Nechtěná hokejová (ne)nominace. Proč musela proběhnout už teď?

Tři, dva, jedna. Teď! Odhalujeme nominaci na olympijský turnaj. Ovšem pozor, nedivte se, pokud na konci ledna bude úplně jiná. I to se totiž může stát. Takže čtvrteční slavnostní představení vyvolených jmen, která se v Pekingu pokusí oprášit zašlou slávu českého hokeje, nemusí být žádná závazná verze. A aby té nejistoty nebylo málo, v zákulisí evropského hokeje se neustále šušká: Nezruší se celý turnaj?
Do národního týmu se vrací útočník Roman Červenka, který už na Hrách reprezentoval třikrát, naopak chybí další mazák Milan Gulaš, extraligový bodový expres. V popisu zajímavých okolností výběru by se dalo pokračovat.
Ale má to vůbec cenu?
„Termín téhle tiskovky je trochu nešťastný, nominaci budeme uzavírat až 24. ledna, do té doby může dojít ke změnám. Takže máme čas, abychom s tím libovolně hýbali,“ přiznal Petr Nedvěd, generální manažer.
I z jeho dalších vyjádření bylo cítit, že soupiska není zdaleka definitivní.
Podobně mluvil také hlavní kouč Filip Pešán, jenž je v modelu hierarchie právě pod reprezentačním bossem. Výběr je tedy jejich společné dílo. „Do konečné nominace může promluvit nejenom covid, ale i pokles formy. Hráče budeme v tomto směru dále sledovat,“ reagoval trenér, jehož pozice po bídném startu do sezony (šest porážek v řadě) se v posledních týdnech otřásala. Ale nakonec ji uhájil.
Teď jde to, jestli i nominovaní svoje místa uhájí. „Všechny hráče budeme monitorovat,“ pravil Pešán. Nejde jenom o formu, strašákem je především celosvětová nejistá situace okolo covidu. Proto kouč realisticky dodal: „Myslím, že se bude sestava ještě dramaticky měnit.“
Proč tedy už vedení národního týmu zveřejnilo nominaci, která vlastně žádnou nominací není? Důvod je ten, že už v pátek se uskuteční olympijské plénum, které formálně schvaluje navržená jména pro Hry. Tudíž vedení národního mužstva muselo s předstihem výběr hokejistů na Český olympijský výbor (ČOV) poslat. Aby se veřejnost jména nedozvěděla až pokoutně poté, co by seznam unikl, raději to svaz spojil s tiskovou konferencí. I když oficiálně ji dělat nemusel.
„Nominace na olympijské hry má procesní náležitosti včetně schválení výpravy Plénem ČOV nebo odeslání přihlášky před registračním mítinkem výpravy v dějišti Her. Zároveň se připravují letenky, výdej olympijského oblečení a další praktické věci, které je potřeba plánovat,“ vysvětluje Barbora Žehanová, ředitelka komunikace ČOV.
Ovšem v dnešní nejisté době je možné finální podobu nominace ještě upravit. „Je logické, že se některá jména ještě mohou změnit. Ostatně, v lyžování i dalších sportech budou i po schválení nominace probíhat realokace, proto Plénum ČOV dává pravomoc schválit změny ve výpravě předsedovi ČOV,“ upřesňuje Žehanová.
Nezruší se ještě hokejový turnaj?
Nedvěd s Pešánem tedy mají v ruce mnohem širší seznam. Ve čtvrtek sice zveřejnili čtyřiadvacet jmen, ale dalších třicet náhradníků mají v záloze. I když v tomto případě je výraz náhradník nepřesný, protože šance, že nakonec do hry zasáhne, je velmi vysoká.
„Všechno se bude odvíjet od aktuálních opatření. Takže máme skupinu náhradníků, s kterou budeme neustále komunikovat a budou muset vyplňovat zdravotní dotazníky úplně stejně jako hráči, kteří pojedou na olympiádu,“ uvedl Jan Černý, manažer mužstva, jenž má veškerou logistiku a covidová opatření na starost.
Platí, že do Pekingu se nedostane nikdo bez plného očkování, hráče navíc čeká série testování během přípravy, která začne už během příštího týdne. KHL totiž kvůli covidu přerušuje ligu, takže národní tým už si stáhne hráče do Česka, aby je umístil do bubliny. I tak pochopitelně hrozí riziko, že nákaza s nominací ještě zahýbe.
Hráči odletí do Pekingu nadvakrát (27. ledna a 2. února). Testy je čekají 96 a 72 hodin před odletem, pak ještě těsně před nasednutím do letadla. Z toho důvodu vedení národního týmu apeluje i na extraligu (která dodala čtyři hráče), aby začala od příštího týdne hokejisty pravidelně testovat. Stejně jako by uvítalo, aby se nehrálo ještě prvního února, když je druhého naplánovaný odlet.
