Mr. T „žere“ curling: Lituji konkurenci! Hvězdě radí píseň z Rockyho
Jsem nažhavený. Jsem připravený. Jsem natěšený. A lituji konkurenci! Populární americký herec Mr. T, neboli Lawrence Tureaud (69), žije olympiádou. Přestože se proslavil rolemi bijců, zahrál si v Rockym a v mládí dělal bodyguarda například Muhammadu Alimu, propadl úplně jinému sportu. Curlingu. Mr. T patří k nejvýraznějším a nejhorlivějším fanouškům amerických curlerů, kterým šéfuje John Shuster (39). Legenda, kterou čeká už pátá olympiáda.
Vousy, kotlety, vyčesané číro na oholené hlavě, hromada zlatých řetězů a výhružný výraz v obličeji. Kdo by si nepamatoval amerického svalovce s přezdívkou Mr. T z role Clubbera Langa v trojce Rockyho? Při podpoře amerických curlerů také zahrál na boxerskou notu.
„Podle čínského kalendáře právě začíná rok Tygra, takže Johnu Shusterovi připomínám písničku z Rocky 3 - The Eye Of The Tiger!“ napsal Tureaud na Twitter a přidal k tomu i svoji fotku s olympijskou bundou z minulých Her. Na ní zlatým písmem ručně napsaný vzkaz: Curling je cool! „Grrr! Hry můžou začít, je mi líto konkurence! Jsem nažhavený, můj oblíbený tým amerických curlerů je zpět. Pardon – tým obhájců olympijského zlata.“
Aliho ochranka
Tureaud v mládí hrával americký fotbal, díky němu také získal stipendium na univerzitě, přestože školní výsledky neměl nikdy valné. Sportovní kariéru mu rozbilo zranění kolene, pracoval jako armádní policista, vyhazovač i tanečník. Dělal bodyguarda Stevu McQueenovi, Muhammadu Alimu nebo Michaelu Jacksonovi, v roce 1980 si změnil jméno na Mr. T. Od té doby nosí typické číro. Údajně ho inspirovala fotka afrických bojovníků v National Geographic.
Curlingu doslova propadl během minulé olympiády v Pchjongčchangu. Stal se jedním z nejvěrnějších fanoušků amerického týmu vedeného Johnem Shusterem. „Lituji blázny, kteří nemilují curling,“ hlásal Mr. T emotivně.
Euforie byla na místě. Američané před čtyřmi lety poprvé v historii ovládli soutěž týmů. Kapitán Shuster, který se chystá na páté Hry, je společně s Mattem Hamiltonem, Johnem Landsteinerem, Chrisem Plysem a Colinem Hufmanem připravený na obhajobu. Navíc se znovu zapsal do historie. Stal se prvním curlerem, který na slavnostním zahájení nesl americkou vlajku.
Bylo to pro něj hodně emotivní. Okamžitě si totiž vybavil, jak měl na své první olympiádě v Turíně (2006) oči plné slz. Před šestnácti lety byl Shuster neznámým mladíkem v davu amerických olympioniků, které na Stadio Olimpico vedl coby vlajkonoš rychlobruslařský matador Chris Witty. Mladičký rodák z Minnesoty, kde také po vzoru svého táty ve dvanácti letech s curlingem začínal, hledal v davu známé tváře. Rodina za ním přijela do Itálie, protože nikdo nevěřil, že by se olympijský zážitek mohl opakovat
Nikdy jsem nebrečel víc
„Pamatuji si, jako by to bylo včera,“ líčil Shuster pro olympic.com. „Měl jsem pocit, jako bych se vznášel. Díval jsem se na tribuny, snažil jsem se najít svou rodinu. Jsou to oni? Támhle s americkou vlajkou? Nebo tam? Na konci prvního kola jsem si všiml, že se dostali až dolů k zábradlí. Nikdy v životě jsem nebrečel víc, byl to do té doby můj nejúžasnější zážitek.“
V Turíně vybojovali Američané bronz. První pódium v historii! „Nebylo to tak těžké,“ blesklo mladíkovi hlavou. Hořké chvíle však měly teprve přijít. Ve Vancouveru (2010) byli Američané poslední, v Soči (2014) předposlední. I Shuster se dostal pod ostrou palbu kritiky, nicméně makal dál. Přes všechny pády neztratil vášeň a zapálení. A v Pchjongčchangu (2018) dovedl Američany k historickému zlatu.
