Ester Ledecká olympijskou medaili ve sjezdu na hrách v Pekingu nezískala. Na druhém a třetím mezičase vedla před později bronzovou Italkou Nadiou Delagovou, ale pak chybovala a závod dokončila s velkou ztrátou na 27. místě. Vyhrála mistryně světa Švýcarka Corinne Suterová, která porazila o 16 setin sekundy obhájkyni olympijského zlata Italku Sofii Goggiaovou, jež se na vrchol sezony vrátila zhruba tři týdny po zranění kolena.
Ledecká nenavázala na unikátní úspěch z Pchjongčchangu 2018, kde triumfovala v obou svých sportech. V Číně obhájila zlato v paralelním obřím slalomu na snowboardu, ale na lyžích byla pátá v super-G a ve sjezdu skončila daleko za nejlepšími až sedmadvacátá.
Při olympijské premiéře ve sjezdu si Ledecká počínala odvážně, ale po třetím mezičase najela příliš zpříma do jedné z branek, manévr nezvládla a vybočila z optimální trati. „Myslím, že jsem tam měla docela dobrou rychlost, protože mi to tam trochu hopslo do té komprese. Bohužel potom jsem nebyla v tak dobré pozici, v jaké bych měla být, trochu mě to tam zmáčklo, nezvládla jsem to korigovat,“ komentovala kritický okamžik.
Vyhnula se pádu a navzdory výraznému zpomalení se do branek vrátila. Manko ale už nemohla dohnat, na Suterovou ztratila 6,31 sekundy. „Je to sport, s tím se musí počítat, někdy se vyhraje, někdy prohraje. Dělala jsem, co jsem mohla. Spíš mě to mrzí za lidi, kteří kvůli mně vstávali ve čtyři ráno. To mě mrzí, že jsem jim nemohla předvést něco hezčího po ránu,“ doplnila šestadvacetiletá pražská rodačka. Na lyžích se Ledecká představí ještě ve čtvrteční kombinaci.
Závod, jehož začátek byl o třicet minut odložen kvůli větru, se dlouho vyvíjel v italské režii. Když dorazila s číslem 13 do cíle nejlepší rychlostní lyžařka současnosti Goggiaová, usadila se o 41 setin v čele před dvojicí krajanek. Jásala nadšením, protože nad její olympijskou účastí se vznášel otazník od pádu v lednovém v super-G v Cortině d'Ampezzo, při kterém si poškodila zkřížený vaz a holenní kost.
Italskou radost ale pokazila Suterová, která se vydala na trať o dvě závodnice později. Nejdříve vedla, pak měla na posledním mezičase manko 18 setin, jenže závěrečnou pasáž projela nejrychleji a vrátila se do čela. Ostatní lyžařky už na tom nic nezměnily. Sedmadvacetiletá závodnice získala svou první olympijskou medaili a celkově čtvrté zlato pro Švýcarsko ve sjezdovém lyžování na těchto hrách.
„V cíli jsem si nebyla jistá, jestli to je dobré, nebo ne, protože někdy jsem měla pocit, že fouká proti mně, potom do zad a také ze strany. Nebylo to snadné, ale jsem ohromně šťastná,“ řekla lyžařka.
Stříbrná Goggiaová v první chvíli nedokázala skrýt zklamání, ale nakonec byla spokojená. „Pořád je to medaile. Je to skvělá medaile. Je to neuvěřitelná medaile vzhledem k tomu, co se posledních dvacet dní dělo,“ svěřila se.
Samotný olympijský závod pro ni byl jednodušší než cesta k němu, která byla po karambolu v Cortině mimořádně náročná a s nejistým výsledkem. „Našla jsem v sobě neuvěřitelnou sílu. Jsem ráda, že jsem do toho dala všechno, abych tu mohla být. Jsem šťastná a vděčná, že jsem mohla dosáhnout na další medaili,“ doplnila.
Za trojnásobnou olympijskou vítězkou Ledeckou se na 28. a 29. místě seřadily další české závodnice Tereza Nová a Barbora Nováková.
Výsledky sjezdu žen:
1. Suterová (Švýc.) 1:31,87, 2. Goggiaová -0,16, 3. Delagová (obě It.) -0,57, 4. Weidleová (Něm.) -0,71, 5. Curtoniová (It.) -1,00, 6. Hählenová (Švýc.) -1,29, 7. Hütterová -1,48, 8. Puchnerová (obě Rak.) a Gagnonová (Kan.) obě -1,58, 10. Gaucheová (Fr.) -1,60, ...27. Ledecká -6,31, 28. Nová -7,51, 29. Nováková (všechny ČR) -7,63.
SESTŘIH: Třináct setin od medaile v super-G
Do super-G šla Ledecká v pátek s nepříliš výhodným startovním číslem 2, přesto si s nastráhami trati poradila výborně. Výsledkem bylo konečné páté místo, k bronzové medaili jí scházelo pouhých třináct setin sekundy.
SESTŘIH: Ledecká získala snowboardové zlato
Jeden zlatý úspěch už ale Ledecká má na Hrách v Pekingu za sebou. Na snowboardu si v paralelním obřím slalomu počínala naprosto suverénně a obhájila vítězství z Pchjongčchangu. Nejprve jasně ovládla kvalifikaci a pak si poradila i se všemi soupeřkami v rozjížďkách. Získala tak celkově už třetí olympijský triumf v kariéře.
Zprávy ze dne 20. února 2022
ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: „Zakončení se sportovci je vždy krásné, ale já upřímně mám radši zahájení. Když vidím, jak zhasíná oheň, tak končí čtyřletá etapa a mně to přijde hrozně smutné,“ řekla česká vlajkonoška Martina Sáblíková. Přiznala, že před začátkem her měla strach, jak bude olympiáda v Číně vypadat. „A myslím si, že jsem nebyla jediná. Ale myslím, že to bylo zvládnuté na jedničku,“ uvedla čtyřiatřicetiletá rychlobruslařka a pochválila vedení české výpravy za servis pro sportovce.
ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Vlajkonoškou české výpravy je na slavnostním zakončení Martina Sáblíková.
Zprávy ze dne 18. února 2022
ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Vlajkonoškou české výpravy při nedělním slavnostním zakončení zimních olympijských her v Pekingu bude rychlobruslařka Martina Sáblíková. „Je to pro mě hrozně velká pocta,“ reaguje Sáblíková, která tady získala bronz na své parádní trati 5000 metrů - více čtěte zde >>>

