Martin Hašek
18. února 2022 • 18:45

Čínská hvězda: Změnilo mi to život navždy. Proč řvala na novináře?

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Jarůšek nechtěl hattrick: Stálo by to peníze, smál se. Jágr mu hokejky nevrátil
Vaniak: Staněk se ti dostane do hlavy, Vindahl Čechy nepředčí. Na EURO...
VŠECHNA VIDEA ZDE

Před čtrnácti lety čínský překážkář Liou Siang jako tvář olympiády v Pekingu odkulhal přímo z dráhy ještě před startem. Čínská freestylistka s americkou krví Ailing Eileen Ku tlak největší hvězdy letošních zimních Her zvládla. V pátek vyhrála závod na U-rampě a s dvěma zlatými a jednou stříbrnou patří k nejúspěšnějším sportovcům olympiády.Byly to pro ně nesmírně vyčerpávající dva týdny. Když je Eileen Ku po posledním závodě popisovala novinářům, musela křičet, aby přesně vysvětlila, co se v ní odehrávalo.

„V tréninku se vždycky učím od ostatních, v závodě si ale buduju své vlastní sebevědomí. Když stojím nahoře, říkám si: Jmenuju se Eileen Ku a jsem nejlepší freestylistka na rampě!“ rozkřičela se Ku. „Promiňte, že křičím… Řekla jsem si to třikrát. A pak. Pane bože! (opět křičí) Jsem tak šťastná, že jsem tady. Nemůžu uvěřit, že je to realita. Mijuju lyžování! Miluju vás všechny!“

S prezentací svých emocí nemá Ku rozhodně problém. Těsně po finále na U-rampě jimi uvolnila přetlak, v němž žila nejen dva týdny, ale i v období před olympiádou. Svým osobním příběhem se už dopředu stala možná nejsledovanější osobností Her.

Pochází totiž ze smíšeného čínsko-amerického manželství. Se svou čínskou maminkou i babičkou sice žije v San Francisku, ve svých patnácti letech se ale rozhodla reprezentovat Čínu. A jako osmnáctiletá je královnou pekingské olympiády.

„Cítím hluboký pocit vděčnosti a rozřešení. Všechno se po těch letech a letech sešlo a můžu si teď zhluboka vydechnout,“ líčila Ku. „Cítím se vyčerpaná. Od zahajovacího ceremoniálu jsem byla na lyžích každý den, takže jsem opravdu unavená. Ale cítím klid. A jsem na sebe pyšná.“

Ku přijela na Hry s nadějemi na bezprecedentní tři zlata ve freestylových disciplínách. A málem svou mission imposible zvládla na sto procent.

V dramatickém závodě v Big Airu porazila francouzkou rivalku Tess Ledeuxovou, když poprvé vytáhla left double cork 1620.

„Můj život se navždy změnil. V sekundě, kdy jsem tam dala tu šestnáctku v Big Airu, věděla jsem, že můj život už nebude stejný,“ líčila Ku.

Ailing Eileen Ku vyhrála závod na U-rampě a s dvěma zlatými a jednou stříbrnou patří k nejúspěšnějším sportovcům olympiády.
Ailing Eileen Ku vyhrála závod na U-rampě a s dvěma zlatými a jednou stříbrnou patří k nejúspěšnějším sportovcům olympiády.

Ve slopestylu skončila těsně druhá a místní deník China Daily si s potěšením všiml, že si po závodě pochutnala na tradiční čínské sladkosti. V U-rampě byla v čele od svého prvního skoku. Před posledním pokusem už měla jisté zlato. Nahoře na kopci na chvíli podlehla emocím. Nakonec se rozjela, ale v rampě už předvedla jen exhibiční jízdu s lyžařskými kozáčky.

„Byla jsem hodně blízko tomu, abych tam dala cork 10, předvedla plnou jízdu,“ líčila Ku s tím, že názor změnila po nepříjemném pádu čínské kamarádky Čang Kche-sin. „Když spadla, trochu mě to probralo. Za celý život jsem si nikdy neužila vítězné kolečko. A řekla jsem si, že poslední závod na olympiádě si ho zaslouží.“

Ku zvládla svou úlohu ve snowparku i mimo něj. V posledních týdnech neustále odpovídala na otázky, proč se rozhodla ze své americké základny reprezentovat své čínské kořeny. V klidu a s úsměvem se držela své mantry o propagaci freestyle lyžování v Číně.

„Jsem poctěna, že mohu na této platformě rozšiřovat povědomí a vášeň pro sport, o kterém lidi možná předtím nikdy neslyšeli,“ líčila Ku.

A i otázky národnostní rivality zvládala s přehledem.

„Na freestyle lyžování miluju to kamarádství, duch vzájemnosti, v němž nezáleží na tom, za jakou zemi jezdíte. Je to o sdílené vášni pro sport a unikátní příležitosti v tomhle extrémním sportu spojovat lidi. Protože tady neboříme hranice jednotlivých zemí, ale boříme hranice lidského druhu,“ řekla Ku. „Když Cassie a Rachael (Kanaďanky Sharpeová a Karkerová, které získaly na U-rampě stříbro a bronz) skončily, byla jsem za ně šťastná. Bylo mi jedno, že jsou z Kanady, jsou to kamarádky.“

ONLINE PŘENOS - ZOH 2022
Všechny zprávy Důležité Foto Video Sociální sítě Česká účast
Ester Ledecká Ester Ledecká Hokejová reprezentace Hokejová reprezentace Markéta Davidová Markéta Davidová Martina Sáblíková Martina Sáblíková
Obnovit
Zprávy ze dne 20. 2. 2022
16:28
20. 2. 2022
Martina Sáblíková

ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: „Zakončení se sportovci je vždy krásné, ale já upřímně mám radši zahájení. Když vidím, jak zhasíná oheň, tak končí čtyřletá etapa a mně to přijde hrozně smutné,“ řekla česká vlajkonoška Martina Sáblíková. Přiznala, že před začátkem her měla strach, jak bude olympiáda v Číně vypadat. „A myslím si, že jsem nebyla jediná. Ale myslím, že to bylo zvládnuté na jedničku,“ uvedla čtyřiatřicetiletá rychlobruslařka a pochválila vedení české výpravy za servis pro sportovce.

Zprávy ze dne 20. 2. 2022
15:52
20. 2. 2022
 

Osmou držitelkou Ceny Věry Čáslavské za mimořádné zásluhy žen ve sportu a olympijském hnutí je bývalá mistryně světa v trojskoku Šárka Kašpárková.

Zprávy ze dne 20. 2. 2022
15:38
20. 2. 2022
 

ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Podívejte se na sestřih z krásného loučení s olympiádou!

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud