Martin Hašek
20. ledna 2022 • 04:30

Strach před ZOH v Pekingu: Hrozí sportovcům trest za slova?

Autor: Martin Hašek, inf
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák
CESTA ZE DNA: Jsme silnější, než si myslíme, říká zápasník Peňáz
VŠECHNA VIDEA ZDE

Za pár slov trest, možná ve formě odebrání akreditace. Podle vyjádření člena organizačního výboru ZOH v Pekingu Jang Šu právě to hrozí sportovcům během Her. ČOV zůstává klidný. „Pokud budou čeští reprezentanti cítit potřebu promluvit k jakékoliv problematice, nikdo jim samozřejmě nebude bránit,“ uvedla Barbora Žehanová, ředitelka komunikace ČOV.



Zimní olympiáda v Pekingu se blíží a kromě obav z koronaviru roste ve světě nervozita, jestli budou moct sportovci uvnitř totalitní země bez stresu mluvit o všem, co je napadne.

„Jsem si jist, že jakékoli vyjádření v rámci olympijského ducha bude chráněno, a jakékoli chování nebo projevy proti olympijskému duchu, zvlášť proti čínským zákonům a nařízením budou subjektem určitého trestu,“ citovala BBC Jang Šu, zástupce ředitele oddělení mezinárodních vztahů organizačního výboru Her.

Takže opravdu? Bude sportovcům třeba za zlé slovíčko o Tibetu, Hongkongu či perzekuci Ujgurů hrozit postih? Nezisková organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch obavy sdílí.

„Napříč historií byli sportovci mezi nejmocnějšími hlasy pro změnu. Nicméně v Číně budou sportovci sledováni a jejich práva na svobodu slova a protest budou omezena,“ řekla podle BBC Minky Wordenová, ředitelka Human Rights Watch. „Je bezprecedentní, aby v moderní olympijské éře museli sportovci zvažovat své osobní bezpečí. Je to opravdu tragédie.“

Podívejte se na olympijský nácvik v Pekingu: Medaile si pověste na krk opět sami!
Video se připravuje ...

Olympismus se jako obvykle při pořádání Her v totalitní zemi dostává do citlivé situace. Komunistické Číně je zhusta vyčítáno porušování lidských práv, zejména útlak a segregace muslimských Ujgurů, okupace Tibetu či věznění lidí z politických příčin.

Na jednu stranu je cílem olympijského hnutí přispívat k harmonické mírové společnosti. Na druhou stranu je v druhém odstavci padesátého paragrafu Olympijské charty sportovcům zapovězena jakákoli forma aktivismu.

„V olympijských prostorách, na sportovištích a jiných místech není povolen žádný typ demonstrací nebo politické, náboženské či rasové propagandy,“ píše se v chartě.

Podle Českého olympijského výboru se ale olympionici v Pekingu přesto nemusí obávat, že by v Číně nemohli mluvit, o čem chtějí.

„Lidská práva a rovnost mezi lidmi jsou pro mezinárodní olympijské hnutí klíčovými hodnotami. Stejně tak svoboda projevu. Pokud budou čeští reprezentanti cítit potřebu promluvit k jakékoliv problematice, nikdo jim samozřejmě nebude bránit,“ vysvětluje Žehanová.

Mezinárodní olympijský výbor už před letními Hrami v Tokiu vysvětlil, že omezení z padesátého paragrafu Olympijské charty se vztahují jen na oficiální ceremoniály, například vyhlášení na stupních vítězů. Problému se věnoval i rozsáhlý výzkum Komise sportovců MOV, kterého se zúčastnilo přes 3 500 sprotovců ze 185 zemí. A MOV jejich doporučení přijal.

„Podpořili svobodu projevu a právo na názor. Sportovci mohou otevřeně odpovídat na otázky novinářů nebo se vyjadřovat na svých sociálních sítích. Zároveň se ale sami sportovci vyslovili pro absenci politických gest na olympijských sportovištích, na stupních vítězů a při medailových ceremoniálech,“ uvedla Žehanová.

Přesto dva týdny před slavnostním ceremoniálem Her stále v olympijském hnutí panuje nervozita. Co se může stát, když někdo během Her napíše na Instagram větu, která se Číně nebude líbit?

