Ondřej Kuchař
28. ledna 2022 • 18:11

Ženy letí psát historii. Čeká se ještě na jednu hráčku. Hlavní je psychika týmu

Vstoupit do diskuse
1
TOP VIDEA
SESTŘIH: Slavia - Sparta 1:1. Derby plné emocí! Dvě penalty, vyloučení kapitáni
Derby? Ostuda, reklama na nenávist, říkají Saňák a Zelenka. Haraslín oživil Spartu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Ve čtvrtek večer nastoupil ženský hokejový tým na palubu olympijského speciálu. V Pekingu skupina českých sportovců přistála kolem poledne tamního času. Výběr trenéra Tomáše Paciny se zatím do dějiště Her nemohl přesunout kompletní, schází mu jedna hráčka. Pozitivně testovaná na COVID-19 byla útočnice Natálie Mlýnková. „Je to bojovnice. Věřím, že přiletí a třeba stihne i první zápas,“ doufá kouč.Pod pěti kruhy budou hrát ženy hokej posedmé. Poprvé v historii to však bude i s českou účastí. Premiérově se hokejistky představily v roce 1998 na Hrách v Japonsku. „Na Nagano si pamatuju. Tenkrát ještě nebylo povědomí o ženském hokeji takové. To se zvýraznilo až o několik let později. Chtěla bych, aby naše výkony přispěly k tomu, že si dnešní mladé holky budou moci říkat, že chtějí, aby hrály jako Peslarová, Křížová a další,“ říkala před odletem kapitánka Alena Mills.

O konkrétních cílech pro Peking se nikdo bavit nechtěl. Mezi medailové adeptky se však podle sázkových kanceláří Češky zatím neřadí. Bylo by šokem, kdyby bez cenného kovu skončily hráčky USA a Kanady. Zbytek světa bude hrát o jednu zbývající medailovou sadu. Papírově by k ní měly mít nejblíže Finky, pak Rusky. I s těmito státy však Češky už v posledních letech dokážou hrát vyrovnaná utkání.

„Hlavní věc, na kterou se nyní zaměřujeme, je psychický stav týmu. To je nejdůležitější část našeho playbooku. Musíme vše brát den po dnu a nesoustředit se příliš na budoucnost. Řešit problémy, které jsou dnes, a těšit se na věci, které jsou dnes,“ řekl trenér Tomáš Pacina. Prvním problémem, kterým se musel před čtvrtečním odletem zabývat, byl pozitivní covidový nález. Naštěstí se ho podařilo chytit včas, ještě dřív, než se hráčka připojila k týmu a mohla se tak potkat s ostatními. Doma zatím zůstává Natálie Mlýnková, nejproduktivnější Češka působící v americké NCAA.

Pacina věří, že do turnaje zasáhne a brzy se k týmu připojí. „Natálie je odolná holka, která podobnou věc zažívala před odřeknutým mistrovstvím světa v Kanadě, kdy si zlomila kotník. Teď stejně jako holky tady každý den plní úkoly dle protokolu, aby mohla za námi. Věřím, že přijede možná už na první zápas a okamžitě se zapojí do hry,“ přeje si kouč. Koronavirus také Češkám předčasně ukončil kemp náhradnic v Litoměřicích.

Také tam se vyskytlo několik pozitivních případů. Proto ve čtvrtek s týmem zatím neodletěla žádná z rezervních hráček. Stejně jako muži jich mohou také ženy do Číny dovézt až šest. Na seznamu náhradnic původně figurovala taky bývalá rychlobruslařka a olympijská medailistka z Pchjongčchangu Karolína Erbanová . Vinou problémů se zády však nakonec do kempu vůbec nenaskočila. „Uděláme vše pro to, aby za námi holky mohly přijet později. Možná to bude po prvním nebo druhé utkání skupiny. Doufáme ale, že je nebudeme vůbec potřebovat. To je ideální scénář,“ přidal Pacina.

Z nelehké situace ale však nehroutí. „Když jsme se téměř před dvěma lety poprvé sešli, byla právě tohle věc, kterou jsme si všichni řekli jako jednu z prvních. Že nemůžeme ovlivnit, jaká je situace ve světě a co vše se v něm děje, ale že můžeme ovlivnit to, jak na všechno reagujeme. Holky tohle plní skvěle,“ doplnil.

ONLINE PŘENOS - ZOH 2022
Všechny zprávy Důležité Foto Video Sociální sítě Česká účast
Ester Ledecká Ester Ledecká Hokejová reprezentace Hokejová reprezentace Markéta Davidová Markéta Davidová Martina Sáblíková Martina Sáblíková
Obnovit
Zprávy ze dne 20. 2. 2022
16:28
20. 2. 2022
Martina Sáblíková

ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: „Zakončení se sportovci je vždy krásné, ale já upřímně mám radši zahájení. Když vidím, jak zhasíná oheň, tak končí čtyřletá etapa a mně to přijde hrozně smutné,“ řekla česká vlajkonoška Martina Sáblíková. Přiznala, že před začátkem her měla strach, jak bude olympiáda v Číně vypadat. „A myslím si, že jsem nebyla jediná. Ale myslím, že to bylo zvládnuté na jedničku,“ uvedla čtyřiatřicetiletá rychlobruslařka a pochválila vedení české výpravy za servis pro sportovce.

