Nechtěná hokejová (ne)nominace. Proč musela proběhnout už teď?

Tři, dva, jedna. Teď! Odhalujeme nominaci na olympijský turnaj. Ovšem pozor, nedivte se, pokud na konci ledna bude úplně jiná. I to se totiž může stát. Takže čtvrteční slavnostní představení vyvolených jmen, která se v Pekingu pokusí oprášit zašlou slávu českého hokeje, nemusí být žádná závazná verze. A aby té nejistoty nebylo málo, v zákulisí evropského hokeje se neustále šušká: Nezruší se celý turnaj?
Do národního týmu se vrací útočník Roman Červenka, který už na Hrách reprezentoval třikrát, naopak chybí další mazák Milan Gulaš, extraligový bodový expres. V popisu zajímavých okolností výběru by se dalo pokračovat.
Ale má to vůbec cenu?
„Termín téhle tiskovky je trochu nešťastný, nominaci budeme uzavírat až 24. ledna, do té doby může dojít ke změnám. Takže máme čas, abychom s tím libovolně hýbali,“ přiznal Petr Nedvěd, generální manažer.
I z jeho dalších vyjádření bylo cítit, že soupiska není zdaleka definitivní.
Podobně mluvil také hlavní kouč Filip Pešán, jenž je v modelu hierarchie právě pod reprezentačním bossem. Výběr je tedy jejich společné dílo. „Do konečné nominace může promluvit nejenom covid, ale i pokles formy. Hráče budeme v tomto směru dále sledovat,“ reagoval trenér, jehož pozice po bídném startu do sezony (šest porážek v řadě) se v posledních týdnech otřásala. Ale nakonec ji uhájil.
Teď jde to, jestli i nominovaní svoje místa uhájí. „Všechny hráče budeme monitorovat,“ pravil Pešán. Nejde jenom o formu, strašákem je především celosvětová nejistá situace okolo covidu. Proto kouč realisticky dodal: „Myslím, že se bude sestava ještě dramaticky měnit.“
Proč tedy už vedení národního týmu zveřejnilo nominaci, která vlastně žádnou nominací není? Důvod je ten, že už v pátek se uskuteční olympijské plénum, které formálně schvaluje navržená jména pro Hry. Tudíž vedení národního mužstva muselo s předstihem výběr hokejistů na Český olympijský výbor (ČOV) poslat. Aby se veřejnost jména nedozvěděla až pokoutně poté, co by seznam unikl, raději to svaz spojil s tiskovou konferencí. I když oficiálně ji dělat nemusel.
„Nominace na olympijské hry má procesní náležitosti včetně schválení výpravy Plénem ČOV nebo odeslání přihlášky před registračním mítinkem výpravy v dějišti Her. Zároveň se připravují letenky, výdej olympijského oblečení a další praktické věci, které je potřeba plánovat,“ vysvětluje Barbora Žehanová, ředitelka komunikace ČOV.
Ovšem v dnešní nejisté době je možné finální podobu nominace ještě upravit. „Je logické, že se některá jména ještě mohou změnit. Ostatně, v lyžování i dalších sportech budou i po schválení nominace probíhat realokace, proto Plénum ČOV dává pravomoc schválit změny ve výpravě předsedovi ČOV,“ upřesňuje Žehanová.
Nezruší se ještě hokejový turnaj?
Nedvěd s Pešánem tedy mají v ruce mnohem širší seznam. Ve čtvrtek sice zveřejnili čtyřiadvacet jmen, ale dalších třicet náhradníků mají v záloze. I když v tomto případě je výraz náhradník nepřesný, protože šance, že nakonec do hry zasáhne, je velmi vysoká.
„Všechno se bude odvíjet od aktuálních opatření. Takže máme skupinu náhradníků, s kterou budeme neustále komunikovat a budou muset vyplňovat zdravotní dotazníky úplně stejně jako hráči, kteří pojedou na olympiádu,“ uvedl Jan Černý, manažer mužstva, jenž má veškerou logistiku a covidová opatření na starost.
