Špatná zpráva. V zahraničí nikoho výsledek národního týmu na olympiádě nezaskočil. Termíny jako šok a nečekaný postup Švýcarska? Ne. „Česká republika na tom nikdy nebyla hůř,“ hodnotí stav hokeje švédský Aftonbladet. Zámořské servery se konci Pešánova týmu v turnaji nevěnují. Nakládají mu ale Rusové. „Počet nejlepších týmů by se mohl snížit na pět. Bez Česka,“ píše Sport-Express.
Národní tým se poprvé v historii nedostal na olympiádě nebo na MS mezi poslední osmičku. „Švýcaři chtěli pracovat, Češi ne,“ uvádí ruský list Sport-Express k porážce výběru Filipa Pešána a Petra Nedvěda 2:4. Jediný tým, který Rusy dokázal na turnaji porazit, je ze hry. Historický soupeř zmizel z olympiády dřív, než se začalo hrát o medaile. Rusové si mizerný český výsledek i celkem užili.
„V poslední době se stále častěji ozývají hlasy, že by Česká republika měla být z velké šestky vyřazena a počet nejlepších týmů by se měl snížit na pět. Jak jinak by to mohlo být? Česko, domov Haška a Jágra, už nemá tolik hvězd jako dřív,“ uvádí list Sport-Express.
Slovenský a třeba i švédský tisk referuje o nejhorším turnaji v hokejových dějinách, kde se Česko (dříve Československo) objevilo. „Česká republika na tom nikdy nebyla hůř,“ uvádí populární švédský server Aftonbladet.
Co se týká Švýcarska, tak třeba Blick hlavně oslavuje velké vzepětí národního týmu, který po třech porážkách poprvé vyhrál. Nezajímá se moc o poražené. „Bojovali jsme, herně jsme se semkli a byli soudržní,“ citoval list kouče Patricka Fischera.
Rusové se úpadkem českého hokeje zabývali nejvíc. Narážejí i na přestárlou extraligu, kde se tradičně daří veteránům: „Domácí liga se proměnila v domov důchodců, kterému dominují hráči nad 35 let. Česká seniorská i mládežnická reprezentace od roku 2014 zapomněla, co to znamená vyhrát mezinárodní medaili. A z kdysi kvalitní české trenérské školy zbyl jen název.“
Bum. Dřív v Rusku ukazovali svoje kouzla Vladimír Vůjtek nebo Miloš Říha. První vyhrál Superligu, druhý se dostal do finále KHL. O české trenéry zde byl zájem. Velkou práci zde odvedli i Marek Sýkora nebo Václav Sýkora.
Aktuálně ruské velkokluby nestojí fronty ani na české hráče, ani na české trenéry. Pak přidal Sport-Express ještě jedno dloubnutí: „Český hokej je v úpadku a ani zdaleka se neblíží Švýcarsku. Nejhorší bylo, že David Krejčí a spol. byli vyřazeni v den narozenin Jaromíra Jágra. Jaký dárek legendárnímu dědečkovi!“
A jestli čekáte nějaké vášně ve Finsku, že ve čtvrtfinále na ně vyjde Švýcarsko místo Česka? Samá voda. Deník Ilta Sanomat se výhradně věnuje vlastnímu týmu. Respektovaný novinář Vesa Rantanen už před turnajem napsal, že pokud všechno pojede podle plánu, Finsko má takovou sílu, že na olympiádě neprohraje ani jeden zápas. Zatím jeho tip vychází. A čtvrtfinále? „Soupeřem Finska bude Švýcarsko, které v úterý vyhrálo 4:2.“ Nic víc. A pak se řeší, že proti Suomi se postaví Santeri Alatalo, který v mládeži reprezentoval Finsko. Takže ve světě žádná senzace, že Česko chybí v TOP 8. To je na celé porážce asi nejsmutnější.

Zprávy ze dne 20. ledna 2022
Do Pekingu bez Evy Samkové! Dvojnásobná olympijská medailistka dnes oznámila, že se nedá dohromady po zlomenině obou kotníků. „Rozhodnutí nejet do Pekingu bylo těžké, ale správné. Teď se soustředím na to, abych se uzdravila a fungovala dál. Zahojím se a vrátím se zpátky,“ říká odhodlaně. Více čtěte zde >>>
Minulý týden se objevily zprávy o tom, že oblečení pro organizátory, rozhodčí či dobrovolníky na olympiádě v Pekingu může pocházet z nucených prací. Podle Komise amerického Kongresu pro Čínu firmy Anta Sports a HYX Group využívají bavlnu z autonomní oblasti Sin-ťiang, kde žije ujgurská menšina. „Bavlna vyrobená v tomto regionu je synonymem pro nucenou práci a systematické represe, k nimž tam dochází,“ uvedla CECC.
