OH naruby: Ondrův tragický režisér, Barbora až do Paříže, Lipták v ofsajdu

Jak se říká – všechno zlé je pro něco dobré. A tak Barbora Špotáková po neúspěšné kvalifikaci přehodnotila svá dřívější slova o poslední olympiádě kariéry. V Paříži za tři roky jí bude teprve 43 let a to není pro šampionku žádný věk. Adam Ondra zvládl kvalifikaci a zároveň olympijskou premiéru svého sportu, na rozdíl od něj ale nezářil režisér televizního přenosu. Na tom je potřeba ještě zapracovat. A hlásí se i jídlo z olympijské vesnice! Nová Olympiáda naruby je tady.

Zprávy ze dne 1. srpna 2021
BOX: Irský boxer Aidan Walsh přišel o semifinále olympijského turnaje ve váze do 69 kg kvůli zranění při oslavách čtvrtfinálového vítězství. Walsh po vyhlášení výsledku svého pátečního souboje s Mervenem Clairem z Mauricia skákal tak divoce, že si poranil kotník.


GYMNASTIKA: Simone Bilesovánebude obhajovat olympijské zlato ani v podělí na prostných. Čtyřnásobná šampionka z Ria de Janeiro už dříve v Tokiu kvůli psychickým problémům vzdala čtyři závody. Posledním otevřeným startem čtyřiadvacetileté Američanky zůstalo finále kladiny, jež je na programu v úterý. V Tokiu mohla zaútočit na šest zlatých medailí a stát se s deseti zlaty nejúspěšnější ženou v historii OH. Hned z první medailové disciplíny, soutěže družstev, ale Bilesová po úvodním cvičení odstoupila a postupně odřekla start ve finále víceboje, na přeskoku, na bradlech a nyní i prostná.

JEZDECTVÍ: Český reprezentant v jezdecké všestrannosti Miloslav Příhoda obdržel v disciplíně cross country s valachem Ferreolusem 30,60 trestného bodu a klesl v olympijském závodě o jednu příčku na 36. místo. Na kontě má 64,40 bodu. Miroslav Trunda dostal s klisnou Shutterflyke dalších 66 bodů a s celkovým ziskem 112,10 je sedmačtyřicátý ze 49 zbývajících jezdců. Program uzavře pondělní parkur, po němž postoupí 25 olympioniků do finále.
PLAVÁNÍ: Australanka Emma McKeonová jako první plavkyně získala sedm medailí na jedné olympiádě. Díky dnešním dvěma triumfům na závěr olympijského programu má z Tokia čtyři zlata a tři bronzy. Sedmadvacetiletá McKeonová dnes vyhrála kraulařskou padesátku a podílela se i na triumfu štafety na 4x100 metrů polohový závod. Mezi muži je rekordmanem Američan Michael Phelps (osm) před krajany Markem Spitzem a Mattem Biondim (oba sedm).
ATLETIKA: Číňanka Kung Li-ťiao vyhrála podle očekávání v Tokiu soutěž koulařek výkonem 20,58 metru a zkompletovala svou sbírku olympijských medailí. Po stříbru z Londýna a bronzu z Pekingu má i nejcennější kov. Jako jediná překonala hranici dvaceti metrů a nejbližší soupeřku Ravenu Saundersovou z USA porazila o 79 centimetrů. Bronz získala novozélandská veteránka Valerie Adamsová.
PLAVÁNÍ: Štafeta amerických plavců ovládla na OH polohovku na 4x100 metrů ve světovém rekordu 3:26,78 a přinesla Caelebovi Dresselovi již páté zlato v Tokiu. Druzí doplavali Britové a bronz berou Italové.
BMX: Premiérovými olympijskými vítězi ve freestyle BMX se v Tokiu stali Logan Martin z Austrálie a britská cyklistka Charlotte Worthingtonová. Zatímco Martin potvrdil v disciplíně park pozici největšího adepta na zlato, Worthingtonová předčila hlavní favoritku Hannah Robertsovou z USA.

ATLETIKA: Pavel Maslák nebyl spokojený s časem, ale s tím, že závod nevzdal, ano. V rozhovoru pro ČT Sport po závodě přiznal, že se v Tokiu potýkal se střevní virózu. I když se v den závodu cítil dobře, tělo bylo podle jeho slov unavené. „Původně jsem myslel, že to bude moje poslední olympiáda, že už to nebudu zkoušet dál, ale jelikož se to posunulo, už jsou to jenom tři roky. Věřím, že ještě vydržím a že budu dost kvalitní, abych se dostal minimálně do štafety,“ dodal třicetiletý český sprinter.