„Ale to jsou věci, které nemůžeme ovlivnit,“ povzdychl si Nedvěd. To je v kompetenci ligy.
Evropa prochází další vlnou pandemie, už také v Česku startuje vlna vyvolaná obávanou variantou omikron. I proto se občas objeví i spekulace: Dokáže to vůbec hokejový turnaj ustát? Nezruší se ještě?
Tuhle radikální myšlenku si nikdo nechce připustit. Ale v zákulisí IIHF si s ní leckdo pohrává. „Samozřejmě je to nepříjemná situace pro všechny,“ tvrdí Nedvěd, který je přesvědčený, že česká strana nachystala taková opatření, aby hráče v rámci možností uchránila. „Ale až přílet do Pekingu ukáže, jak jsme to zvládli,“ má jasno.
Covid může českou nominaci ještě rozcupovat. Ani 24. leden nemusí být konečná verze. Po tomhle datu se mohou jména ještě vyměnit ze zdravotních důvodů. Bude to divočina.
Vsadíte si, kdo si nakonec v Pekingu zahraje? A jestli se vůbec turnaj uskuteční?
Zprávy ze dne 12. února 2022
HOKEJ: Když váš oblíbený tým či reprezentace vybojuje sportovní úspěch hodný zápisu do historie, budou si fanoušci i s odstupem času pamatovat jména všech strůjců triumfu? V drtivé většině ne. V paměti ale bezpochyby utkví především to, co měli aktéři na sobě. A nemusí jít nutně jen o trikoty vítězů. Prestižní zámořský deník The Athletic se v anketě zaměřil na nejlepší hokejové dresy v historii olympijských her. A kdo vyhrál? Česká reprezentace a její úbory na letošním turnaji v Pekingu! Více čtěte ZDE>>>.
SKOKY NA LYŽÍCH: Viktor Polášek se po osmi dnech v izolaci kvůli koronaviru vrátil k české olympijské výpravě. Čtyřiadvacetiletý juniorský mistr světa z roku 2017 v neděli absolvuje první trénink a do programu her v Pekingu by mohl zasáhnout v pondělí v týmové soutěži. „Po dvou negativních testech bude v dalších dnech fungovat v režimu blízkého kontaktu, tedy se zvýšeným testováním a individuální dopravou, ale bez omezení v tréninku či soutěži,“ uvedla tisková mluvčí výpravy Barbora Žehanová.
SNOWBOARDING: Japonec Ajumu Hirano se sice dočkal po dvou stříbrech premiérového olympijského zlata v U-rampě, stoprocentně spokojený ale nebyl. Zkritizoval úroveň rozhodčích a uvedl, že závodníci v soutěži riskují životy, ale nejsou za to správně bodově ohodnoceni. Hirana naštvalo, že ho v pátečním závodu nedostala na první místo už druhá ze tří finálových jízd, která si i podle některých expertů zasloužila vyšší ocenění. Dnes třiadvacetiletý snowboardista uvedl, že by se měl systém rozhodování přepracovat. „Chceme mít ty nejvyšší standardy a myslím, že by se to mělo týkat také rozhodčích. Závodnici riskují životy, dávají do toho maximum. Měla by být ale přijata opatření, aby se vyřešil problém s transparentností bodování,“ citovala agentura AFP Hirana
SNOWBOARDING: Dnes je jedna z největších hvězd světového zimního sportu. Jak ale lyžařsko-snowboardová obojživelnice Ester Ledecká začínala? O malou vzpomínku se podělil herec Vladimír Polívka, který se v dětství snowboardingu věnoval. „Držel jsem ji a učil plužit,“ zavzpomínal v Sazka Studiu Českého olympijského týmu na jeho zkušenost s malou Ester na „prkně“. Syn herce Bolka Polívky se z těch časů kromě Ledecké zná i s další olympioničkou Šárkou Pančochovou. Více čtěte ZDE>>>.
KRASOBRUSLENÍ: Ruska Kamila Valijevová se podle své trenérky stala v Pekingu buď obětí fatální shody okolností nebo dobře promyšleného plánu. Nebo obojího. Eteri Tutberidzeová si je jistá, že patnáctiletá závodnice, která měla v prosinci při národním šampionátu v Petrohradu pozitivní dopingový test na zakázanou látku trimetazidin, je čistá a nevinná. „Jsem si naprosto jistá. Pro nás to není věta, ale axiom - to není třeba dokazovat,“ řekla Tutberidzeová ruské televizní stanici Channel One.
BĚŽECKÉ LYŽOVÁNÍ: Olympijskou štafetu na 4x5 kilometrů ovládly Rusky, zisk zlatých medailí slaví po šestnácti letech. Druhé dojely Němky, bronz braly po těsné finiši Švédky. Úřadující šampionky z Norska skončily až páté. Češky ve složení Tereza Beranová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončily třinácté a nevylepšily čtyři roky staré 11. místo z Pchjongčchangu. Zároveň 13. místo znamená nejhorší výsledek v historii.