To ale MOV odmítl, dodavatele prý nechal prověřit třetí stranu. „Nebylo zjištěno, že by při výrobě docházelo k nucené či dětské práci,“ uvedl olympijský výbor. Zároveň HYX Group prohlásila, že bavlna v jejích výrobcích nepochází z Číny, a Anta Sports uvedla, že využila recyklované materiály bez přítomnosti bavlny.
Jak to bude se svobodou slova při olympiádě v Pekingu? Za pár slov trest, možná ve formě odebrání akreditace. Podle vyjádření člena organizačního výboru ZOH Jang Šu právě to hrozí sportovcům během Her. ČOV zůstává klidný. „Pokud budou čeští reprezentanti cítit potřebu promluvit k jakékoliv problematice, nikdo jim samozřejmě nebude bránit,“ uvedla Barbora Žehanová, ředitelka komunikace ČOV. Více čtěte ZDE>>>
Zprávy ze dne 19. ledna 2022
NOMINACE: Do nominace pro ZOH přibyli na základě přerozdělení míst běžec Ondřej Černý a skokanka Anežka Indráčková. Ta bude v 15 letech ve výpravě nejmladší.
CURLING: Konečně je to tady! Sport těžkých kamenů, krupičkového ledu, borců s košťaty, strategie a komunikace se na zimní olympiádě poprvé objevil skoro před stoletím. Až na Hrách v Pekingu se ale poprvé fanouškům ukážou v curlingu i Češi. Manželé Zuzana a Tomáš Paulovi navíc nejsou žádní outsideři. V disciplíně smíšených dvojic léta patří do širší špičky a mají za sebou už bronz na světovém šampionátu 2013. Zatím se Paulovi dobrovolně schovávají v karanténě, z které z domova na pražském sídlišti Háje vyrážejí jenom na pravidelné tréninky do haly na Roztylech. Vedle Ester Ledecké či hokejových milionářů z KHL budou v české výpravě v rámci neplaceného volna. Přitom patří k týmům, které můžou bojovat dokonce o medaili. „Reálná šance tam s nějakou pravděpodobností je,“ říká Tomáš Paul. Celý rozhovor ZDE>>>


HOKEJ: Dva finalisty Světového poháru v Torontu z roku 2016 mají v nominaci na únorové olympijské hry v Pekingu hokejisté Dánska, kteří si pod pěti kruhy vybojovali premiérovou účast. Členy výběru Evropy na prestižním turnaji s účastí hráčů NHL byli sedmatřicetiletý Frans Nielsen z Eisbären Berlín a o pět let mladší Mikkel Boedker z Lugana. Pětatřicetiletý útočník Morten Madsen ze švédského celku Timra IK prožije poprvé olympijskou atmosféru po celkem 15 účastech na světových šampionátech. Dánové budou ve čtvrtek 10. února prvním soupeřem české reprezentace v základní skupině B.
HOKEJ: Do přípravného kempu reprezentace v Praze před olympijským turnajem se naplno zapojila už pětice hráčů. K brankáři Romanu Willovi, obránci Ronaldu Knotovi a útočníkovi Radanu Lencovi přibyli bek Lukáš Klok z Nižněkamsku a útočník Lukáš Sedlák z Čeljabinsku. Další členové širší nominace se mají přidat v nejbližších dnech, ve čtvrtek by to měli být Vojtěch Mozík s Liborem Šulákem. „Je to určitě jiné než běžné tréninky. Zajímavé, protože moc často člověk jen v pěti lidech netrénuje. Poprvé jsme byli dokonce jen ve třech, což bylo náročné. Ten trénink se tomu musí přizpůsobit, ale podmínky jsou, jaké jsou. A my se s tím snažíme vypořádat,“ řekl v dnešním on-line rozhovoru s novináři Knot.
HOKEJ: V hokejovém Česku doznívají plamenné diskuze na olympijské téma. Vedení reprezentace seskupilo pro zimní Hry překvapivé těleso. Jistě, změny jsou až do uzávěrky 24. ledna možné, přesto nelze očekávat radikální obrat v uvažování lidí zodpovědných za tým. Deník Sport sestavil útočné formace národního mužstva tak, jak se domnívá, že je Filip Pešán a spol. poskládají. Více čtěte ZDE>>>