Čeští biatlonisté byli ve štafetě po čtyřech trestných kolech dostiženi a olympijský závod nedokončili. Čtveřice Jakub Štvrtecký, Mikuláš Karlík, Adam Václavík a Michal Krčmář, který se po špatné střelbě parťáků ani nedostal do akce, tak zaznamenala nejhorší výsledek v olympijské historii. Vyhráli Norové před Francií a Ruskem.
Mikuláš Karlík na druhém úseku vytáhl štafetu o dvě příčky výše, po dalších dvou trestných kolech Adama Václavíka však byli Češi dostiženi o kolo a finišman Michal Krčmář se na trať vůbec nedostal. Biatlonisté tak nenavázali na sedmé místo z předchozích her v Pchjongčchangu.
O norské zlato se postarali Sturla Holm Laegreid, Tarjei Bö, Johannes Thingnes Bö a Vetle Sjastat Christiansen. Laegreid přitom absolvoval jedno trestné kolo. V závěru Norové využili chyb do té doby vedoucího Eduarda Latypova, který musel na dvě trestná kola. Rusové nakonec dojeli třetí za stříbrnými Francouzi.
Závod se kvůli obavám z mrazu uskutečnil o dvě a půl hodiny dříve oproti původnímu programu. Na trati v areálu Čang-ťia-kchou přesto panovaly teploty kolem minus 15 stupňů Celsia.
Českým reprezentantům se naděje na úspěch rozplynula hned po první střelbě. Štvrtecký nedokázal ani se třemi náhradními náboji sestřelit poslední terč a propadl se po trestném kole na poslední příčku. Rodák ze Vsetína se nevyhnul penalizaci ani po stojce a při předávce biatlonisté uzavírali celé pole s více než tříminutovou ztrátou na čelo.
Karlík se sice trestným kolům vyhnul, kvůli pěti dobíjením však zůstával dlouho poslední. Teprve až v závěru předstihl soupeře z Estonska a Slovenska a byl devatenáctý. Dvaadvacetiletý rodák z Ústí nad Orlicí zaznamenal sedmý nejrychlejší úsek.
Václavík vleže nemusel dobíjet a poskočil na 17. místo. Po stojce mu však zůstaly dva terče a znovu se propadl. Následně jej předjel vedoucí Latypov a pro Čechy závod skončil.
Bronzový medailista ze stíhacího závodu Latypov měl v čele před poslední položkou náskok téměř minuty (59,3), jenže tíhu okamžiku neunesl a musel na dvě trestná kola. Ke zlatu tak pomohl Norům, kteří ještě v polovině závodu ztráceli na čelo minutu a 47 vteřin.
Trojnásobný vítěz Světového poháru Johannes Thingnes Bö získal po smíšené štafetě a sprintu na hrách v Číně třetí zlato. K tomu má ještě bronz z vytrvalostního závodu. Francouzský finišman Quentin Fillon Maillet má ještě o jednu medaili více: před dnešním stříbrem byl druhý ve sprintu a smíšené štafetě a vyhrál také vytrvalostní a stíhací závod.
Biatlonový program pokračuje ve středu štafetou žen.
Muži - štafeta (4x7,5 km):
1. Norsko (Laegreid, T. Bö, J.T. Bö, Christiansen) 1:19:50,2 (1 trest. okruh + 7 dobíjení), 2. Francie (Claude, Jacquelin, Desthieux, Fillon Maillet) -27,4 (0+9), 3. Rusko (Chalili, Loginov, Cvetkov, Latypov) -45,3 (2+6), 4. Německo -1:04,3 (1+9), 5. Švédsko-1:49,4 (1+13), 6. Kanada -1:56,3 (2+9), 7. Itálie -1:58,6 (2+13), 8. Běloursko -1:59,0 (2+11), 9. Ukrajina -3:41,3 (4+12), 10. Rakousko -3:41,7 (2+8), ...19. ČR (Štvrtecký, Karlík, Václavík, Krčmář) dostiženi.
Zprávy ze dne 11. února 2022
RYCHLOBRUSLENÍ: Martina Sáblíková převzala bronzovou medaili za závod na 5000 metrů. Medailový ceremoniál pro ni byl plný emocí, neubránila se ani slzám.
RYCHLOBRUSLENÍ: Už teď je jasnou královnou zimních Her. Tři zlaté, dvě stříbrné, dvě bronzové. Tu poslední vybojovala včera. To je bilance Martiny Sáblíkové, královny rychlého oválu. Je z ní legenda. Ale co dál? Nevyzkouší si na kole i letní olympiádu? To by teprve byla výzva! „Ježišmarjá. Teď jsem dojala pětku a už mě cpou na kolo,“ smála se. Ale u ní nikdy nevíte. Nevyloučil to ani její kouč Petr Novák.
BIATLON: Vyberte si jakoukoli pohromu, která může na závodnici dopadnout na biatlonové olympiádě a s Markétou Davidovou neminete. Chyba servisu, která se stává snad jednou za století? Rána na vítězství mimo terč? Po pátečním sprintu si přidejte rovnou střelecký kolaps. Více čtěte ZDE>>>