře spolupracovaly, nerozhodily je ani loby švýcarských hráček, na dvorci vládl přehled Krejčíkové. A narůstající převahu dokázaly turnajové jedničky vyčíslit i bodově: hned na začátku druhé sady přišly o servis obě Švýcarky a český pár vedl 3:0.
Medailové pořadí zemí na LOH v Tokiu ZDE>>>
Následně sice nedokázala udržet podání ani Siniaková, ale žádnou zásadní potíž to pro české tenistky nepředstavovalo. Zatímco jejich tři předchozí olympijské zápasy proti dvojicím ze Španělska, Austrálie a Ruska rozhodl až supertie-break, tentokrát druhou sadu jednoznačně ovládly. Při pátém mečbolu Golubicová podklouzla a míček z její rakety dopadl daleko mimo dvorec.
Pod pěti kruhy dosud čeští či českoslovenští tenisté získali dvě zlaté, čtyři stříbrné a osm bronzových medailí. O první zlato se ještě v československé éře postaral Slovák Miloslav Mečíř, vítěz dvouhry při návratu tohoto sportu do olympijského programu v Soulu 1988. Dvě deblová stříbra vybojovaly Jana Novotná a Helena Suková (Soul a Atlanta 1996), třetí přidaly před devíti lety v Londýně Andrea Hlaváčková s Lucií Hradeckou.
MODERNÍ PĚTIBOJ: Týden po dramatu při parkuru moderních pětibojařek na olympijských hrách v Tokiu podal Německý svaz na ochranu zvířat žalobu na závodnici Anniku Schleuovou a reprezentační trenérku Kim Raisnerovou. Podle svazu se ženy dopustily při soutěži týrání zvířat. „Je samozřejmé, že na olympijské zlato fixovaná sportovkyně je v takovém okamžiku v mimořádném stresu. Ale to není ani v nejmenším omluva pro týrání zvířat. Ve výkonnostním sportu lidí nemají zvířata co pohledávat. Naše oznámení slouží také k principiálnímu řešení tohoto problému,“ uvedl prezident Německého svazu na ochranu zvířat Thomas Schröder.
ATLETIKA: Člen stříbrné britské štafety v běhu na 4x100 metrů z olympijských her v Tokiu Chijindu Ujah měl pozitivní dopingový test a má zastavenou činnost.
ATLETIKA: Běloruská sprinterka Kryscina Cimanouská chce v aletické kariéře pokračovat v Polsku, kde našla azyl po olympijských hrách v Tokiu, odkud ji nutili předčasně odletět běloruští funkcionáři. Agentuře AP čtyřiadvacetiletá běžkyně řekla, že se ve Varšavě cítí bezpečně a už požádala polské funkcionáře o pomoc při zajištění tréninku. „Život se nám ze dne na den změnil a nyní začínáme znovu od začátku v nové zemi. Plánujeme tu zůstat a pokračovat v našich kariérách," řekla Cimanouská za sebe a svého manžela Arsenije Zdaneviče, jenž je atletickým trenérem.
Od některých se úspěch čekal, jiní dokázali překvapit. Na Hrách v Tokiu sbírali medaile, trhali rekordy, přepisovali historické tabulky. Představujeme vám desítku sportovců, kteří během uplynulého svátku sportu svými výkony převyšovali zbytek světa.
ATLETIKA: Běloruská atletka Kryscina Cimanouská, kterou nutili funkcionáři k předčasnému odjezdu z olympijských her v Tokiu, věnovala do aukce svou medaili z Evropských her 2019. Výtěžek dražby půjde na podporu běloruských sportovců, kteří jsou perzekvováni režimem autokratického prezidenta Alexandra Lukašenka.
Čtyřiadvacetiletá Cimanouská dala do aukce stříbrnou medaili z běhu na 100 metrů na Evropských hrách v Minsku. Částka nabízená za medaili na portálu ebay.com už překonala hranici 20 tisíc dolarů (400 tisíc korun). Peníze půjdou organizaci podporující sportovce vězněné či perzekvované Lukašenkovým režimem, jako jsou basketbalistka Jelena Levčenková či bývalý desetibojař Andrej Kravčenko.
ATLETIKA: Její maximum patří mezi nejdéle držené ženské světové rekordy vůbec. Helena Fibingerová je jednou z nejvýznamnějších osob historie československé atletiky. Legendární koulařka si nenechala ujít tokijské hry a pustila se bez servítek do svých nástupkyň. „Čekala jsem, že půjdou jinou cestou..." začala dnes již 72letá olympijská medailistka. Více čtěte ZDE>>>
Olympijské zkoušky dopadly skvěle, tenhle ročník měl vážně úroveň. K premiantovi Lukáš Krpálkovi se přidali hned čtyři jedničkáři, kteří rozsvítili rekordní medailovou sbírku. Strhující příběhy však psali i další. Třeba plavkyně Barbora Seemanová, která na výstavní kraulařské dvoustovce skončila hned za největšími esy. Nebo atletka Kristiina Mäki. Před sedmi měsíci porodila a teď běžela historické první finále. Zázrak? Téměř ano. Deník Sport na školní stupnici tedy s chutí oznámkoval českou výpravu. Více ZDE>>>
ATLETIKA: Jak stříbrný oštěpař Jakub Vadlejch dojal manželku?
ATLETIKA: Americká běžkyně Allyson Felixová se v pětatřiceti letech zapsala do historie. Žádná atletka nebyla na Hrách dekorovaná častěji, je před ní pouze legendární Paavo Nurmi. Stejně výrazný je však i její odkaz mimo atletické ovály. „Můžeme mluvit o medailích, ale raději bych mluvila o tom, jak a čím tato žena inspirovala tolik lidí. Aby vsadili sami na sebe a věřili si,“ napsala na Twitter trojnásobná olympijská medailistka Carmelita Jeterová. Více čtěte ZDE >>>
Poslední Signály se loučí z Tokia. Podívejte se na záběry, jak oštěpaři senzačně urvali dvě placky v poslední účasti českých sportovců na olympijských hrách a jak si Vítězslav Veselý přebíral medaili v trenkách Martina Doktora. A Jakub Vadlejch se stal vlajkonošem při závěrečném ceremoniálu.
Mezinárodní olympijský výbor (MOV) posílil pravomoci svého vedení v čele s prezidentem Thomasem Bachem. Na dnešním zasedání byly odhlasovány změny v olympijské chartě, díky nimž bude moci od nynějška exekutiva vyřazovat sporty z olympijského programu bez nutnosti potvrzení na valném shromáždění. Dosud mohla výkonná rada MOV vyřazení sportu z programu jen navrhnout. Nyní bude moci rozhodnout sama v případě, že „nebudou dodržována rozhodnutí exekutivy MOV nebo bude příslušná mezinárodní sportovní federace jednat způsobem, který bude poškozovat pověst olympijského hnutí.“
LOH Tokio oficiálně končí! Prezident MOV Thomas Bach poděkoval všem sportovců, organizátorům i sportovcům a konstatoval, že olympiádě se po pandemii podařilo spojit svět. „V souladu s tradicí pak vyzývám mládež celého světa, aby se v roce 2024 sešla v Paříži,“ zakončil své poselství.
Paříž se představila působivou instrumentální verzí francouzské hymny či netradičními pohledy na město, pořadatelství také oslavila v přímém přenosu od Eiffelovy věže.
Během ceremoniálu byli představeni i noví členové MOV. Důvěru dostala španělská basketbalová legenda Pau Gasol, Italská plavkyně Federica Pellegriniová, která závodila dokonce ještě na této olympiádě nebo japonský šermíř Yuki Ota.