Platí, že do Pekingu se nedostane nikdo bez plného očkování, hráče navíc čeká série testování během přípravy, která začne už během příštího týdne. KHL totiž kvůli covidu přerušuje ligu, takže národní tým už si stáhne hráče do Česka, aby je umístil do bubliny. I tak pochopitelně hrozí riziko, že nákaza s nominací ještě zahýbe.
Hráči odletí do Pekingu nadvakrát (27. ledna a 2. února). Testy je čekají 96 a 72 hodin před odletem, pak ještě těsně před nasednutím do letadla. Z toho důvodu vedení národního týmu apeluje i na extraligu (která dodala čtyři hráče), aby začala od příštího týdne hokejisty pravidelně testovat. Stejně jako by uvítalo, aby se nehrálo ještě prvního února, když je druhého naplánovaný odlet.
„Ale to jsou věci, které nemůžeme ovlivnit,“ povzdychl si Nedvěd. To je v kompetenci ligy.
Evropa prochází další vlnou pandemie, už také v Česku startuje vlna vyvolaná obávanou variantou omikron. I proto se občas objeví i spekulace: Dokáže to vůbec hokejový turnaj ustát? Nezruší se ještě?
Tuhle radikální myšlenku si nikdo nechce připustit. Ale v zákulisí IIHF si s ní leckdo pohrává. „Samozřejmě je to nepříjemná situace pro všechny,“ tvrdí Nedvěd, který je přesvědčený, že česká strana nachystala taková opatření, aby hráče v rámci možností uchránila. „Ale až přílet do Pekingu ukáže, jak jsme to zvládli,“ má jasno.
Covid může českou nominaci ještě rozcupovat. Ani 24. leden nemusí být konečná verze. Po tomhle datu se mohou jména ještě vyměnit ze zdravotních důvodů. Bude to divočina.
Vsadíte si, kdo si nakonec v Pekingu zahraje? A jestli se vůbec turnaj uskuteční?
Zprávy ze dne 10. února 2022
SNOWBOARDCROSS: Je to snad opravdu nějaké prokletí, kterému český snowboardcrossový tým čelí? Začalo to zlomenými kotníky Evy Samkové. Přímo v Číně se zranili i Jan Kubičík a pak i ve středečním závodě Vendula Hopjáková. „Já na takovéhle smůly, prokletí, nevěřím,“ říká reprezentační trenér Marek Jelínek.
BĚH NA LYŽÍCH: Tohle byla tvrdá práce. Běžkyně na lyžích Kateřina Janatová zažila na klasické desítce na OH v Čang-ťia-kchou bolavé chvilky. „Byla to profilově nejtěžší klasická desítka, kterou jsem za svůj život jela,“ prohlásila po 34. místě. V cíli ji aspoň potěšil její přítel, britský běžkař James Clugnet. Podrobnosti čtěte ZDE.
HOKEJ: Slovensko prohrává s Finy 2:4, oba jejich góly dal teprve 17letý Juraj Slafkovský.
HOKEJ: Skvělý start, pak trápení. Hokejisté Slovenska vedli na Finskem a skoro do ničeho ho nepustili. Pak ale Skandinávci dali 3 góly z pěti střel a po první třetině vedou 3:1.



HOKEJ: Slováci vstupují do turnaje zápasem proti Finům. ONLINE přenos sledujte ZDE>>>
RYCHLOBRUSLENÍ: Švédský olympijský šampion Nils van der Poel označil jednání funkcionářů rychlobruslařské velmoci Nizozemska za korupční. Vítěz nedělního závodu na 5000 metrů reagoval na článek z webu, který naznačoval, že se Nizozemci snaží ovlivnit výrobce ledové dráhy, aby připravil podmínky, které budou vyhovovat jejich reprezentantům. „Tohle není moje představa fair play. Olympijské motto je rychleji, výše, silněji. Tohle je korupce. Tohle je snaha o změnu podmínek ve vlastní prospěch pomocí neetických a nemorálních prostředků,“ uvedl na tiskové konferenci Van der Poel, jenž v Pekingu vybojoval první rychlobruslařskou medaili pro Švédsko od roku 1988.