HOKEJ: Hlavní favorit, našlapaná sestava, jediný cíl. Ruský výběr má na Hrách v Pekingu navázat na vystoupení národního celku před čtyřmi lety a obhájit zlaté medaile. Absence posil ze zámoří způsobila, že sestava sborné, kompletně složená z hráčů KHL, je na papíře největší ze všech. Národnímu týmu ustoupila i domácí liga, která se pozastavila dlouho před startem turnaje, aby Gusev a spol. měli jisté negativní testy a mohli se v klidu připravit. Více čtěte ZDE>>>.
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Hvězdná americká lyžařka Mikaela Shiffrinová se utěšuje tím, že debakly v jejích nejsilnějších disciplínách z ní alespoň na olympijských hrách sňaly tlak. Po dnešním tréninku sjezdu si šestadvacetiletá slalomářka pochvalovala, že se zase cítí na lyžích dobře. Zda nastoupí do úterního závodu, ale ještě neví.
BĚŽECKÉ LYŽOVÁNÍ: Dvojnásobný olympijský vítěz v běhu na lyžích Simen Krüger po vyléčení koronaviru přiletěl do Pekingu. Na hrách by měl startovat v závodě na 50 kilometrů, který je na programu příští sobotu. Krüger měl pozitivní test na covid-19 koncem ledna. Vítěz skiatlonu a člen zlaté štafety z her v Pchjongčchangu, kde byl navíc druhý v závodě na 15 kilometrů, byl jedním z nakažených lyžařů, kvůli kterým norský tým odložil odlet do Číny.
HOKEJ: Švýcarské hokejistky porazily ve čtvrtfinále olympijského turnaje Rusko 4:2 a při páté účasti pod pěti kruhy postoupily podruhé mezi nejlepší čtyři. O soupeřkách bronzových medailistek z roku 2014 ze Soči pro pondělní semifinále rozhodne dnešní duel Finska s Japonskem. V případě vítězství Finek půjdou na Kanadu, při postupu Japonek by narazily na Spojené státy americké.
HOKEJ: Mladý americký výběr vyhrál i podruhé na turnaji. Tentokrát v souboji zámořských týmů porazil Kanadu 4:2. Jako jediný dvoubodový hráč řídil bilancí 1+1 triumf kapitán Andy Miele. USA jsou tak velmi blízko přímému postupu do čtvrtfinále. Pokud dokážou v posledním zápase skupiny uhrát s Německem alespoň bod, skupinu A ovládnou.
HOKEJ: Kdo měl to štěstí a mohl v televizi sledovat alespoň kus pátečního utkání národního týmu se Švýcarskem, jistě si toho všiml. Výkon rozhodčích měl k ideálu daleko. Poloprázdným Národním stadionem v Pekingu se mnohokrát rozléhal vzteklý křik české střídačky. Suverénně nejhlasitějším byl asistent trenéra Jaroslav Špaček. „Nepískali, jak bychom si představovali. Je ale fakt, že se musíme uklidnit,“ přiznal po sobotním rozbruslení před utkáním s Ruskem. Více čtěte ZDE >>>

ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Jedenácté místo obsadila Ester Ledecká v prvním tréninku na olympijský sjezd na hrách v Pekingu. Den po páté příčce v superobřím slalomu zaostala o 1,47 sekundy za nejrychlejším časem Švýcarky Prisky Nuferové. Poprvé od zranění kolena se představila nejlepší sjezdařka sezony Italka Sofia Goggiaová a skončila o osm setin za Ledeckou.
Sjezdové lyžování- ženy, první trénink na sjezd:
1. Nuferová (Švýc.) 1:33,47, 2. Weidleová (Něm.) -0,44, 3. Scheyerová (Rak.) -0,67, ...11. Ledecká -1,47, 41. Nová (obě ČR) -6,53.
HOKEJ: Konečně! Hlavu mu svírala nejistota, ale nakonec i on na poslední chvíli vyklouzl z covidového zajetí. Na sobotním rozbruslení si útočník Michael Špaček poprvé vyzkoušel olympijský led a hned bude připravený naskočit do zápasu s Rusy! „Jsem strašně rád, že jsem tady,“ zněla jeho první slova. Není se čemu divit. Izolace v pražském hotelu ho stála spoustu psychických sil… Premiéru si opora švédské Frölundy odbude hned proti sborné. Celý rozhovor čtěte ZDE >>>
HOKEJ: Začíná zámořské derby! Kanada změří síly proti USA ve skupině mužského hokejového turnaje. Sledujte ONLINE přenos >>>