Nejúspěšnější zemí zimních olympijských her v Pekingu se stalo suverénně Norsko před Německem a Čínou. Jak by ale vypadalo medailové pořadí, pokud se cenné kovy přepočítají na počet obyvatel v jednotlivých zemích? Pořadatelé z Číny by se rázem propadli na poslední místo medailového žebříčku. A zásadních posunů je v tomto upraveném pořadí daleko víc.
Při práci s čísly často záleží na úhlu pohledu. Čína v Pekingu posbírala 15 cenných kovů, především pak v akrobatickém lyžování a short tracku. A protože devět z nich byly zlaté medaile, v oficiálním pořadí zimních her se poprvé vyšvihla mezi elitní trojku.
Pokud však toto pořadí přepočítáte podle počtu obyvatel jednotlivých zemí, drasticky se promění. A z Číny je naopak olympijský propadák. Na jednu získanou medaili země, v níž žije téměř půldruhé miliardy lidí, totiž připadá více než 94 milionů obyvatel. A z 3. místa je rázem až 29. příčka mezi zúčastněnými státy. Tedy poslední mezi těmi zeměmi, které alespoň jeden cenný kov získaly.
Výrazný sešup zaznamenaly i Spojené státy (ze 4. na 24. místo), Německo (z 2. na 13. místo) nebo Rusko (z 9. na 16. místo) – viz tabulka.
Opačným směrem naopak tento přepočet poslal malé Slovinsko. Země pod Alpami sbírala cenné kovy především ve skoku na lyžích a nakonec se domů vracela se sedmi medailemi. A vzhledem k tomu, že ve Slovinsku žije jen něco málo přes 2 miliony lidí, v žebříčku to znamenalo posun z 15. až na 2. místo. S tím, že na jednu získanou medaili připadá zhruba 300 tisíc lidí.
Kompletní medailové pořadí zemí na ZOH 2022 ZDE>>>
Výrazně si polepšili i lyžařské velmoci - Rakušané (ze 7. na 3. místo) a Finové (ze 16. na 6. místo) nebo i Slováci (z 21. na 12. místo). Naopak Češi zůstali se dvěma medailemi Ester Ledecké a Martiny Sáblíkové zhruba na svém. Z 21. příčky se posunuli o dvě místa nahoru s přepočtem 5 340 000 obyvatel na cenný kov.
Zodpovědět zbývá poslední otázka. Kdo tomuto žebříčku vévodí? Bez překvapení jsou to stejně jako v oficiálním pořadí Norové, kteří si jako jediní udrželi své umístění. Bratři Boeové, jejich biatlonová kolegyně Roiselandová, fenomenální běžkyně na lyžích Johaugová či sjezdař Kilde celkem posbírali 37 medailí.
A protože v této zimním sportům zemi zaslíbené žije jen něco málo přes 5 milionů lidí, vychází jedna medaile jen na zhruba 140 000 Norů. Oproti téměř stovce milionů Číňanů je to propastný rozdíl…
„V Norsku sice nežije tak moc lidí, ale jsme země, která má pro zimní sporty neobyčejnou vášeň,“ pravil na toto téma Mons Roiseland, stříbrný snowboardista z Big Airu. „K norské historii patří hodně skvělých sportovních legend, které inspirovaly řadu z nás, abychom je následovali.“
Navíc tradiční disciplíny jako sjezdové i běžecké lyžování prý mají velkou podporu společnosti. Na rozdíl od bobů či skeletonu, v nichž Norové žádné ambice nemají. „Jasně jsme si vybrali, co k nám patří. A v tom, co děláme, jsme prostě nejlepší,“ dodává pyšně Roiseland.
Zprávy ze dne 15. února 2022
HOKEJ: „Nebýt gólu Romana Červenky, nedali jsme Dánům ani branku. Krejčí proměnil nájezd a uvolnil takovou českou bídu, otevřel stavidla. Honza Kovář se poměrně střelecky trápí, ale nahrazuje to bojovností. Trochu sázím na Michaela Špačka, že se po příjezdu výborně adaptoval. Dal gól proti Rusům při přesilovce. Věřím, že dnes bude patřit ke klíčovým hráčům,“ řekl Miroslav Horák k českým útočníkům v Pekingu.
HOKEJ: Experti studia iSport.cz rozebrali českou jedničku Šimona Hrubce. „Nemyslím si, že by Hrubec byl pod nějakou psychickou dekou, že od Rusů dostal pět gólů. Pro Šimona to skončilo výborným psychickým rozpoložením, porazil Rusko. Šimon Hrubec je naše jednička. Čekám na zápas, kdy to zavře jako Hašen a ukáže, že je takovou celonárodní jedničkou. Ten zápas může přijít dnes,“ věří Miroslav Horák. Na Marka Sýkoru udělal Hrubec dojem. „Šimon na mě dělá dojem podle rozhovorů. Je to kluk, který si ze zápasu vezme ponaučení. Na správném místě je taky Zdeněk Orct jako trenér brankářů,“ myslí si někdejší kouč.
