Rusové na Hrách: patnáctka bez vlajek, pro judisty by byla účast prý ponižující

Po dlouhých debatách budících kontroverze napříč sportovní a politickou scénou se na Hry nakonec vydá skupina ruských zástupců. Pod neutrální vlajkou v Paříži nastoupí patnáctičlenná výprava v čele s tenisovou hvězdou Daniilem Medveděvem. Účast nakonec odřekli judisté, poté co Mezinárodní olympijský výbor schválil účast čtyř ze sedmnácti kvalifikovaných závodníků. Sankce dopadly i na Bělorusko. To nakonec pod neutrální vlajkou vyšle dvacet čtyři zástupců.
Mohlo jich nastoupit šestatřicet. Nakonec se ale pod neutrální vlajkou v Paříži představí pouze patnáctičlenná skupina ruských sportovců. Účast odřekli zápasníci i judisté. Zatímco někteří Ukrajinci cítí úlevu, že s Rusy soupeřit nebudou, jiné nepříjemný střet čeká. Vedle Daniila Medveděva budou v neutrálních barvách soutěžit cyklisté, kanoisti, plavkyně a skokanka na trampolíně.
Největší hvězdou a zároveň i favoritem na cenný kov je Medveděv, pátý muž světového žebříčku. Šanci posunout Rusko v dlouhodobě vedeném pořadí států podle počtu získaných medailí nedostane. To je dopad jedné z řady restrikcí pro neutrální sportovce. Dalším bude zákaz nástupu na slavnostním zahájení her, na což Ruská federace reagovala obviněním z rasismu a neonacismu mířeným na Mezinárodní olympijský výbor (MOV).
‚Výběrovým řízením‘, při němž MOV mimo jiné posuzoval, zda sportovci, kteří se kvalifikovali ke startu pod neutrální vlajkou, neschvalují ruskou agresi na Ukrajině, neprošlo třináct judistů. Ruská judistická federaci však záhy zakázala start čtyřem zbývajícím, jež byli schváleni. Dle jejich stanoviska by byla taková výprava ponižující. Do Paříže se tak nevydá ani Dali Liluashvili, možná konkurentka české naděje Renaty Zachové.
Příběh neutrálních barev se s těmi českými prolnul nejvýrazněji v silniční cyklistice, když z olympijské časovky odstoupil Alexendr Vlasov, čímž uvolnil místo českému jezdci Mathiasi Vackovi. „Má opravdu nabitý kalendář,“ vysvětlil odstoupení mluvčí ruské sportovní agentury, načež prezident tamní cyklistické federace doplnil, že by Vlasovovi neseděl profil pařížské tratě.
Ačkoli nebude pod ruskou vlajkou startovat ani jeden sportovec, nejvíce utrpěla Ukrajina. Mnozí její reprezentanti položili své životy při obraně vlasti, jiní na frontě stále bojují. Do Paříže tak vyrazí v počtu sto čtyřiceti sportovců rekordně nejmenší výprava v ukrajinské olympijské historii. Jen pro porovnání, v Rio de Janeiru 2016 jich bylo 206 ve 22 sportech.
Jeden z hlavních argumentů proti účasti Rusů na hrách předložili ringové a úpolové sporty. Jde si jen těžko představit psychický tlak dopadající na závodníka v bojovém utkání proti soupeři pocházejícím ze státu, jež útočí na ten jeho.
Nečekaný střet s ruskou zápasnicí pod neutrálními barvami musela zvládnout Oksana Livachová. Ve chvíli, kdy sedmadvacetiletá Ukrajinka zjistila, že na letošním mistrovství Evropy nastoupí proti Milaně Dadaševové, pocítila obrovskou vlnu tlaku. „Věděla jsem, že proti ní musím bojovat. Byla to obrovská zodpovědnost,“ vypráví Livachová. Zápas skončil na body. Ukrajinka prohrála a oči jí zaplavily slzy.
Livachová vyhlíží letošní olympiádu s úlevou, když ví, že se s žádnou ruskou zápasnicí na žíněnce nepotká, a tak nebude čelit velké tíze stresu. Je jí však zároveň líto, že jiní její krajané se utkáním s ruskými sportovci nevyhnou.
Ruští sportovci pod neutrální vlajkouJekatěrina Alexandrovová tenis |