Nechtěná hokejová (ne)nominace. Proč musela proběhnout už teď?

Tři, dva, jedna. Teď! Odhalujeme nominaci na olympijský turnaj. Ovšem pozor, nedivte se, pokud na konci ledna bude úplně jiná. I to se totiž může stát. Takže čtvrteční slavnostní představení vyvolených jmen, která se v Pekingu pokusí oprášit zašlou slávu českého hokeje, nemusí být žádná závazná verze. A aby té nejistoty nebylo málo, v zákulisí evropského hokeje se neustále šušká: Nezruší se celý turnaj?
Do národního týmu se vrací útočník Roman Červenka, který už na Hrách reprezentoval třikrát, naopak chybí další mazák Milan Gulaš, extraligový bodový expres. V popisu zajímavých okolností výběru by se dalo pokračovat.
Ale má to vůbec cenu?
„Termín téhle tiskovky je trochu nešťastný, nominaci budeme uzavírat až 24. ledna, do té doby může dojít ke změnám. Takže máme čas, abychom s tím libovolně hýbali,“ přiznal Petr Nedvěd, generální manažer.
I z jeho dalších vyjádření bylo cítit, že soupiska není zdaleka definitivní.
Podobně mluvil také hlavní kouč Filip Pešán, jenž je v modelu hierarchie právě pod reprezentačním bossem. Výběr je tedy jejich společné dílo. „Do konečné nominace může promluvit nejenom covid, ale i pokles formy. Hráče budeme v tomto směru dále sledovat,“ reagoval trenér, jehož pozice po bídném startu do sezony (šest porážek v řadě) se v posledních týdnech otřásala. Ale nakonec ji uhájil.
Teď jde to, jestli i nominovaní svoje místa uhájí. „Všechny hráče budeme monitorovat,“ pravil Pešán. Nejde jenom o formu, strašákem je především celosvětová nejistá situace okolo covidu. Proto kouč realisticky dodal: „Myslím, že se bude sestava ještě dramaticky měnit.“
Proč tedy už vedení národního týmu zveřejnilo nominaci, která vlastně žádnou nominací není? Důvod je ten, že už v pátek se uskuteční olympijské plénum, které formálně schvaluje navržená jména pro Hry. Tudíž vedení národního mužstva muselo s předstihem výběr hokejistů na Český olympijský výbor (ČOV) poslat. Aby se veřejnost jména nedozvěděla až pokoutně poté, co by seznam unikl, raději to svaz spojil s tiskovou konferencí. I když oficiálně ji dělat nemusel.
„Nominace na olympijské hry má procesní náležitosti včetně schválení výpravy Plénem ČOV nebo odeslání přihlášky před registračním mítinkem výpravy v dějišti Her. Zároveň se připravují letenky, výdej olympijského oblečení a další praktické věci, které je potřeba plánovat,“ vysvětluje Barbora Žehanová, ředitelka komunikace ČOV.
Ovšem v dnešní nejisté době je možné finální podobu nominace ještě upravit. „Je logické, že se některá jména ještě mohou změnit. Ostatně, v lyžování i dalších sportech budou i po schválení nominace probíhat realokace, proto Plénum ČOV dává pravomoc schválit změny ve výpravě předsedovi ČOV,“ upřesňuje Žehanová.
Nezruší se ještě hokejový turnaj?
Nedvěd s Pešánem tedy mají v ruce mnohem širší seznam. Ve čtvrtek sice zveřejnili čtyřiadvacet jmen, ale dalších třicet náhradníků mají v záloze. I když v tomto případě je výraz náhradník nepřesný, protože šance, že nakonec do hry zasáhne, je velmi vysoká.
„Všechno se bude odvíjet od aktuálních opatření. Takže máme skupinu náhradníků, s kterou budeme neustále komunikovat a budou muset vyplňovat zdravotní dotazníky úplně stejně jako hráči, kteří pojedou na olympiádu,“ uvedl Jan Černý, manažer mužstva, jenž má veškerou logistiku a covidová opatření na starost.
Platí, že do Pekingu se nedostane nikdo bez plného očkování, hráče navíc čeká série testování během přípravy, která začne už během příštího týdne. KHL totiž kvůli covidu přerušuje ligu, takže národní tým už si stáhne hráče do Česka, aby je umístil do bubliny. I tak pochopitelně hrozí riziko, že nákaza s nominací ještě zahýbe.