HOKEJ: „Na 67 procent využitých přesilovek se dívá krásně. Je třeba to vytisknout a pověsit do kabiny. Zápas se Švýcary bude něco jiného. Nečekám takovou střelnici, v prvním zápase se Švýcarskem jsme měli jednu přesilovku oproti čtyřem švýcarským. Česká bilance v proměňování přesilovek je ale hezká,“ řekl Miroslav Horák před osmifinále se Švýcary k českým přesilovkám.
HOKEJ:Marek Sýkora zpětně hodnotí zápas národního týmu s Ruskem. „Rusové ukázali, co si pamatuji z angažmá v Rusku. Hráli lehce blahosklonně. Brali to tak, že jim o nic nejde, pak si ale stěžovali, že jsme simulanti. Měli jsme skvělé přesilovky. Gólmani sice nebyli úplně stoprocentní. Za stavu 4:2 jsme hráli hodně nedisciplinovaně. Za chvíli to bylo 4:4, ale nakonec to všechno dobře dopadlo.“
HOKEJ: Začíná olympijské studio iSport.cz s někdejším vynikajícím trenérem Markem Sýkorou a redaktorem deníku Sport Miroslavem Horákem. Před zápasem Česka se Švýcarskem oba experti okomentovali postup Slovenska přes Němce, kteří schytali porážků 0:4. „Překvapujeme výše jejich porážky, ale jsem zároveň rád, že Slováci postoupili. Je to odvážný a živý tým. Myslím si, že mohou hodně potrápit i Američany,“ uvedl Horák k osmifinálovému výkonu Slováků, které ve čtvrtfinále čekají USA.
HOKEJ:Ve stejné sestavě, v které v sobotu porazili Rusko, nastoupí dnes čeští hokejisté v předkole play off na olympijských hrách v Pekingu proti Švýcarsku. V brance bude opět Šimon Hrubec, v pozici sedmého obránce David Sklenička a jako třináctý útočník bude připraven naskočit Radan Lenc. Podle očekávání v sestavě nechybí ani Vladimír Sobotka, který vynechal pondělní trénink. Čtyřiatřicetiletý hráč pražské Sparty se zúčastnil ranního rozbruslení a po jeho skončení potvrdil, že je připraven nastoupit.
Zprávy ze dne 14. února 2022
HOKEJ: Kurzy na český triumf letí dolů, po působivém skolení ruské překážky propuká medailová nálada. Ale bacha! Cesta do olympijského čtvrtfinále bude bolet. Přinejmenším. „Švýcaři zatím hráli jako na rybníku, ale jsou rádi, že jdou na nás,“ vysílá varovné signály kouč Pavel Rosa, jenž společně s Christianem Dubém vede Fribourg v tamní elitní lize. A rovnou na prvním fleku. Rozhovor čtěte ZDE>>>
HOKEJ: Je to klíčový den, zápas o všechno. Buď se posunete k medailím, nebo balíte kufr. Na co hokejista myslí, když přicházejí v reprezentaci vyřazovací bitvy? Má strach? Jakub Nakládal zažil v reprezentaci hodně velkých utkání. Má bronz z MS 2012, zná postupy ze čtvrtfinále i bolestivá vyřazení. Na poslední olympiádě v Jižní Koreji s celou partou těžce kousal čtvrté místo. V podcastu Zimák vás pustí do světa profesionálního hokejisty, když přichází zápas o všechno.

HOKEJ: S národním týmem v Pekingu bojuje o to, aby český hokej uťal bolavou dobu sucha. Ovšem v myšlenkách zůstává i v Česku. V klubu, který ho živí, a teď se nebezpečně potápí… Zdeněk Orct, trenér gólmanů v reprezentaci i v Litvínově, přiznává, že osud svého klubu sleduje. A má obavy. „Jsem z toho hodně nešťastný,“ tvrdí v rozhovoru pro iSport.cz. Přiznává, že strach ze sestupu má velký… Celý rozhovor čtěte ZDE>>>
HOKEJ: Na loňském mistrovství světa patřil k nejlepším střelcům. V Rize potvrdil Gregory Hofmann skvělou formu z celé sezony 2020/21, v níž řádil v Zugu po boku Jana Kováře. „Pomohl mi dostat se do NHL,“ přiznává elitní švýcarský útočník v rozhovoru pro iSport.cz. V Columbusu však vydržel chvíli, teď už je zase zpátky vedle českého parťáka. Když dojde řeč na Kováře, cítíte z jeho slov obrovské uznání, které Hofmann chová také k Romanu Červenkovi. Celý rozhovor čtěte ZDE >>>