HOKEJ: Vycházeli oblečeni do pestrých olympijských úborů. Unavení z náročné cesty z Pekingu, zklamaní, jak tam dopadli. „Moc jsem chtěl medaili, zvlášť když to byla moje poslední olympiáda. S odstupem času to bude mrzet víc a víc,“ hlesl po příletu David Krejčí, který patřil v českém týmu k nejlepším. Jeden z těch, kteří obstáli. Více čtěte ZDE>>>

HOKEJ: Hokejový tým odletěl z dějiště olympiády dva dny po osmifinálovém krachu se Švýcarskem. Nejdříve výprava přiletěla do Paříže, kde přestoupila a těsně před jedenáctou večer přistála na letišti Václava Havla. Hlavní otázka v příletové hale? Zda i vedení svazu přestoupí z nastoupené cesty a v následujících dnech lze očekávat změnu trenéra národního týmu. „Nechtěl bych utíkat. I já sám si musím ty věci probrat,“ řekl Filip Pešán.Celý rozhovor čtěte ZDE>>>.

HOKEJ: Čeští hokejisté se vrátili z neúspěšných olympijských her v Pekingu, na nichž skončili ještě před branami čtvrtfinále. Podívejte se na fotky z pražského letiště.




Zprávy ze dne 17. února 2022
HOKEJ: S hokejem procestoval svět a využívá toho po aktivní kariéře. Jakub Čutta (40) působil v NHL, ve Skandinávii, ochutnal specifické Rusko. Hlavně ke sklonku kariéry u něj platilo, že tam, kde pracoval, se zajímal i o systém výchovu talentů. Věděl, že se tím jednou bude živit, a tak po svých trénincích v klubu navštěvoval i jiné. I proto může srovnávat, jak dělá hokej svět a jak Česko. Z čehož mu není dobře po těle. Rychlý konec v Pekingu považuje jen za špičku ledovce. Problém je v celkovém nastavení prostředí. „Na hokej jako na hru se musíme dívat z jiného úhlu a s větším důrazem na hráče jako na člověka,“ míní někdejší obránce, juniorský mistr světa. Celý rozhovor čtěte ZDE >>>
RYCHLOBRUSLENÍ:Martina Sáblíková odmítla nabídku organizátorů, aby startovala v sobotním závodě s hromadným startem. „Řekli mi, že je tam ještě druhé místo (pro Česko), že budou doplňovat startovní listinu do třiceti. Já tady ale nemám věci na masák, což Petr (Novák - trenér) říkal, že by zařídil. Šest let jsem to ale nejela a masák se od té doby nehorázně zvednul. Je to úplně něco jiného, než co jsem jezdila já,“ řekla ČTK a MfDNES. „Netroufám si, aniž bych závod předtím zkusila, do toho na olympiádě jít. Na to prostě nemám,“ dodala.