Svět se vyřazení Čechů nediví, Rusové dloubou: Doma máte domov důchodců

Smutný trenér Filip Pešán a Lukáš Klok
Smutní čeští hráči opouští led v Pekingu
Smutný kapitán Roman Červenka opouští led po prohře se Švýcarskem
Reakce Šimona Hrubce na druhý švýcarský gól
Andres Ambühl před brankářem Šimonem Hrubcem
Zraněný Vladimír Sobotka
Michael Špaček v souboji s Andresem Ambühlem
68
Fotogalerie
ryp, zoh, inf
Hokej na ZOH 2022
Vstoupit do diskuse (17)

Špatná zpráva. V zahraničí nikoho výsledek národního týmu na olympiádě nezaskočil. Termíny jako šok a nečekaný postup Švýcarska? Ne. „Česká republika na tom nikdy nebyla hůř,“ hodnotí stav hokeje švédský Aftonbladet. Zámořské servery se konci Pešánova týmu v turnaji nevěnují. Nakládají mu ale Rusové. „Počet nejlepších týmů by se mohl snížit na pět. Bez Česka,“ píše Sport-Express.

Národní tým se poprvé v historii nedostal na olympiádě nebo na MS mezi poslední osmičku. „Švýcaři chtěli pracovat, Češi ne,“ uvádí ruský list Sport-Express k porážce výběru Filipa Pešána a Petra Nedvěda 2:4. Jediný tým, který Rusy dokázal na turnaji porazit, je ze hry. Historický soupeř zmizel z olympiády dřív, než se začalo hrát o medaile. Rusové si mizerný český výsledek i celkem užili.

„V poslední době se stále častěji ozývají hlasy, že by Česká republika měla být z velké šestky vyřazena a počet nejlepších týmů by se měl snížit na pět. Jak jinak by to mohlo být? Česko, domov Haška a Jágra, už nemá tolik hvězd jako dřív,“ uvádí list Sport-Express.

Slovenský a třeba i švédský tisk referuje o nejhorším turnaji v hokejových dějinách, kde se Česko (dříve Československo) objevilo. „Česká republika na tom nikdy nebyla hůř,“ uvádí populární švédský server Aftonbladet.

Co se týká Švýcarska, tak třeba Blick hlavně oslavuje velké vzepětí národního týmu, který po třech porážkách poprvé vyhrál. Nezajímá se moc o poražené. „Bojovali jsme, herně jsme se semkli a byli soudržní,“ citoval list kouče Patricka Fischera.

Rusové se úpadkem českého hokeje zabývali nejvíc. Narážejí i na přestárlou extraligu, kde se tradičně daří veteránům: „Domácí liga se proměnila v domov důchodců, kterému dominují hráči nad 35 let. Česká seniorská i mládežnická reprezentace od roku 2014 zapomněla, co to znamená vyhrát mezinárodní medaili. A z kdysi kvalitní české trenérské školy zbyl jen název.“

Bum. Dřív v Rusku ukazovali svoje kouzla Vladimír Vůjtek nebo Miloš Říha. První vyhrál Superligu, druhý se dostal do finále KHL. O české trenéry zde byl zájem. Velkou práci zde odvedli i Marek Sýkora nebo Václav Sýkora.

Anketa
Má Filip Pešán skončit jako kouč hokejové reprezentace?
ANO
NE

Aktuálně ruské velkokluby nestojí fronty ani na české hráče, ani na české trenéry. Pak přidal Sport-Express ještě jedno dloubnutí: „Český hokej je v úpadku a ani zdaleka se neblíží Švýcarsku. Nejhorší bylo, že David Krejčí a spol. byli vyřazeni v den narozenin Jaromíra Jágra. Jaký dárek legendárnímu dědečkovi!“

A jestli čekáte nějaké vášně ve Finsku, že ve čtvrtfinále na ně vyjde Švýcarsko místo Česka? Samá voda. Deník Ilta Sanomat se výhradně věnuje vlastnímu týmu. Respektovaný novinář Vesa Rantanen už před turnajem napsal, že pokud všechno pojede podle plánu, Finsko má takovou sílu, že na olympiádě neprohraje ani jeden zápas. Zatím jeho tip vychází. A čtvrtfinále? „Soupeřem Finska bude Švýcarsko, které v úterý vyhrálo 4:2.“ Nic víc. A pak se řeší, že proti Suomi se postaví Santeri Alatalo, který v mládeži reprezentoval Finsko. Takže ve světě žádná senzace, že Česko chybí v TOP 8. To je na celé porážce asi nejsmutnější.