KRASOBRUSLENÍ: Teprve 15letá Ruska Kamila Valijevová je fenomén, zázračné dítě, které točí čtverné skoky na počkání. Jenže zároveň je podezřela z dopingu! Podrobnosti čtěte ZDE>>>



HOKEJ: Byla to pro ně v pravdě historická výhra. Dánští hokejisté jsou na olympiádě poprvé. Včera zapsali do statistik první zápas a rovnou i první vítězství. A poprvé v historii taky porazili Čechy, na jedenáctý pokus. Výhru si náležitě užívali. Třeba gólman Sebastian Dahm brouzdal mixzónou mezi novináři snad půl hodiny. Více o dánských ohlasech si přečtěte ZDE>>>
BĚH NA LYŽÍCH: Norská lyžařka Therese Johaugová má druhé zlato na zimních olympijských hrách v Číně. Po skiatlonu vyhrála i závod na 10 kilometrů klasicky s intervalovým startem. Finskou rivalku Kerttu Niskanenovou porazila o čtyři desetiny sekundy. Bronz získala další Finka Krista Pärmäkoskiová, která na vítězku ztratila 31,5 sekundy a nechala o desetinu za sebou Rusku Natalii Něprjajevovou. Z českých reprezentantek se nejvíce dařilo Petře Novákové, která obsadila třicáté místo. Na vítěznou Johaugovou ztratila 2:54,4 minuty. Kateřina Janatová byla o šest a půl sekundy pomalejší a zařadila se na 34. místo. Petra Hynčicová obsadila 42. příčku.
SNOWBOARDCROSS: Olympijským šampionem ve snowboardcrossu je rakouský vicemistr světa a celkový vítěz posledních tří ročníků Světového poháru Alessandro Hämmerle. Ve finiši předčil Kanaďana Eliota Grondina, což musela potvrdit až cílová fotografie. Hämmerle přidal do rakouské sbírky na hrách v Pekingu už čtvrté zlato a celkově dvanáctou medaili krátce po lyžaři Johannesu Strolzovi, jenž ovládl kombinaci.
BĚH NA LYŽÍCH: Běžkyně na lyžích jedou jediný intervalový závod na hrách - na deset kilometrů klasicky. Na startu jsou i tři Češky, ONLINE přenos sledujte ZDE>>>
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Olympijským vítězem v alpské kombinaci je Rakušan Johannes Strolz, 34 let po otci Hubertovi. Devětadvacetiletý Strolz porazil díky nejrychlejší slalomové jízdě v součtu o 59 setin sekundy Nora Aleksandera Aamodta Kildeho, jenž zase zajel nejlepší čas ve sjezdu. Bronz získal s odstupem 68 setin Kanaďan James Crawford. Jan Zabystřan závod nedokončil.
HOKEJ: Švédsko - Lotyšsko 3:2. Hokejisté Švédska ve svém úvodním duelu na olympijských hrách porazili Lotyšsko 3:2. Výběr trenéra Johana Garpenlöva vedl v souboji skupiny C po 34 minutách o tři branky, jenže Lotyši se dvěma přesilovkovými góly vrátili do zápasu. Dvakrát se mezi střelce zapsal švédský útočník Lucas Wallmark.
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Škoda! Jan Zabystřan se z 9. místa ve sjezdu rozhodl pořádně zaútočit. Do slalomu se vrhnul s velkou agresivitou, ale to se mu po několika brankách vymstilo... Spadl a kombinaci nedokončil.
KRASOBRUSLENÍ: Trojnásobný mistr světa Američan Nathan Chen je olympijským vítězem v krasobruslení. Král posledních dvou her v Soči a Pchjongčchangu Juzuru Hanju skončil čtvrtý, kam se posunul z osmého místa po krátkém programu. Předčili ho japonští krajané Juma Kagijama a Šoma Uno. Dvaadvacetiletý Chen zvládl volnou jízdou s pěti čtvernými skoky a ještě navýšil své vedení po krátkém programu, i když se i Kagijama s Unem rovněž překonávali. Hanju se v boji o další olympijskou medaili pokusil o dosud nevídaný čtverný axel (podívejte se na video), jenže nedotočený skok neustál a pak ještě upadl při čtverném salchowu. Přesto měl třetí nejvyšší známku za volnou jízdu, ale od medaile ho dělilo téměř deset bodů.