Paralympiáda 2018 | Začaly paralympijské hry. Show zastínili Bělorusové s ruskou vlajkou | iSport.cz
8. září 2016 • 10:27

Začaly paralympijské hry. Show zastínili Bělorusové s ruskou vlajkou

Autor: ,
TOP VIDEA
Slovan proti Olomouci otestoval nový stadion v Bratislavě. Nádhera a skvělá práce, shodli se všichni Slovan proti Olomouci otestoval nový stadion v Bratislavě. Nádhera a skvělá práce, shodli se všichni
UFC v Praze: Rozsápe Pudilová americkou soupeřku? Viděli jsme její trénink! UFC v Praze: Rozsápe Pudilová americkou soupeřku? Viděli jsme její trénink!
VŠECHNA VIDEA ZDE

Necelé tři týdny po skončení olympijských her byla v Riu de Janeiro slavnostně zahájena XV. letní paralympiáda. Vlajkonošem české výpravy, kterou v Brazílii tvoří 39 sportovců, byl na slavném stadionu Maracaná cyklista Jiří Ježek, s jedenácti medailemi včetně šesti zlatých nejúspěšnější český paralympionik v historii. Nejdiskutovanějším momentem celé show se stal nástup běloruské výpravy s ruskou vlajkou.Her se účastní 159 zemí, mezi nimiž chybí Rusko. Vyloučením doplatilo na dopingový systém řízený státem. Start v Riu si Rusové snažili vybojovat u sportovní arbitráže CAS i u švýcarského federálního soudu, obě instance ale jejich odvolání zamítly.

Přesto našli Rusové při slavnostním ceremoniálu zastánce. Běloruská výprava napochodovalo na plochu stadionu nejen se svojí, ale také s ruskou vlajkou. Předseda běloruského paralympijského svazu Oleg Šepel se nechal slyšet, že chtěl vyjádřit solidaritu se všemi 267 ruskými paralympiky, kteří nemohli do Ria dorazit.

"Mohu jen poděkovat našemu běloruskému kolegovi, sportovci, jehož jméno ještě ani neznám. V této složité době ukázal, že nelze zapomínat na spravedlnost a na to, že politika by se do sportu neměla vměšovat," řekl agentuře TASS předseda Ruského paralympijského výboru Vladimir Lukin. Ruská média muže později identifikovala jako člena běloruské delegace Andreje Fomočkina.

Mezinárodní paralympijský výbor ale pro gesto pochopení neměl a muži, jehož totožnost oficiálně nezveřejnil, s okamžitou platností odebral akreditaci. "Ještě dnes si se zástupci běloruského paralymijského výboru promluvíme a připomeneme jim, že politické protesty jsou na paralympijských hrách zapovězeny," uvedli představitelé Mezinárodního paralympijského výboru v oficiálním prohlášení.

Oproti tradici se zahájení nezúčastnil předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach. Brazilským pořadatelům se omluvil kvůli účasti na pohřbu bývalého západoněmeckého prezidenta Waltera Scheela.

Vlajkonoš Ježek řešil střevní chřipku

V Riu je připraveno 582 medailových sad v 23 odvětvích, paralympiády se zúčastní 4350 závodníků. Oproti Londýnu přibyly kanoistika a triatlon. Pozici nejúspěšnější země obhajuje Čína, která před čtyřmi lety vybojovala 231 medailí včetně 95 zlatých.

Čeští paralympionici před čtyřmi lety v Londýně získali jedenáct medailí, dohromady jich mají na kontě už 139. Vlajkonoš Ježek přitom těsně před zahájením řešil zdravotní problémy. Hned po příletu do vesnice dostal střevní chřipku a měl žaludeční problémy. "Takže jsem čtyřiadvacet hodin proseděl na toaletě. To mě střelilo někam jinam a musím trošku vyřešit zdraví," svěřil se šestinásobný paralympijský vítěz Radiožurnálu.

Není přitom v české výpravě se zdravotními potížemi sám. "Je nás víc takových případů a i na olympiádě jsme viděli, jak s tím bojovali i naši sportovci, třeba člen čtyřkajaku Daniel Havel," připomněl Ježek.

Paralympijské hry potrvají v Brazílii do 18. září.

 
Články odjinud


Články odjinud