Zprávy ze dne 20. 2. 2022
15:52
20. 2. 2022
 

Osmou držitelkou Ceny Věry Čáslavské za mimořádné zásluhy žen ve sportu a olympijském hnutí je bývalá mistryně světa v trojskoku Šárka Kašpárková.

Zprávy ze dne 20. 2. 2022
15:38
20. 2. 2022
 

ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Podívejte se na sestřih z krásného loučení s olympiádou!

Zprávy ze dne 20. 2. 2022
15:34
20. 2. 2022
 

Jen dvě medaile z Pekingu místo sedmi z Pchjongčchangu. Podle předsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala ale problém českého sportu není v počtu medailí, nýbrž v nefunkčním systému českého sportu. „Myslíme si, že to vždycky nějak utáhneme,“ říká Kejval. Rozhovor čte zde: Za čtyři roky se nezměnilo nic, hokejisti se scházeli jak švábi na pivo

Zprávy ze dne 20. 2. 2022
15:20
20. 2. 2022
 

ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Olympijský oheň zhasl, nad Ptačím hnízdem se takhle rozzářil ohňostroj i nápisy Jeden svět, Jedna rodina...

Zprávy ze dne 20. 2. 2022
15:01
20. 2. 2022
 
Zprávy ze dne 20. 2. 2022
14:39
20. 2. 2022
 

ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Domluveno, dětský sbor doprovodil závěrečné pasáže a zhasnutí olympijského ohně, olympijské vločky teď symbolicky míří do celého světa...

Zprávy ze dne 20. 2. 2022
14:25
20. 2. 2022
 

ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Proběhlo ještě videopředstavení příští zimní olympiády, promluvil šéf pekingských organizátorů, řeční i šéf MOV Thomas Bach.

Zprávy ze dne 20. 2. 2022
14:15
20. 2. 2022
 
Zprávy ze dne 20. 2. 2022
14:13
20. 2. 2022
 

ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Pomyslnou štafetu od čínských organizátorů přebírají starostové příštích pořadatelských měst v roce 2026, Milána a Cortiny d´Ampezzo. Na stožár stoupá italská státní vlajka a zpěvačka Malika Ayaneovou reprodukuje za doprovodu houslí státní hymnu Fratelli d´Italia.

Zprávy ze dne 20. 2. 2022
13:49
20. 2. 2022
 

AKROBATICKÉ LYŽOVÁNÍ: Sportovec, model, herec a majitel instagramového účtu s více než milionem sledujících. Účastník včerejšího finále U-rampy lyžařů Gus Kenworthy platí za globální celebritu. Ačkoliv mezi nejlepšími freestylisty světa obsadil nakonec „až“ osmé místo, jeho odkaz ve sportu jde daleko za hranice výkonu. Proslavil ho polibek s přítelem, v Rusku se bál - více čtěte zde >>>

Zprávy ze dne 20. 2. 2022
13:46
20. 2. 2022
 

„Nalijme si čistého vína, naše výprava byla devátá nejpočetnější ze všech zemí a i přes famózní výkony Ester Ledecké a Martiny Sáblíkové se dvě medaile nedají považovat za úspěch,“ prohlásil při hodnocení olympiády předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser, podle kterého je třeba zabývat se prioritizací sportů.

Zprávy ze dne 20. 2. 2022
13:45
20. 2. 2022
 

ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Stovky olympioniků si prodlužují pobyt na stadiónu, například Francouzi zorganizovali kolový tanec a pořadatelé jen zvolna postupně vyprovázejí sportovce do vyhrazených míst v dolních sektorech stadionu. Češi si zase užili skákání přes lano v podobě svázaných českých šál...

Zprávy ze dne 20. 2. 2022
13:11
20. 2. 2022
 

ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Na plochu stadionu už nastupují vlajkonoši a vlajkonošky ve dvou řadách, českou vlajkou mávala Martina Sáblíková. Slovenskou nesl bronzový hokejista Peter Cehlárik. Po nich následují už ne tak striktně oddělené výpravy jednotlivých zemí, které ještě z Pekingu neodjely.

Zprávy ze dne 20. 2. 2022
13:02
20. 2. 2022
Martina Sáblíková

ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Vlajkonoškou české výpravy je na slavnostním zakončení Martina Sáblíková.

Vstoupit do diskuse
1
Play off
Články odjinud


Články odjinud