Obavy před Pekingem: Falšování testů na koronavirus jako doping?
Každý den budou muset olympionici na Hrách v Pekingu na testy proti koronaviru. Ale budou se moct spolehnout na jejich výsledky? Michael Hölz, šéf německého snowboardingového svazu, tomu nevěří. „Pochybuju, že na soutěžích v Číně uvidíme fair play,“ řekl Hölz ve svazovém podcastu.
Výsledky testů mohou rozhodovat olympijské závody. Sportovci se v Pekingu musí testovat každý den, pokud jim test na koronavirus vyjde jako pozitivní, musí nastoupit buď do izolace, nebo rovnou do nemocnice, to v případě, že mají symptomy nemoci. Pokud je sportovec bez symptomů, z izolace se dostane v případě dvou negativních PCR testů po 24 hodinách.
„Při testování se relativně snadno může stát, že někdo později řekne: Je nám líto, bylo to falešně pozitivní,“ uvedl Michael Hölz v podcastu podle webu Inside the Games.
Hölz, který v minulosti pracoval pro německou antidopingovou agenturu, přirovnal systém testů na koronavirus k dopingu. Naznačil, že by během Her mohly být zneužívány k tomu, aby určití sportovci nemohli na start.
„Víme, jak se k tématu dopingu staví země s takovým zřízením (pozn. naráží na čínský komunistický režim). Porovnání mezi dopingem a covidem-19 je absolutně v pořádku,“ uvedl Hölz.

Pořadatelé se proti jeho tvrzení ohradili s tím, že garantují spolehlivost testů, které se během olympiádou budou kontrolovat.
„Ujišťujeme, že, co se týče dat a výsledků testů na covid-19, není prostor pro chybu,“ řekl deníku China Daily Chuang Čchun z organizačního výboru Her. „Naše testovací laboratoře vedou profesionální lékařští pracovníci, kteří před Hrami prošli tvrdým školením. Výsledky z těchto laboratoří jsou důvěryhodné. Není nutné, aby lidé měli jakékoli pochybnosti.“
Podle doktora Briana McCloskeyho, šéfa poradní lékařské komise organizačního výboru, se během Her budou používat běžné PCR testy, ovšem s vyšší citlivostí.
„Pro Hry jsou testovací sady na velmi senzitivní úrovni, protože nechceme, aby omikron pronikl do uzavřené bubliny,“ uvedl McCloskey podle Inside the Games.
Zprávy ze dne 31. ledna 2022
Jak vypadá olympijská výprava Jamajky?

KORONAVIRUS: Čínští pořadatelé se rozhodli přijmout ještě přísnější opatření, než za jakých probíhala letní olympiáda v Tokiu. Stejně jako v případě japonské metropole ani do Pekingu nemohou kvůli opatřením proti šíření koronaviru přijet zahraniční diváci. Tento měsíc navíc čínské úřady oznámily, že vstupenky na olympiádu nebudou prodávány ani čínské veřejnosti, ale budou distribuovány vybraným skupinám lidí. Sportovci, kteří se olympiády zúčastní, musejí být očkovaní nebo podstoupit karanténu v délce 21 dnů. Po celou dobu se budou pohybovat v uzavřené bublině, to znamená, že se nedostanou do kontaktu s lidmi z okolí.
BOBY: Čeští bobisté si zvykají na poněkud těsných pokojících v olympijské vesnici v Jen-čchingu, chystají si odznáčky na výměnu s lyžařskými hvězdami a dny před oficiálním otevření dráhy s podobou horského hada se cvičí aspoň na simulátoru. „Jako první jsem dokázal vylítnout z dráhy,“ smál se český pilot Dominik Dvořák pro Czech Team TV.
Američtí, britští, kanadští či australští politici budou chybět na slavnostním zahájení Her v Pekingu. Tyto země již dříve oznámily diplomatický bojkot olympiády, který odůvodnily porušováním lidských práv v Číně. Premiér Petr Fiala minulý týden uvedl, že do Pekingu nepojede ani žádný z českých ministrů. Jakých akcí se zúčastní čeští diplomaté, včetně velvyslance, zatím není známo. Peking obvinění z porušování lidských práv odmítá a zdůrazňuje, že sport by neměl být politizován.
HOKEJ: „Člověk mnoho vydrží, má-li cíl.“ Například i takový motivační vzkaz čeká na české hokejisty v kabině v Pekingu.
KORONAVIRUS: Mezi účastníky her v Pekingu se objevilo dalších 37 případů nákazy koronavirem. Nedělní testy odhalily covid-19 u 28 osob, které do dějiště olympiády přicestovaly, včetně devíti sportovců či členů jejich doprovodu. Dalších devět lidí bylo pozitivně testováno již v uzavřené olympijské bublině. Mezi pozitivně testovanými členy ruské výpravy byli obhájce stříbrné medaile z Pchjongčchangu skeletonista Nikita Tregubov, jeho reprezentační kolega Vladislav Semjonov a biatlonistka Valerie Vasněcovová. Všichni tři kvůli tomu o start na hrách přijdou. „Včera bylo jasné, že olympiádu nestihnu,“ napsal na instagramu šestadvacetiletý Tregubov, který má na kontě také stříbrnou a bronzovou medaili z mistrovství světa.

BOBY: Brzdař českého bobu Dominik Záleský a zároveň český rekordman a mistr republiky na stovce prožívá svou první účast na olympiádě. Jak se mu líbí v olympijské vesnici a jak se připravuje na závod? „Nerad bych skončil v nějakém novoročním sestřihu“, říká s úsměvem.
SJEZDOVÉ LYŽOVÁNÍ: Italská lyžařka Sofia Goggiaová dál živí naději, že bude moct obhajovat olympijské zlato ve sjezdu. Nedělní vyšetření ukázalo, že levé koleno, které si poranila před týdnem při pádu v superobřím slalomu na Světovém poháru v Cortině d’Ampezzo, se hojí dobře. „Vyvíjí se to, jak jsme doufali. Jediné, co mohu dělat, je pokračovat v tom, co dělám. Na konci týdne se při další prohlídce uvidí,“ řekl Goggiaová, která v této sezoně Světového poháru vyhrála šest závodů a vede hodnocení sjezdu.
OLYMPIJSKÁ VESNICE: Organizátoři zimních olympijských her v Pekingu se rozhodli dodržet tradici poskytování kondomů zdarma pro sportovce - a to navzdory podrobným pravidlům společenského odstupu, která v zájmu zamezení šíření koronaviru v uzavřené olympijské bublině zakazují mimo jiné i objímání. Novináři, kteří se ubytovali v hotelu Kuej-čou, který je uvnitř uzavřené olympijské bubliny, našli v každém pokoji pět kondomů jednotlivě zabalených v obalech různých barev s obrázkem čínského lampiónu. Organizátoři zatím neoznámili, kolik prezervativů hodlají během her rozdělit.