Video placeholder
Expert Sýkora: Trenér zmůže hodně, ale... Tohle je problém českého hokeje • iSport TV

KonecLIVE
24

Online přenos - ZOH 2022

Zprávy ze dne 14. února 2022

Hokejová reprezentace
14. února 2022 · 11:40

HOKEJ: Reportéři Sportu Zdeněk Janda a Ondřej Kuchař pozorovali tréninky české i švýcarské reprezentace před úterním osmifinálovým zápasem. Na jejich dojmy se podívejte ve VIDEU:

Video placeholder
Redaktoři Sportu z Pekingu: Jsou tu hráči, kteří vědí, že úspěch už je potřeba
Důležitý moment
Ester Ledecká
14. února 2022 · 11:31

ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: S číslem 5 pojede Ester Ledecká úterní sjezd na olympijských hrách v Pekingu. Závod na sjezdovce Rock ve středisku Jen-čching začne ve 4:00 SEČ. Přes nedávné zranění kolena je největší favoritkou Italka Soffia Goggiaová, která má třináctku. Před ní odstartuje americká hvězda Mikaela Shiffrinová, které v Pekingu nevyšly oblíbené slalomové disciplíny a po dvou trénincích se rozhodla poprvé v kariéře olympijský sjezd vyzkoušet.

Ester Ledecká si v tréninku vyzkoušela trať pro olympijský sjezd
Ester Ledecká si v tréninku vyzkoušela trať pro olympijský sjezd
Hokejová reprezentace
14. února 2022 · 10:59

HOKEJ: V úterý od 9.40 českého času vyzvou čeští hokejisté v osmifinále olympijského turnaje Švýcary. Jestli chtějí dál živit medailový sen, musí vyhrát. V prvním vzájemném duelu ve skupině vyhráli těsně až v nájezdech. Vyrovnaný duel očekává trenér Filip Pešán i nyní. „Snad z nich neuděláme favorita na cenný kov,“ přeje si kouč. V pondělním tréninku mu na ledě scházel kvůli střevním potížím útočník Vladimír Sobotka. Více čtěte ZDE>>>

Filip Pešán na tréninku
Filip Pešán na tréninku
Ester Ledecká
14. února 2022 · 07:46

ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Ester Ledecká obsadila v dnešním tréninku na olympijský sjezd na hrách v Pekingu sedmé místo a oproti úvodní zkušební jízdě ze čtvrtka si na sjezdovce The Rock polepšila o čtyři příčky. Nejlepší sjezdařka sezony Italka Sofia Goggiaová, která se na olympijský start chystá tři týdny po zranění kolena, byla čtvrtá. Druhý trénink na úterní závod vyhrála Joana Hählenová ze Švýcarska.

Hokejová reprezentace
14. února 2022 · 07:42

HOKEJ: Hodinu trvající trénink Švýcarů pomalu končí. První hráči opouští led.

Hokejová reprezentace
14. února 2022 · 07:36

HOKEJ: „Švýcaři počítají se vším. Aktuálně se vrhli na nácvik situací šest na pět pro případnou hru bez gólmana,“ doplňuje Kuchař.

Hokejová reprezentace
14. února 2022 · 07:33

HOKEJ: „Těžko říct, jestli Švýcaři nechtěli Čechy nechat nahlédnout pod pokličku, ale přesilovky hráčům vyloženě nešly,“ všímá si Kuchař na tréninku osmifinálových soupeřů Pešánova výběru. „Jinak na treninku panuje velmi dobra atmosféra. Malou halou se často nese smích. Jako třeba teď, když v nájezdu gólman Reto Berra prostřelil svého parťáka Sandra Aeschlimanna.“

Hokejová reprezentace
14. února 2022 · 07:22

HOKEJ: „Švýcaři se vrhli na nácvik tzv. speciálních týmů. Tedy přesilovek a oslabení. Denis Havel s Petrem Nedvědem zbystřili,“ píše Kuchař.

Vstoupit do diskuze (17)