Hráči odletí do Pekingu nadvakrát (27. ledna a 2. února). Testy je čekají 96 a 72 hodin před odletem, pak ještě těsně před nasednutím do letadla. Z toho důvodu vedení národního týmu apeluje i na extraligu (která dodala čtyři hráče), aby začala od příštího týdne hokejisty pravidelně testovat. Stejně jako by uvítalo, aby se nehrálo ještě prvního února, když je druhého naplánovaný odlet.
„Ale to jsou věci, které nemůžeme ovlivnit,“ povzdychl si Nedvěd. To je v kompetenci ligy.
Evropa prochází další vlnou pandemie, už také v Česku startuje vlna vyvolaná obávanou variantou omikron. I proto se občas objeví i spekulace: Dokáže to vůbec hokejový turnaj ustát? Nezruší se ještě?
Tuhle radikální myšlenku si nikdo nechce připustit. Ale v zákulisí IIHF si s ní leckdo pohrává. „Samozřejmě je to nepříjemná situace pro všechny,“ tvrdí Nedvěd, který je přesvědčený, že česká strana nachystala taková opatření, aby hráče v rámci možností uchránila. „Ale až přílet do Pekingu ukáže, jak jsme to zvládli,“ má jasno.
Covid může českou nominaci ještě rozcupovat. Ani 24. leden nemusí být konečná verze. Po tomhle datu se mohou jména ještě vyměnit ze zdravotních důvodů. Bude to divočina.
Vsadíte si, kdo si nakonec v Pekingu zahraje? A jestli se vůbec turnaj uskuteční?
Zprávy ze dne 12. února 2022
HOKEJ: Někdejší reprezentační kouč vítá, že gólmanem č. 1 v české brance byl určen Šimon Hrubec. „Zápasů není moc, tak vsadili na Šimona Hrubce. Můj názor je, že je opravdu vynikající brankář, potvrdil to proti Švýcarům. Během nájezdů jim nedal šanci, zkoušeli jenom blafáky. Je to další krok k tomu, abych chytal ještě líp,“ myslí si Vladimír Růžička.
SKOKY NA LYŽÍCH: Olympijským vítězem ve skoku na velkém můstku se stal Nor Marius Lindvik, jenž ve druhém kole odsunul na stříbrnou pozici šampiona ze středního můstku Rjoju Kobajašiho z Japonska. Bronz získal lídr Světového poháru Karl Geiger z Německa.
HOKEJ: „Když jsme přijeli na olympiádu, těch šest prohraných zápasů měli jistě v hlavě. V zápase s Dánskem jsme měli trošičku smůlu po vlastním gólu a penaltě. Jinak jsem zatím spokojený s výkonem. Proti Švýcarům jsme hráli dobře. Dnes doufám, že udělají další krok. S Rusáky to bude určitě vyhrocený jako vždy. Doufám, že nás dnes trochu podcení,“ věří bývalý vynikající útočník Petr Klíma před zápasem s Ruskem.
HOKEJ: „Proti Švýcarsku jsme hráli mnohem líp. Věřím, že se to bude lepšit a lepšit a v důležitých zápasech to bude dobrý,“ řekl Vladimír Růžička na úvod ve studiu iSport.cz k výkonu národního týmu proti Švýcarsku.

HOKEJ: Závěrečná bitva českých hokejistů s Ruskem v základní skupině B za chvíli začíná! A deník Sport je u toho.
SKOKY NA LYŽÍCH: Olympijský závod skokanů na velkém můstku vede po prvním kole Japonec Rjoju Kobajaši a šest dnů po triumfu na středním můstku útočí na zlatý double. Druhé kolo bude bez českého kvarteta, jež skončilo v páté desítce. Nejlepší Roman Koudelka obsadil 41. pozici.
HOKEJ: Jak již bylo avizováno do zápasu s Rusy rovnou naskočí útočník Michael Špaček. Míří do třetí formace mezi křídlá Stránského a Řepíka. Do druhé řady se posouvá Vladimír Sobotka.
