Tuniský obojživelník v Hyde Parku vstoupil do historie a uvažuje o konci

Tunisan je olympijským vítězem v dálkovém plavání
Radost tuniského dálkového plavce ze zisku zlaté medaile
Tunisko se může radovat z olympijského zlata! Usáma Mellúlí získal zlato v dálkovém plavání
3
Fotogalerie
Začít diskusi (0)

Bazén nebo otevřená voda, Tunisan Usáma Mellúlí nedělá rozdíly. V londýnském Hyde Parku se stal prvním plavcem olympijské historie, který vybojoval medaili jak v bazénové, tak dálkové části programu Her. Po bronzu na 1500 metrů si dohmátl pro zlato na desetikilometrové distanci. Uvažuje o tom, že tím ukončí kariéru.

Před čtyřmi lety si prý Mellúlí (28) poprvé přečetl článek o Tunisku, své rodné zemi, v amerických novinách. Usáma Mellúlí právě vyhrál v Pekingu zlato v závodě na 1500 metrů volným způsobem, což v Los Angeles, kde od roku 2002 žije, neušlo pozornosti.

„Naplnilo mě to obrovskou hrdostí. Donesl jsem tuniský odkaz až do zámoří, cítil jsem respekt, svobodu a pýchu,“ dmul se Mellúlí.

V Londýně svoji hrdost posunul ještě výš. Na pekingské zlato navázal na patnáctistovce bronzem a navíc vyhrál v Hyde Parku 10kilometrový maraton. Nikdo před ním závod v bazénu a zároveň venku vyhrát nedokázal.

„Nedokážu to vysvětlit, nedokážu to popsat. Je to asi jedna z nejtěžších věcí, co lze dokázat. Já jsem ale docela vytrvalý chlapík,“ radoval se Tunisan. V cíli měl náskok 3,4 vteřiny před druhým Němcem Thomasem Lurzem. Podle vlastních slov Tunisan využil teplejší vody, která v Hyde Parku byla. Chlad by mu nesvědčil.

„Je to nejlepší plavecký univerzál po Michaelu Phelpsovi a Ryanu Lochtem,“ vysekl Lurz poklonu svému přemožiteli.

Z bazénu si prý Mellúlí do Hyde Parku přenesl bolesti v rameni a v lokti, navíc byl nachlazený. Přesto bojoval. „Co se stalo dnes rovná se zázraku. Jestli tedy na zázraky věříte,“ říkal pateticky.

Úspěch znovu věnoval Tunisku, přestože ho už jako 15letý opustil a vydal se na dva roky studovat do Francie. Odtud už zamířil do Kalifornie. Kritizoval tuniský vojenský režim, vládní tlak na sportovce a nedostatek svobody.

„Než jsem plaval v Pekingu, ministr obrany volal mému otci každý den. Neměl jsem z toho dobrý pocit,“ přiznal. Radost tuniského dálkového plavce ze zisku zlaté medaileRadost tuniského dálkového plavce ze zisku zlaté medaile • ČTK
Svoji kariéru musel oživovat poté, co byl v roce 2006 pozitivně testován na amfetamin a dostal distanc. Mellúlí argumentoval, že si bral pilulky proti únavě, když pracoval celé noci na své diplomové práci a nechtěl usnout.

Po vypršení trestu zvládl vyhrát jak zlato v Pekingu, tak zlato a dvě stříbra na MS o rok později.

Pod londýnskými olympijskými stupni vítězů oznámil, že uvažuje o konci kariéry. „Přemýšlím o tom. Snad ani není lepší způsob jak skončit,“ uvedl.

Začít diskuzi