PŘÍMO Z PEKINGU | Když se sejde forma a ještě dobře foukne… Pak jsou tu ještě lyže. V olympijských závodech na přemrzlém čínském sněhu můžou rozhodovat o úspěchu či zklamání. A čeští závodníci při poslední zastávce Světového poháru v Anterselvě sice nesměle, ale jasně mluvili o tom, že lyže zrovna nesedly. Budou pro olympiádu připravené?
„Tohle téma je nevděčné. Jak jednou řekneme, že nám to nejelo, hned se z toho dělá bublina,“ říká ustaraně Michal Krčmář. „Ale další tři čtvrtiny závodů nám to jede, a to se tolik nepíše. My v cíli chceme lidem objektivně nastínit, jak to bylo.“
Po problémech v Anterselvě tým nepanikařil. Nastala běžná analýza situace. Směrem k olympijským závodům v Pekingu bude právě práce mužů z buněk naprosto klíčová.
„Při takovýmhle typu sněhu to bude dost zásadní,“ potvrzuje trenér mužského týmu Ondřej Rybář. „Kdybych měl dát do pořadí, rozhodovat bude konstrukce lyže, další věc je struktura skluznice, a jak se to namaže. Na tyhle přemrzlé sněhy se musí najít správný pár, to bude ten největší oříšek…“
Závodníci mají své domácí úkoly splněny. Na místě měli víc než týden na to, aby se na specifické podmínky čínských hor připravili.
„Nějaké lyže jsme testovali, z nějakých pocit mám. Kluci pořád pracují, jsou tam od rána do večera, třeba na něco přijdou a bude to dobrý,“ doufá Markéta Davidová.
„Já jsem ten svůj ansábl lyží projel. V tuhle chvíli relativně o dvou, třech párech vím, že by mohly být fajn,“ přidává se Krčmář. „Furt si myslím, že kluci ze servisu makají na větší části práce. Můžou přijít s něčím, co bude naše know-how. Čekám, s čím naši kluci vyjdou.“
Když to slyšela Davidová, usmála se a zahlásila: „S jakým zázrakem…“
Není to ale zase taková nadsázka. Čínské tratě nikdo z mezinárodního pole nezná. Všichni servismani jsou tu poprvé, všichni prožívají vrcholné nervy. Je to ruleta. Můžou to trefit. Nebo taky úplně pokazit. Češi v minulosti už několikrát byli na správné straně podobné divočiny.
„V Soči testovalo dvacet norských servismanů. Danilo Müller a ostatní tam ve čtyřech lidech vyšvihli mázu, že to tam jelo nejrychleji,“ vzpomíná Krčmář na oblíbeného italského servismana. „V Pchjongčchangu zase Tomáš Žídek přerýval lyže dva dny před startem a jely parádně. Naopak letos byli Norové taky nespokojeni. Émilien Jacquelin v Oberhofu říkal, že nebyl schopný na lyžích závodit.“
Vyjde to Čechům i v Číně?
Zprávy ze dne 20. února 2022
AKROBATICKÉ LYŽOVÁNÍ: Sportovec, model, herec a majitel instagramového účtu s více než milionem sledujících. Účastník včerejšího finále U-rampy lyžařů Gus Kenworthy platí za globální celebritu. Ačkoliv mezi nejlepšími freestylisty světa obsadil nakonec „až“ osmé místo, jeho odkaz ve sportu jde daleko za hranice výkonu. Proslavil ho polibek s přítelem, v Rusku se bál - více čtěte zde >>>
„Nalijme si čistého vína, naše výprava byla devátá nejpočetnější ze všech zemí a i přes famózní výkony Ester Ledecké a Martiny Sáblíkové se dvě medaile nedají považovat za úspěch,“ prohlásil při hodnocení olympiády předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser, podle kterého je třeba zabývat se prioritizací sportů.
ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Stovky olympioniků si prodlužují pobyt na stadiónu, například Francouzi zorganizovali kolový tanec a pořadatelé jen zvolna postupně vyprovázejí sportovce do vyhrazených míst v dolních sektorech stadionu. Češi si zase užili skákání přes lano v podobě svázaných českých šál...

ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Na plochu stadionu už nastupují vlajkonoši a vlajkonošky ve dvou řadách, českou vlajkou mávala Martina Sáblíková. Slovenskou nesl bronzový hokejista Peter Cehlárik. Po nich následují už ne tak striktně oddělené výpravy jednotlivých zemí, které ještě z Pekingu neodjely.



ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Vlajkonoškou české výpravy je na slavnostním zakončení Martina Sáblíková.