Čelila dalším a dalším neúspěchům. Americká lyžařka Mikaela Shiffrinová přesto dodržela původní plán a na ZOH v Číně se zúčastnila všech šesti disciplín. Kvůli přeloženému týmovému závodu si dokonce přehodila letenky. A pak prohrála tři ze svých čtyř jízd a zase skončila bez medaile. „Cítím, že jsem to ostatním prohrála,“ hlesla Shiffrinová.
Z nadpozemské lyžařky se stala člověkem. Mikaela Shiffrinová bojovala na olympijských svazích v Jen-čchingu do poslední chvíle, ale smutné vyústění svých Her už nezměnila.
V týmovém závodě sice nejdřív v osmifinále porazila Slovenku Rebeku Jančovou, kdysi dominantní slalomářka pak ale v dalších kolech paralelního závodu vždycky prohrála. Ve čtvrtfinále o dvě setiny s Italkou Martou Bassinovou, to ještě Američané zvládli a postoupili.
Semifinálová porážka Shiffrinové o jednu desetinu sekundy s Němkou Lenou Dürrovou ale přispěla k vyřazení. A 52 setin, které v boji o bronz dostala od Norky They Louisy Stjernesundové, měly vliv na to, že americký tým skončil bez medaile.
„I pro mě je velmi snadné říct, že jsem to týmu prohrála. Chtěla jsem všem pomoct, ale cítím, že jsem jim to prohrála,“ řekla Shiffrinová. „Ale závodili jsme společně a to v lyžování často neděláme. Nejsem zklamaná. Na těchto Hrách jsem zažila hodně zklamání, ale dnešek k nim nepatří. Dnešek je moje nejlepší vzpomínka.“
Shiffrinová, dosud zlatá dívka světového lyžování, prožila v Číně neustávající sérii nepříjemností. V obřím slalomu i slalomu speciál vypadla už v páté bráně. V super-G a sjezdu se do cíle dostala, ale na medaile neútočila. A když měla šanci v alpské kombinaci, znovu skončila po pár obloucích slalomové trati. A satisfakce se jí nedostalo ani v týmovém závodě.
„Každý člověk na Zemi si prochází svými těžkostmi. Musíte se prostě zvednout. Pro mě je to nejdůležitější výstup z posledních dvou týdnů a nemá to co dělat s olympiádou,“ řekla Shiffrinová. „Jsem vděčná, že mi tyhle dva týdny daly platformu pro to, abych to řekla. A možná, abych se z toho něco naučila.“
Shiffrinová se na olympiádě kvůli svým výsledkům nedostávala na oficiální tiskovky po závodech. Místo toho ale po každé jízdě dlouho stála v mixzoně a poutavě vyprávěla o svých emocích. I když po slalomu přišlo upozornění, že se médiím dál nebude věnovat, Shiffrinová mluvila dál.
„Nevím, jestli je tu nějaký důvod proč. Možná prostě nemám žádný filtr. Možná bych ho měla mít,“ uvedla Shiffrinová.
Velká šampionka se musela vyrovnávat i s nepřátelstvím lidí na sociálních sítích.
„Nechci s nimi mluvit. Doufám, že je nikdy nepotkám tváří v tvář. A jsem si jistá, že pokud by se to stalo, neřekli by mi to, co říkají nebo píšou online,“ prohlásila Shiffrinová. „Chci se bavit s lidmi, kteří mají potenciál být milí a rozšiřovat zprávu o tom, že je třeba vstát z postele. I když zažívají velké zklamání, nebo ztratili svého otce, nebo byli šikanováni ve škole.“
Shiffrinová se vrací z vrcholné akce bez medaile poprvé v kariéře. Ukončila tak sérii, která začala v roce 2013 na MS ve Schladmingu, kde se stala v pouhých sedmnácti letech šampionkou ve slalomu.
„Myslím, že o sobě vím míň než před třemi týdny. Čím starší jsem, tím míň toho vím. Něco víte, pak se ve svém životě posunete trochu dál a říkáte si: Hele, tahle teorie je špatná. Zkus nějakou jinou,“ řekla Shiffrinová.
Zprávy ze dne 16. února 2022
AKROBATICKÉ LYŽOVÁNÍ: Olympijskou soutěž ve slopestylu ovládli akrobatičtí lyžaři ze Spojených států, vyhrál Alexander Hall před Nicholasem Goepperem. Třetí místo obsadil Švéd Jesper Tjäder a navázal na bronz krajana Henrika Harlauta z Big Airu. Český rodák reprezentující Rakousko Matěj Švancer skončil osmý.
Muži - slopestyle: 1. Hall 90,01, 2. Goepper (oba USA) 86,48, 3. Tjäder (Švéd.) 85,35, 4. Ragettli (Švýc.) 83,50, 5. Ruud (Nor.) 79,33, 6. Bösch (Švýc.) 78,05, 7. Stevenson (USA) 77,41, 8. Švancer (Rak.) 73,05, 9. Moffatt (Kan.) 70,40, 10. Barclay (N. Zél.) 67,40.


HOKEJ: České reprezentantky se vrátily z Pekingu domů. Více čtěte zde>>>
HOKEJ: Obránce Libor Šulák se stěhuje z Vladivostoku z Kontinentální ligy do konce sezony do švédského Örebro. Sedmadvacetiletý člen českého týmu na olympijských hrách v Pekingu, který v úterý vypadl v předkole play off se Švýcarskem, tak bude mít šanci pokračovat v sezoně na klubové úrovni. V KHL totiž byla po přerušení před olympiádou předčasně ukončena základní části a Admiral se do play off nedostal. S Vladivostokem, kde byl kapitánem týmu, před měsícem Šulák prodloužil kontrakt až do dubna 2023.
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Muži jedou první kolo slalomu. Mezi aktéry jsou i Češi Jan Zabystřan a Kryštof Krýzl. Sledujte závod online zde>>>
AKROBATICKÉ LYŽOVÁNÍ: Muži bojují o medaile ve finále slopestylu. Sledujte závod online zde>>>
CURLING: Dvanáctý den Her startují další zápasy curlerek. Konkrétně se hrají duely Kanada – USA, Švýcarsko – Jižní Korea a Čína – Velká Británie. Sledujte je online zde>>>
Zprávy ze dne 15. února 2022
BIATLON: Hlavní hvězdou českého biatlonu na Hrách v Pekingu je Markéta Davidová. Jenže i u té to nějak drhne, nemůže se dostat do pohody, v jaké byla v některých závodech během sezony. Příčin může být několik, třeba i její lyže, ačkoliv jezdí na stejné značce jako už trojnásobná olympijská vítězka Marte Olsbuová Röiselandová. V čem je tedy problém? „Nemyslím si, že by nemohla dostat obdobný materiál jako Norky. Faktem však je, že norský servis má dvojnásobný počet lidí,“ vysvětluje bývalý biatlonista Michal Šlesingr. Více čtěte ZDE >>>
HOKEJ: Je to tu zase. Zatímco se velcí kluci budou prát o víkendu o medaile, čeští hokejisté už budou dávno doma. Zažitým standardem posledních let byl konec ve čtvrtfinále. Jenže na olympiádě v Pekingu je výsledek ještě horší. Národní tým vypadl už o den dřív, v předkole play off nestačil na Švýcary (2:4). Celkově skončil na devátém místě, jde o nejhorší umístění v historii Česka i Československa. Bude stát propadák místo trenéra Filipa Pešána a manažera Petra Nedvěda? „Situaci budeme řešit,“ říká prezident svazu Tomáš Král. Více čtěte ZDE >>>