Obavy před Pekingem: Falšování testů na koronavirus jako doping?
Každý den budou muset olympionici na Hrách v Pekingu na testy proti koronaviru. Ale budou se moct spolehnout na jejich výsledky? Michael Hölz, šéf německého snowboardingového svazu, tomu nevěří. „Pochybuju, že na soutěžích v Číně uvidíme fair play,“ řekl Hölz ve svazovém podcastu.
Výsledky testů mohou rozhodovat olympijské závody. Sportovci se v Pekingu musí testovat každý den, pokud jim test na koronavirus vyjde jako pozitivní, musí nastoupit buď do izolace, nebo rovnou do nemocnice, to v případě, že mají symptomy nemoci. Pokud je sportovec bez symptomů, z izolace se dostane v případě dvou negativních PCR testů po 24 hodinách.
„Při testování se relativně snadno může stát, že někdo později řekne: Je nám líto, bylo to falešně pozitivní,“ uvedl Michael Hölz v podcastu podle webu Inside the Games.
Hölz, který v minulosti pracoval pro německou antidopingovou agenturu, přirovnal systém testů na koronavirus k dopingu. Naznačil, že by během Her mohly být zneužívány k tomu, aby určití sportovci nemohli na start.
„Víme, jak se k tématu dopingu staví země s takovým zřízením (pozn. naráží na čínský komunistický režim). Porovnání mezi dopingem a covidem-19 je absolutně v pořádku,“ uvedl Hölz.

Pořadatelé se proti jeho tvrzení ohradili s tím, že garantují spolehlivost testů, které se během olympiádou budou kontrolovat.
„Ujišťujeme, že, co se týče dat a výsledků testů na covid-19, není prostor pro chybu,“ řekl deníku China Daily Chuang Čchun z organizačního výboru Her. „Naše testovací laboratoře vedou profesionální lékařští pracovníci, kteří před Hrami prošli tvrdým školením. Výsledky z těchto laboratoří jsou důvěryhodné. Není nutné, aby lidé měli jakékoli pochybnosti.“
Podle doktora Briana McCloskeyho, šéfa poradní lékařské komise organizačního výboru, se během Her budou používat běžné PCR testy, ovšem s vyšší citlivostí.
„Pro Hry jsou testovací sady na velmi senzitivní úrovni, protože nechceme, aby omikron pronikl do uzavřené bubliny,“ uvedl McCloskey podle Inside the Games.
Zprávy ze dne 13. února 2022
BIATLON: Češky byly ve stíhacím závodě na olympijských hrách v Pekingu od medailí daleko. Nejlepší z nich Markéta Davidová si přes čtyři chyby na střelnici polepšila oproti startu o třináct míst a skončila osmadvacátá. Čtyři trestná kola absolvovala také Lucie Charvátová, která klesla na 34. místo, o příčku hůře skončila Jessica Jislová. Vítězství vybojovala Marte Olsbuová Röiselandová z Norska, která suverénně navázala na triumf ze sprintu. Druhou příčku ze sprintu udržela ve stíhačce Elvira Öbergová ze Švédska, třetí skončila po problémech Ingrid Tandervoldové v posledním kole její norská krajanka Tiril Eckhoffová.


HOKEJ: Včerejší vítězství českých hokejistů nad Ruskem oslavilo tweetem také americké velvyslanectví v Praze.
BIATLON: České čtveřici se ve stíhačce střelecky nedaří, všechny závodnice v první polovině závodu chybovaly. Na velký posun pořadím to nevypadá, průběžně vede Marte Olsbuová Röiselandová.
BIATLON: Ženy vyrazily do stíhačky, závod sledujte ONLINE ZDE>>>
BĚH NA LYŽÍCH: Ruští lyžaři vyhráli olympijskou štafetu na 4x10 kilometrů. Zlato na zimních hrách získali poprvé od Lake Placid 1980, kdy triumfoval ještě Sovětský svaz. Dnes porazili o více než minutu norské obhájce vítězství, třetí skončili Francouzi. Češi se mezi elitou neprosadili. Adam Fellner, Michal Novák, Petr Knop a Jan Pechoušek obsadili dvanácté místo, což je o dvě příčky horší výsledek než před čtymi lety v Pchjongčchangu.

HOKEJ: Byla to věc, kolem níž se strhnul velký humbuk. Robert Záruba v přímém přenosu připodobnil obrannou dvojici Klok – Knot k americké rasistické organizacI Ku-klux-klan. V sobotu už se za to omluvil při dalším živém vysílání, dneska po tréninku to osobně řekl i přímo LukášI Klokovi. „Říkal jsem mu, že jsem v pohodě, že se na něj na to nezlobím,“ uvedl sám obránce, který zaznamenal spoustu reakcí… Více čtěte ZDE>>>

BĚH NA LYŽÍCH: Štafeta mužů už je ve třetím úseku, s náskokem kolem padesáti vteřin vedou Rusové. Stíhá je trojice Norsko, Švédsko a Francie, Češi budou bojovat o umístění v elitní desítce.
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Olympijským vítězem v obřím slalomu se stal švýcarský favorit Marco Odermatt. Stříbro bere Slovinec Zan Kranjec, bronz Francouz Mathieu Faivre. Český lyžař Kryštof Krýzl je po odjetí elitní třicítky devatenáctý, vyrovnal v disciplíně svůj výsledek z loňského MS.

ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Zrušený trénink sjezdu Ester Ledecká využije k odpočinku. „Je to obrovský energetický bonus, může spát,“ říká její fyzioterapeut Michal Lešák. Více čtěte ZDE>>>
HOKEJ: Obdivuhodně se zvedli. Sborná s českým týmem prohrávala 2:4, během pěti minut ale dala tři góly a otočila skóre. O to hůř pak hráči kousali prohru 5:6 v prodloužení. Rozhodly přesilovky. A právě klíčové fauly ruští hokejisté rozporovali. Čechy označili za simulanty a provokatéry. Překvapivě pozitivní byli i přes prohru novináři, největší kritiku schytává kapitán Vadim Šipačjov. Více čtěte ZDE>>>