„Nestane se mu vůbec nic. Oni to samozřejmě píšou. To by se Vávra Hradilek nedostal na žádnou olympiádu,“ líčí předseda ČOV Jiří Kejval. „My jenom nechceme zneužívat k politickým, rasovým, náboženským a žádným dalším věcem vlastní sportoviště a stupně vítězů.“

ONLINE PŘENOS - ZOH 2022
Všechny zprávy Důležité Foto Video Sociální sítě Česká účast
Ester Ledecká Ester Ledecká Hokejová reprezentace Hokejová reprezentace Markéta Davidová Markéta Davidová Martina Sáblíková Martina Sáblíková
Obnovit
Zprávy ze dne 20. 2. 2022
16:28
20. 2. 2022
Martina Sáblíková

ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: „Zakončení se sportovci je vždy krásné, ale já upřímně mám radši zahájení. Když vidím, jak zhasíná oheň, tak končí čtyřletá etapa a mně to přijde hrozně smutné,“ řekla česká vlajkonoška Martina Sáblíková. Přiznala, že před začátkem her měla strach, jak bude olympiáda v Číně vypadat. „A myslím si, že jsem nebyla jediná. Ale myslím, že to bylo zvládnuté na jedničku,“ uvedla čtyřiatřicetiletá rychlobruslařka a pochválila vedení české výpravy za servis pro sportovce.

Zprávy ze dne 20. 2. 2022
15:52
20. 2. 2022
 

Osmou držitelkou Ceny Věry Čáslavské za mimořádné zásluhy žen ve sportu a olympijském hnutí je bývalá mistryně světa v trojskoku Šárka Kašpárková.

Zprávy ze dne 20. 2. 2022
15:38
20. 2. 2022
 

ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Podívejte se na sestřih z krásného loučení s olympiádou!

Zprávy ze dne 20. 2. 2022
15:34
20. 2. 2022
 

Jen dvě medaile z Pekingu místo sedmi z Pchjongčchangu. Podle předsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala ale problém českého sportu není v počtu medailí, nýbrž v nefunkčním systému českého sportu. „Myslíme si, že to vždycky nějak utáhneme,“ říká Kejval. Rozhovor čte zde: Za čtyři roky se nezměnilo nic, hokejisti se scházeli jak švábi na pivo

Zprávy ze dne 20. 2. 2022
15:20
20. 2. 2022
 

ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Olympijský oheň zhasl, nad Ptačím hnízdem se takhle rozzářil ohňostroj i nápisy Jeden svět, Jedna rodina...

Závěrečný ceremoniál olympiády v Pekingu a zhasnutí olympijského ohně Závěrečný ceremoniál olympiády v Pekingu a zhasnutí olympijského ohně Závěrečný ceremoniál olympiády v Pekingu a zhasnutí olympijského ohně Závěrečný ceremoniál olympiády v Pekingu a zhasnutí olympijského ohně
Zprávy ze dne 20. 2. 2022
15:01
20. 2. 2022
 
Zprávy ze dne 20. 2. 2022
14:39
20. 2. 2022
 

ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Domluveno, dětský sbor doprovodil závěrečné pasáže a zhasnutí olympijského ohně, olympijské vločky teď symbolicky míří do celého světa...

Zprávy ze dne 20. 2. 2022
14:25
20. 2. 2022
 

ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Proběhlo ještě videopředstavení příští zimní olympiády, promluvil šéf pekingských organizátorů, řeční i šéf MOV Thomas Bach.

Slavnostní zakončení olympiády v Pekingu Slavnostní zakončení olympiády v Pekingu Slavnostní zakončení olympiády v Pekingu
Zprávy ze dne 20. 2. 2022
14:15
20. 2. 2022
 
Zprávy ze dne 20. 2. 2022
14:13
20. 2. 2022
 

ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Pomyslnou štafetu od čínských organizátorů přebírají starostové příštích pořadatelských měst v roce 2026, Milána a Cortiny d´Ampezzo. Na stožár stoupá italská státní vlajka a zpěvačka Malika Ayaneovou reprodukuje za doprovodu houslí státní hymnu Fratelli d´Italia.

Slavnostní zakončení olympiády v Pekingu

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud