První české vystoupení na ZOH v Pekingu a první strhující výhra. Postarali se o ni manželé Zuzana a Tomáš Paulovi, kteří vstoupili do olympijského turnaje smíšených dvojic v curlingu dramatickým vítězstvím 7:6 v nastavení nad norským párem Kristin Skaslienová, Magnuse Nedregotten. Triumf nad obhájci bronzových medailí ale příliš neoslavovali.
Proběhl zápas podle vašich představ?
Tomáš Paul: „Hráli jsme pod své možnosti, trošku jsme bojovali s tím, jak správně číst led. To se pak projevilo v chybách, které jsme museli celou druhou půlku zápasu dotahovat. Ale ve finále se nám podařilo dostat se zpátky tím, že Norové udělali chybu v osmém endu a pak se nám podařilo ukrást extra end.“
Co jste říkali na atmosféru utkání?
Zuzana Paulová: „Velmi mile mě překvapilo, že tady Číňané připravili kapelu dudáků, protože pro curling jsou dudy něco jako státní symbol, takovou váhu mají. Pro náš sport je to trochu jako hymna. Slyšet tady dudáky je něco jen o trochu míň, jak slyšet českou hymnu.“
Tomáš Paul: „Mně to přineslo hodně emocí, protože když člověk slyší dudy a vychází na hrací plochu, chce se mu brečet. Musel jsem to trochu zamáčknout.“
Potěšilo vás, že přišli fandit hokejisté?
Zuzana Paulová: „Jsme úplně nadšení. Kluci strašně moc děkujeme, byli jste úplně nejlepší. Chápu, že to pro vás bylo strašně těžký sledovat zápas bez komentátorů, vůbec nevím, co jste z toho měli, ale jsme strašně rádi, že jste dorazili.“
Co podle vás nakonec zlomilo zápas z Nory?
Tomáš Paul: „Nikdy nevzdáváme koncovky, protože vždycky může přijít chyba. Myslím, že zápas zlomila chyba Kristin v osmém endu, byla trošku široká s takeoutem, měli jsme možnost dohodit na čtyři. To se nám sice nepovedlo, ale stále jsme věřili, že ukradneme poslední end.“
Co jste si řekli, když se to povedlo? Ani jste se neradovali…
Zuzana Paulová: „Curleři se snaží neradovat, když vyhrají chybou soupeře. Nebyl to určitě lehký kámen, sama bych ho házet nechtěla, ale byl to pořád prohraný zápas soupeřů, ne náš vyhraný. A to není moment, kdy se curleři začnou bezhlavě radovat. Já za sebe cítila hlavně extrémní úlevu, že zápas skončil. Necítila jsem se úplně jistá v kramflecích, dělala jsem chyby, které normálně nedělám. Zápas jsem neodehrála podle svých standardů. Hlavně jsem se z toho chtěla otřepat a vyběhnout. Ale je strašně důležité, že to klaplo, vyhráli jsme a máme něco v zápise.“
Zprávy ze dne 10. února 2022
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Nepříjemná nehoda narušila sjezd v rámci kombinace. Švýcar Yannick Chabloz ztratil kontrolu a vletěl do sítí u dráhy. Lékaři na trati byli naštěští včas u něj a zdálo se, že vše dopadlo v rámci hrůzně vypadajícího karambolu, kdy se proletěl vzduchem, dobře. Švýcar má pravděpodobně zlomenou ruku.


SNOWBOARDING: Američanka Chloe Kimová obhájila v Pekingu olympijské zlato v U-rampě. Jednadvacetiletá favoritka rozhodla o vítězství hned v první ze tří finálových jízd. Kimová od triumfu na minulých hrách v Pchjongčchangu 2018 vyhrála každou soutěž, do které nastoupila. Dvojnásobná mistryně při cestě za druhým olympijským zlatem demonstrovala svou převahu hned v první finálové jízdě, v níž předvedla mimo jiné skoky s rotací 1080 stupňů frontside i backside a dostala od rozhodčích rovných 94 bodů.
SEVERSKÁ KOMBINACE: Nechybělo mnoho, aby měl norský sdruženář Jörgen Graabak ve středu na olympijských hrách hned dvojnásobný důvod k oslavám. Třicetiletý lyžař získal stříbrnou medaili ve finiši tak dramatickém, že si jeho těhotná přítelkyně při sledování závodu myslela, že ze vzrušení porodí. „Bála jsem se, že při běhu začnu rodit, měla jsem puls 200,“ líčila Graabakova přítelkyně Ida Bekkenová pro norský deník Verdens Gang.
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Jan Zabystřan začal ve sjezdu v rámci kombinace velmi dobře, což je velmi důležité vzhledem k tomu, že lepší výsledek se očekává až v druhé fázi - ve slalomu.
Zprávy ze dne 9. února 2022
Sledujte další díl olympijské talk show Luďka Staňka! Dnes si v Sazka studiu povídá s herečkou, zpěvačkou a blogerkou Berenikou Kohoutovou, lyžařkou Kateřinou Pauláthovou a akrobatickým letcem Martinem Šonkou: