České biatlonistky obsadily ve štafetovém závodě na olympijských hrách v Pekingu solidní osmé místo. Po prvním úseku a průběžném 17. místě Evy Puskarčíkové vytáhla Markéta Davidová tým na pátou příčku, Jessica Jislová ale poté o dvě klesla a finišmanka Lucie Charvátová po trestném kole neudržela sedmou pozici ve spurtu s Olenou Bilosjukovou z Ukrajiny.
Vyhrály Švédky, které v sestavě Linn Perssonová, Mona Brorssonová, Hanna Öbergová a Elvira Öbergová vylepšily čtyři roky staré stříbro z Pchjongčchangu a získaly ve štafetě první olympijský triumf v historii. Druhé místo vybojovaly Rusky, třetí skončily Němky před Norkami. Obhájkyně prvenství Bělorusky doběhly po pěti trestných kolech třinácté.
Češky vylepšily dvanácté místo z minulých her v Pchjongčchangu. Nejlépe skončily před osmi lety v Soči, kdy se po dodatečné diskvalifikaci Rusek posunuly na třetí příčku. Biatlonový program na ZOH uzavřou závody s hromadným startem v pátek a sobotu.
Reprezentační štafetu rozjížděla na prvním úseku jednatřicetiletá Puskarčíková, pro níž šlo o první start na této olympiádě. Nejzkušenější biatlonistka v týmu zvládla úvodní položku bez chyby, při „stojce“ ale dvakrát chybovala. Kvůli pomalejším běhu předala Davidové jako sedmnáctá se ztrátou 55,8 sekundy na čelo.
První úsek nedokončila kvůli zdravotním potížím Irene Cadurishová ze Švýcarska, která měla podobné potíže jako ve stíhacím závodě Ingrid Tandrevoldová z Norska. Ta v minulých dnech olympijské dějiště v Číně opustila a ve štafetě ji nahradila Karoline Knottenová.
Hlavní česká naděje Davidová na druhém úseku štafetě výrazně polepšila. Po bezchybné střelbě vleže dobíjela vestoje jen jednou a vytáhla tým na páté místo. Naopak jedna z favoritek Tiril Eckhoffová jela na dvě trestná kola a Norky vypadly z první desítky. V polovině závodu ztrácely Češky na čelo minutu a sedmnáct sekund.
Jislová na třetím úseku sice jen dvakrát dobíjela, po běžecké stránce ale ztrácela a před předávkou se přes ni dostaly jak Justine Braisazová Bouchetová z Francie, tak Ida Lienová z Norska. Finišmanka Charvátová převzala štafetu na sedmém místě se ztrátou minuty a 41 sekund.
Rodačka z Hradce Králové vleže navázala na úspěšnou střelbu z dřívějších závodů, vestoje ale nedokázala ani s náhradními náboji sestřelit poslední terč a musela na trestné kolo. Přestože se na trati ještě vrátila na sedmé místo, ve finiši s Bilosjukovou neměla tolik sil a dokončila osmá.
Výsledky biatlonu na ZOH:
Ženy - štafeta 4x6 km: 1. Švédsko (Perssonová, Brorssonová, H. Öbergová, E. Öbergová) 1:11:03,9 hod. (0 tr. okruhů + 6 dobíjení), 2. Rusko (Kazakevičová, Rezcovová, Mironovová, Nigmatullinová) -12,0 (1+7), 3. Německo (Voigtová, Hinzová, Preussová, Herrmannová) -37,4 (0+6), 4. Norsko -50,7 (2+8), 5. Itálie -1:33,1 (0+5), 6. Francie -2:13,0 (2+10), 7. Ukrajina -3:00,2 (1+6), 8. Česko (Puskarčíková, Davidová, Jislová, Charvátová) -3:02,1 (1+8), 9. Rakousko -4:03,7 (3+7), 10. Kanada -4:30,4 (0+8).
Zprávy ze dne 18. února 2022
KRASOBRUSLENÍ: Sportovní dvojice Jelizaveta Žuková, Martin Bidařpo dvou pádech v krátkém programu nepostoupila do volných jízd. V úvodní části soutěže obsadila sedmnáctou příčku, od postupové šestnáctky ji dělilo 1,19 bodu. Nejlepší dvojice překonávaly nejvyšší známky historie. Vedou domácí Suej Wej-ťin a Chan Cchung o pouhých 16 setin bodu před Rusy Jevgenijí Tarasovovou a Vladimirem Morozovem.



HOKEJ: Hraje se druhé semifinále. Postoupí do boje o zlato Rusko, nebo Švédsko? Sledujte souboj online zde>>>


KRASOBRUSLENÍ: Rusové berou olympiádu hodně vážně. Ministerstvo obrany vydalo video, ve kterém slibuje, že „nevinné ruské krasobruslařky od zlých sil uchrání armáda.“
BIATLON: Smutnou hrdinku Markétu Davidovou utěšovala v cíli její parťačka a velká kamarádka Eva Puskarčíková. Obří podpory a obdivu se české biatlonistce po posledním závodu na olympiádě v Pekingu dostalo i od zbytku týmu i fanoušků na sociálních sítích. Více čtěte ZDE>>>
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Ve stylu hokejistů v play off Ester Ledecká stále neřekla, jaké zranění si přivodila před čtvrtečním kombinačním slalomem na ZOH. Ale klíčová zpráva je pozitivní. Pacientce je líp a nevzdává se závodů Světového poháru v Crans Montaně, které se jedou už příští víkend. Více čtěte ZDE>>>

RYCHLOBRUSLENÍ: Nizozemský rychlobruslař Thomas Krol potvrdil coby lídr Světového poháru roli favorita a stal se olympijským vítězem na 1000 metrů. Devětadvacetiletý mistr Evropy získal v Pekingu druhou medaili po stříbru na 1500 metrů. Díky Krolovi získalo Nizozemsko páté rychlobruslařské zlato v Pekingu. Medailové pořadí zemí ZDE>>>
KRASOBRUSLENÍ: Dvakrát spadla, kupila chybu za chybou. Ruská superfavoritka s cejchem dopingu svou čtvrteční volnou jízdu na olympijském ledě nezvládla. Jen co dozněla hudba, propukla Kamila Valijevová v pláč. Z tribun se začal ozývat soucitný potlesk. U vlastní trenérky však patnáctiletá dívenka zastání nenašla. „Proč jsi to vypustila? Proč jsi přestala bojovat? Vysvětli mi to!“ zuřila Eteri Tutberidzeová. Teď ji bude vyšetřovat Mezinárodní olympijský výbor. Více čtěte ZDE>>>

HOKEJ: Jak reagují na porážku Slovenska s finskými hokejisty v olympijském semifinále tamní média? Rastislav Staňa pak v Denníku N přirovnal defenzivní styl vítězů k českému hokeji. „Finové připomínali český hokej, když uspěli tím, že jen chodili do protiútoků a velmi dobře bránili,“ řekl bývalý brankář Staňa. Média zdůraznila, že slovenská reprezentace nedokázala na velkém turnaji Finsko porazit už 18 let. „Jako bychom hráli proti zdi. Slováci kousali, ale prohráli a olympijské finále jim těsně uniklo. Slovensko navzdory tlaku nedokázalo vstřelit Finům ani branku,“ uvedl list Sme a hru Seveřanů přirovnal k obrannému opevnění.