Pro svůj sport tím nadchnul a získal hromady fanoušků. Je mezi nimi i Mr. T. Shuster si podpory váží. S úsměvem říká, že vášni pro curling rozumí. Okamžik, kdy se curler sklouzne po ledu, vypustí kámen a prsty mu jemně dá směr a potřebnou rotaci, se prý ani nedá popsat „Je to poezie. Ladnost. Stačí jemná změna a máte tolik možností! Strategie a taktika. Tohle se jinde tolik nevidí.“
JOHN SHUSTER NA ZOH |
Peking 2022 ? |
Pchjongčchang 2018 1. místo |
Soči 2014 9. místo |
Vancouver 2010 10. místo |
Turín 2006 3. místo |
(vše v soutěži družstev) |
Zprávy ze dne 15. února 2022
HOKEJ: Marek Sýkora o pozitivnějších výrocích trenéra Filipa Pešána po zápase s Ruskem: „Nejsem typ, který má euforii. Mám ji, ale v úplně jiných situacích, než je hokej. Snažím se být kolegiální, i když jsem Filipa z posledních výroků zrovna nepodpořil. Teď jsem ale za něj rád a za jeho úlevu. Výroky jsou docela optimistický. V tuhle chvíli je určitě dobře být optimistický, i když by to jenom hrál.“
HOKEJ: „Nebýt gólu Romana Červenky, nedali jsme Dánům ani branku. Krejčí proměnil nájezd a uvolnil takovou českou bídu, otevřel stavidla. Honza Kovář se poměrně střelecky trápí, ale nahrazuje to bojovností. Trochu sázím na Michaela Špačka, že se po příjezdu výborně adaptoval. Dal gól proti Rusům při přesilovce. Věřím, že dnes bude patřit ke klíčovým hráčům,“ řekl Miroslav Horák k českým útočníkům v Pekingu.
HOKEJ: Experti studia iSport.cz rozebrali českou jedničku Šimona Hrubce. „Nemyslím si, že by Hrubec byl pod nějakou psychickou dekou, že od Rusů dostal pět gólů. Pro Šimona to skončilo výborným psychickým rozpoložením, porazil Rusko. Šimon Hrubec je naše jednička. Čekám na zápas, kdy to zavře jako Hašen a ukáže, že je takovou celonárodní jedničkou. Ten zápas může přijít dnes,“ věří Miroslav Horák. Na Marka Sýkoru udělal Hrubec dojem. „Šimon na mě dělá dojem podle rozhovorů. Je to kluk, který si ze zápasu vezme ponaučení. Na správném místě je taky Zdeněk Orct jako trenér brankářů,“ myslí si někdejší kouč.
HOKEJ: „Na 67 procent využitých přesilovek se dívá krásně. Je třeba to vytisknout a pověsit do kabiny. Zápas se Švýcary bude něco jiného. Nečekám takovou střelnici, v prvním zápase se Švýcarskem jsme měli jednu přesilovku oproti čtyřem švýcarským. Česká bilance v proměňování přesilovek je ale hezká,“ řekl Miroslav Horák před osmifinále se Švýcary k českým přesilovkám.
HOKEJ:Marek Sýkora zpětně hodnotí zápas národního týmu s Ruskem. „Rusové ukázali, co si pamatuji z angažmá v Rusku. Hráli lehce blahosklonně. Brali to tak, že jim o nic nejde, pak si ale stěžovali, že jsme simulanti. Měli jsme skvělé přesilovky. Gólmani sice nebyli úplně stoprocentní. Za stavu 4:2 jsme hráli hodně nedisciplinovaně. Za chvíli to bylo 4:4, ale nakonec to všechno dobře dopadlo.“