Od trenéra Ondřeje Rybáře dostal povolení riskovat. A dvaadvacetiletý Mikuláš Karlík do své první střelby v olympijské smíšené štafetě opravdu šel naplno. První tři rány vleže v rychlém tempu trefil. Pak se všechno zkomplikovalo. Karlík minul celkem devětkrát a musel na tři trestná kola. Vliv měla i náhlá změna povětrnostních podmínek.
Nástřel před závodem dával Mikuláši Karlíkovi naději a sebevědomí. Všechno se zdálo být v rámci českého odvážného plánu, který počítal se silným nárazovým větrem, jenž v horském středisku přináší mráz a stres.
„Myslím si, že nejedna štafeta půjde na trestné kolo. V takových podmínkách je třeba odstřílet rychle, zbytečně nečekat,“ předvídal Rybář.
Před závodem to tak přesně bylo. Karlík si střelbu nacvičoval přesně v situaci, která se čekala.
„Dneska na nástřelu byl enormně velký vítr,“ líčil Karlík. V druhé půlce věty je pak vysvětlení jeho pozdějších problémů: „Pak ustával a na to už jsem nedokázal zareagovat.“
Karlík přebíral štafetu od Markéty Davidové na devátém místě a v klidu si hlídal místo za Švýcarem Benjaminem Wegerem. Pak přijel na střelnici.
„Ani jsem si nepřipadal nějak udýchaný, nervózní,“ líčil Karlík.
Přijel ale do úplně jiné situace, než kterou si zkoušel při nástřelu. Vítr se uklidnil, bylo třeba ukázat protitah a na malorážce upravit mířidla.
„Přestalo foukat, nebo foukalo o dost míň, a já se ztratil ve cvakání. Nevím, jestli jsem cvakal moc, nebo málo. A pak už jsem nevěděl, kde na tom terči jsem,“ líčil Karlík. „Takže jsem dělal chyby, cvakal jsem tam a zpátky a to je nejhorší. Ztratil jsem čas a ještě jsem nedobil ani jednu ránu. Fakt mě jenom mrzelo, že nevím, kde to je a co s tím mám dělat. Byl jsem trochu ztracený a naštvaný.“
Karlík tak předával Michalu Krčmářovi závod na čtrnáctém místě a šance na solidní umístění byly pro Čechy pryč. Finišman se pak už jen posunul před Estonce a Ukrajince na dvanáctou příčku.
„Představoval jsem si to určitě jinak. I když snad mi to třeba pomůže do dalších závodů, že budu trochu vědět, jak s tím větrem na střelnici naložit. Je to zkušenost, i když trochu hořká,“ ulevil si Karlík. „Snad to nějak zúročím a tohle špatné bude k něčemu dobré.“
Problémy na střelnici ale měli i favorité. Kvůli třem trestným okruhům Tiril Eckhoffové museli nakonec vítězní Norové stahovat půlminutovou ztrátu z pátého místa.
„V normálním závodě Světového poháru by se to nestalo. Když máte tři trestná kola, jste ze hry,“ podotknul zlatý finišman Johannes Thingnes Bö.
Na tři trestná kola museli i stříbrní Francouzi. Za dvě mohl Emilien Jacquelin. „Kvůli větru jsme použili větší náboje a nešly mi nandat do zbraně. Byly zmrzlé, možná to bylo i nervozitou z olympiády,“ uvedl Jacquelin.
Zprávy ze dne 17. února 2022
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Ester Ledecká skončila v kombinaci čtvrtá. Přitom ji do slalomu málem nepustilo zranění. Po závodě musela přemáhat slzy bolesti, co vzkázala fanouškům? Více čtěte zde >>>
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Ester Ledecká bojovala v kombinaci o svou druhou medaili z Her v Pekingu, po skvělém slalomu skončila čtvrtá. Více čtěte zde >>>
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Ester Ledecká klesá na třetí pozici. Vede Wendy Holdenerová z Rakouska.
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Ester Ledecká ještě na olympiádě neřekla poslední slovo! V kombinačním sjezdu si před slalomem vyjela výbornou výchozí pozici. A jaké z jízdy měla pocity? Když šla prostorem pro rozhovory, pouze na nás české reportéry houkla: „Kluci, sory, musím se jít naučit slalom!“ A s úsměvem chvátala pryč. Více čtěte ZDE>>>.


ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Ester Ledecká je po sjezdu všech 26 závodnic stále druhá se ztrátou jedné setiny sekundy. Slalom je její slabší disciplínou, ale kombinaci má rozjetou skvěle a bude mít šanci zaútočit na medaili. O zlato bude se ztrátou 56 desetin sekundy na první Christinu Scheyerovou bojovat Mikaela Shiffrinová.

