Měl hrát za Čínu, zůstal věrný Kanadě. Do Kunlunu mu pomohl i Šustr

Brankář Matt Tomkins a Adam Cracknell se radují z výhry Kanady nad Čínou
Ve skupině si Adam Cracknell připsal na konto jednu asistenci
Kanadský útočník Adam Cracknell v šanci u čínské branky
Kanadský útočník Adam Cracknell smutní po prohře s USA
Adam Cracknell se nikdy naplno neprosadil v NHL
Adam Cracknell se v 36 letech dočkal prvních reprezentačních startů
Kanadský útočník Adam Cracknell v souboji s Brockem Faberem z USA
41
Fotogalerie
Hokej na ZOH 2022
Začít diskusi (0)

PŘÍMO Z PEKINGU | Adam Cracknell patří mezi ty stovky severoamerických hráčů, kterým i přes solidní výkony nebylo dopřáno udržet si stabilní flek v NHL. V AHL měl dlouhodobě skvělá čísla, dařilo se mu i při krátkých záskocích o patro výš. Jen jednu sezonu v kariéře strávil celou „nahoře“. Avšak žádná sláva to nebyla. Teď hraje za Kanadu na olympiádě, přitom před jejím startem neměl na kontě jediný duel za reprezentaci. Mohl však také hrát za Čínu.

V létě roku 2019 se Adam Cracknell rozhodl, že se vydá do Evropy. Šel do KHL. Upsal se ale klubu z Asie, dohodl se s Kunlunem. Hlavní důvod? Jemu dobře známý americký trenér Curt Fraser a taky možnost přijetí čínského občanství a účast na olympiádě. Být v roce 2022 olympionikem bylo součástí jeho plánu, ten se nakonec splnil. Na Hry ale Cracknell přijel jako reprezentant své rodné Kanady.

„Hrát za Čínu byla jedna z motivací, proč jít do Kunlunu, ale ne jediná. Bylo hezké mít jistou práci, být někde, kde mi bylo relativně dobře. Až covid do toho ale bohužel hodil vidle,“ popisuje Cracknell. Počátek koronavirové pandemie ztížil už tak drastické cestování, jeho rodina navíc měla problém s vízy. V čínském klubu odehrál jen rok a skončil.

K angažmá v Asii mu pomohl taky český obránce Andrej Šustr, do Kunlunu zamířili společně ve stejný čas po konci v Anaheimu. „Ať bych trénoval kdekoli, vzal bych Adama vždy do svého týmu. Je to vyloženě týmový hráč, tmel kabiny. Je to typ hráče, se kterým se vítězí,“ vychválil Cracknella kouč Fraser.

„Je jako dokonalý švýcarský nůž. Umí všechno,“ popsal svého spoluhráče útočník Edmontonu Ryan McLeod. Právě na farmě Oilers Cracknell aktuálně působí. S vedením klubu si vyjednal povolení na olympiádu odjet.

0

Ani jeden reprezentační start neměl před startem olympiády ve statistikách Adam Cracknell. Za Kanadu si zahrál jen na Spengler Cupu 2019, jinak národní dres neoblékl ani v mládeži.

Že bude mít někdy možnost reprezentovat Kanadu, ho ani nenapadlo. „Je to krásné. Moc si to užívám. Snad příležitost využiju. Doufám, že budu svou zemi reprezentovat co nejlépe,“ svěřil se 36letý útočník, který v NHL během devíti let odehrál 210 zápasů, vystřídal celkem osm klubů. „Jsem připraven udělat cokoli, abych pomohl Kanadě dosáhnout našeho cíle – zlaté medaile.“

A to Cracknell taky plní. Od trenéra Clauda Juliena dostal místo ve čtvrtém útoku. I tak je ale rád, že nezběhnul a javorový list nevyměnil za žlutou pěticípou hvězdu komunistické Číny. Jak ukazují výsledky domácího výběru, šanci na úspěch by neměl.

A právě s Čínou si zopakuje v úterním osmifinále play off souboj z posledního duelu základní skupiny, který skončil výhrou favorita 5:0.

KonecLIVE
72

Online přenos - ZOH 2022

Zprávy ze dne 14. února 2022

Hokejová reprezentace
14. února 2022 · 16:13

HOKEJ: Na loňském mistrovství světa patřil k nejlepším střelcům. V Rize potvrdil Gregory Hofmann skvělou formu z celé sezony 2020/21, v níž řádil v Zugu po boku Jana Kováře. „Pomohl mi dostat se do NHL,“ přiznává elitní švýcarský útočník v rozhovoru pro iSport.cz. V Columbusu však vydržel chvíli, teď už je zase zpátky vedle českého parťáka. Když dojde řeč na Kováře, cítíte z jeho slov obrovské uznání, které Hofmann chová také k Romanu Červenkovi. Celý rozhovor čtěte ZDE >>>

Švýcarský útočník Grégory Hofmann v souboji s Tomášem Kundrátkem
Švýcarský útočník Grégory Hofmann v souboji s Tomášem Kundrátkem
Hokejová reprezentace
14. února 2022 · 15:50

HOKEJ: Od Lásky z lásky! Ani v Pekingu se nezapomíná na Valentýna, natož aby na něj zapomněla česká hokejistka s krásným a příznačným jménem Dominika Lásková. Koupila symbolických 14 růží a rozdala je v Pekingu.

Hokejová reprezentace
14. února 2022 · 15:35

HOKEJ: Hned po třech zápasech jde do tuhého! Na rozdíl od šampionátu to je na olympiádě kvapík. V úterý se národní tým v osmifinále utká (opět) s neoblíbeným Švýcarskem. Hráči se to v neděli dozvěděli až pozdě večer místního času. Jestli chtějí medaili, už musejí jenom vyhrávat. Prohra? Sbohem. V článku iSport.cz si projděte přehled základních témat, která se teď v souvislosti s Červenkou a spol. řeší. Více čtěte ZDE >>>

Hokejová reprezentace
14. února 2022 · 11:49

HOKEJ: Dvacetiletý americký útočník Sean Farrell vede po základních skupinách produktivitu hokejového turnaje na olympijských hrách v Pekingu. Hráč Harvardovy univerzity, jehož si v roce 2020 vybral ve čtvrtém kole draftu NHL na 124. pozici Montreal, si připsal ve třech zápasech šest bodů za tři branky a stejný počet asistencí. Druhý je s pěti body za tři trefy a dvě přihrávky Fin Sakari Manninen. Pět bodů má i na třetím místě jeho krajan Teemu Hartikanen, jenž nasbíral jednu branku a čtyři asistence. Z českých hráčů jsou nejproduktivnější na 18. pozici kapitán Roman Červenka s Davidem Krejčím, kteří zaznamenali shodně po třech bodech za gól a dvě přihrávky.

Hokejová reprezentace
14. února 2022 · 11:40

HOKEJ: Reportéři Sportu Zdeněk Janda a Ondřej Kuchař pozorovali tréninky české i švýcarské reprezentace před úterním osmifinálovým zápasem. Na jejich dojmy se podívejte ve VIDEU:

Video placeholder
Redaktoři Sportu z Pekingu: Jsou tu hráči, kteří vědí, že úspěch už je potřeba
Začít diskuzi