Od trenéra Ondřeje Rybáře dostal povolení riskovat. A dvaadvacetiletý Mikuláš Karlík do své první střelby v olympijské smíšené štafetě opravdu šel naplno. První tři rány vleže v rychlém tempu trefil. Pak se všechno zkomplikovalo. Karlík minul celkem devětkrát a musel na tři trestná kola. Vliv měla i náhlá změna povětrnostních podmínek.
Nástřel před závodem dával Mikuláši Karlíkovi naději a sebevědomí. Všechno se zdálo být v rámci českého odvážného plánu, který počítal se silným nárazovým větrem, jenž v horském středisku přináší mráz a stres.
„Myslím si, že nejedna štafeta půjde na trestné kolo. V takových podmínkách je třeba odstřílet rychle, zbytečně nečekat,“ předvídal Rybář.
Před závodem to tak přesně bylo. Karlík si střelbu nacvičoval přesně v situaci, která se čekala.
„Dneska na nástřelu byl enormně velký vítr,“ líčil Karlík. V druhé půlce věty je pak vysvětlení jeho pozdějších problémů: „Pak ustával a na to už jsem nedokázal zareagovat.“
Karlík přebíral štafetu od Markéty Davidové na devátém místě a v klidu si hlídal místo za Švýcarem Benjaminem Wegerem. Pak přijel na střelnici.
„Ani jsem si nepřipadal nějak udýchaný, nervózní,“ líčil Karlík.
Přijel ale do úplně jiné situace, než kterou si zkoušel při nástřelu. Vítr se uklidnil, bylo třeba ukázat protitah a na malorážce upravit mířidla.
„Přestalo foukat, nebo foukalo o dost míň, a já se ztratil ve cvakání. Nevím, jestli jsem cvakal moc, nebo málo. A pak už jsem nevěděl, kde na tom terči jsem,“ líčil Karlík. „Takže jsem dělal chyby, cvakal jsem tam a zpátky a to je nejhorší. Ztratil jsem čas a ještě jsem nedobil ani jednu ránu. Fakt mě jenom mrzelo, že nevím, kde to je a co s tím mám dělat. Byl jsem trochu ztracený a naštvaný.“
Karlík tak předával Michalu Krčmářovi závod na čtrnáctém místě a šance na solidní umístění byly pro Čechy pryč. Finišman se pak už jen posunul před Estonce a Ukrajince na dvanáctou příčku.
„Představoval jsem si to určitě jinak. I když snad mi to třeba pomůže do dalších závodů, že budu trochu vědět, jak s tím větrem na střelnici naložit. Je to zkušenost, i když trochu hořká,“ ulevil si Karlík. „Snad to nějak zúročím a tohle špatné bude k něčemu dobré.“
Problémy na střelnici ale měli i favorité. Kvůli třem trestným okruhům Tiril Eckhoffové museli nakonec vítězní Norové stahovat půlminutovou ztrátu z pátého místa.
„V normálním závodě Světového poháru by se to nestalo. Když máte tři trestná kola, jste ze hry,“ podotknul zlatý finišman Johannes Thingnes Bö.
Na tři trestná kola museli i stříbrní Francouzi. Za dvě mohl Emilien Jacquelin. „Kvůli větru jsme použili větší náboje a nešly mi nandat do zbraně. Byly zmrzlé, možná to bylo i nervozitou z olympiády,“ uvedl Jacquelin.
Zprávy ze dne 17. února 2022
KRASOBRUSLENÍ: Záchvaty vzteku, pláč a nadávky. Ženská soutěž krasobruslařek končila naprosto nevídaně a nečekaně. Pozornost všech se upírala na výkon patnáctileté Rusky Kamily Valijevové, která po dopingovém nálezu startovala s podmínkou a hrozbou pozdější diskvalifikace. Mediální poprask, který se kolem ní v posledních dnech strhnul, neustála. Dvakrát spadla a odešla bez medaile. Více čtěte ZDE>>>
CURLING: O olympijské zlato si v sobotu zahrají curleři Británie a Švédska. Skotský tým skipa Bruce Mouata postupem do finále zajistil Británii první medaili na pekingských hrách. Britové porazili v dnešním semifinále 8:4 Američany, kterým se tak nepodařila obhajoba vítězství z Pchjongčchangu. Na medailové pořadí zemí se podívejte ZDE>>>
HOKEJ: Prezident Mezinárodní hokejové federace (IIHF) Luc Tardif je přesvědčený, že na příští olympijské hry v Miláně v roce 2026 podaří po dvanácti letech přivést hráče z NHL. Rád by nicméně dosáhl dohody s elitní zámořskou ligou dříve, než tomu bylo před Pekingem, kam nakonec hokejisté z NHL neodcestovali kvůli koronavirové pandemii. Zástupce komisionáře NHL Bill Daly uvedl, že v přání federace zavázat se k olympijské účasti s větším předstihem nevidí problém. „Neočekávám potíže v tom dohodnout se na olympiádě 2026 v relativně dřívějším termínu,“ uvedl Daly pro agenturu AP.
KRASOBRUSLENÍ: Olympijskou vítězkou mezi ženami se stala Ruska Anna Ščerbakovová se ziskem 255,95 bodů. Největší favoritka Kamila Valijevová pokazila volnou jízdu, což ji odsoudilo na čtvrtou pozici. Stříbrná medaile poputuje rovněž do Ruska zásluhou Alexandry Trusovové. Bronz si odveze Japonka Kaori Sakamotová. Česká závodnice Eliška Březinová uzavřela nakonec druhou desítku celkového pořadí. Více čtěte zde >>>
HOKEJ: S hokejem procestoval svět a využívá toho po aktivní kariéře. Jakub Čutta (40) působil v NHL, ve Skandinávii, ochutnal specifické Rusko. Hlavně ke sklonku kariéry u něj platilo, že tam, kde pracoval, se zajímal i o systém výchovu talentů. Věděl, že se tím jednou bude živit, a tak po svých trénincích v klubu navštěvoval i jiné. I proto může srovnávat, jak dělá hokej svět a jak Česko. Z čehož mu není dobře po těle. Rychlý konec v Pekingu považuje jen za špičku ledovce. Problém je v celkovém nastavení prostředí. „Na hokej jako na hru se musíme dívat z jiného úhlu a s větším důrazem na hráče jako na člověka,“ míní někdejší obránce, juniorský mistr světa. Celý rozhovor čtěte ZDE >>>