SNOWBOARDING: Dnes je jedna z největších hvězd světového zimního sportu. Jak ale lyžařsko-snowboardová obojživelnice Ester Ledecká začínala? O malou vzpomínku se podělil herec Vladimír Polívka, který se v dětství snowboardingu věnoval. „Držel jsem ji a učil plužit,“ zavzpomínal v Sazka studiu czechteam.tv na svou zkušenost s malou Ester na „prkně“. Syn herce Bolka Polívky se z těch časů kromě Ledecké zná i s další olympioničkou Šárkou Pančochovou. Více čtěte ZDE>>>
SANĚ: Saně? Nuda, lyžování je lepší. Takhle původně smýšlela Natalie Geisenbergerová (34) z Německa o sportu, ve kterém se zapsala do olympijské historie. Stejně tak změnila i názor na bojkot Her v Číně. Do Pekingu přece jenom dorazila a vybojovala dvě zlaté medaile. Celkem jich má už sedm – šest zlatých, jednu bronzovou. Nikdo jich na saních nezískal víc. „Každá medaile má svoji hodnotu a historii, ale tyhle dvě mám poprvé v roli matky. A to je taky skvělé.“ Celý příběh čtěte ZDE>>>.
KRASOBRUSLENÍ: Sportovní arbitrážní soud (CAS) bude projednávat dopingový případ ruské krasobruslařky Kamily Valijevové v neděli, výsledek by měl oznámit o den později. Soutěž žen na olympijských hrách v Pekingu, jejíž je Valijevová favoritkou, začne v úterý. CAS dnes v tiskovém prohlášení uvedl, že ostře sledovanou kauzu bude řešit tříčlenný panel rozhodců.
HOKEJ: Německo porazilo na olympijských hrách v Pekingu Čínu 3:2. Vítězný gól zaznamenal v 25. minutě útočník Dominik Kahun. Obhájci stříbra vedli už o tři branky, domácí mužstvo však zápas zdramatizovalo.
SKOKY NA LYŽÍCH: Čeští reprezentanti nezvládli skoky na velkém můstku. Nejlepší z nich je zatím Roman Koudelka, ale ani jeho výkon nebude nejspíš stačit na postup. „Skok nebyl úplně špatný. Ale bohužel po tom zranění nejsem při skocích úplně srovnaný a na větším můstku je to pak znát. Trošku se s tím peru,“ řekl Koudelka ve vysílání ČT Sport. Závod můžete sledovat ONLINE ZDE>>>.
BĚŽECKÉ LYŽOVÁNÍ: Na startu to byla pro běžkařku Terezu Beranovou poslední dobrá chvilka. Jak závod začal, bylo to už čisté utrpení. Třiadvacetiletá závodnice rozjela českou štafetu v krutých problémech. Rychle odpadla a její kolegyně pak už ze sedmnácté vytáhly českou štafetu na třinácté místo, stále na nejhorší výsledek české olympijské historie. „Když se tělo sekne, nepustí vás dál,“ řekla Beranová. Celý rozhovor čtěte ZDE>>>.
RYCHLOBRUSLENÍ: Sprint na 500 metrů vyhrál na olympijských hrách v Pekingu domácí Kao Tching-jü a získal pro Čínu první mužské zlato na dlouhé dráze. Čtyřiadvacetiletý rychlobruslař tak vylepšil své třetí místo z minulých her v Pchjongčchangu 2018. Kao Tching-jü startoval už v sedmé z patnácti rozjížděk a časem 34,32 vylepšil o devět setin sekundy olympijský rekord Haavarda Holmefjorda Lorentzena. Pak už domácí favorit pouze sledoval, jak se jeho výkon snaží marně překonat soupeři.
BIATLON: Michal Krčmář při obhajobě olympijského stříbra z Pchjongčchangu dokončil sprint na ZOH v Pekingu na šestnáctém místě. Postavení v nejlepší desítce odstřelil chybou na poslední ráně ve stoje. Skvěle běžecky se prezentoval mladík Mikuláš Karlík, který však po první čisté položce na druhé třikrát chyboval a dojel 28. Do stíhacího závodu postoupili také další dva Češi - 58. Jakub Štvrtecký a 59. Adam Václavík. Třetí zlato z letošních Her a druhé individuální slaví Johannes Thingnes Boe. Více čtěte ZDE>>>.