Nejúspěšnější zemí zimních olympijských her v Pekingu se stalo suverénně Norsko před Německem a Čínou. Jak by ale vypadalo medailové pořadí, pokud se cenné kovy přepočítají na počet obyvatel v jednotlivých zemích? Pořadatelé z Číny by se rázem propadli na poslední místo medailového žebříčku. A zásadních posunů je v tomto upraveném pořadí daleko víc.
Při práci s čísly často záleží na úhlu pohledu. Čína v Pekingu posbírala 15 cenných kovů, především pak v akrobatickém lyžování a short tracku. A protože devět z nich byly zlaté medaile, v oficiálním pořadí zimních her se poprvé vyšvihla mezi elitní trojku.
Pokud však toto pořadí přepočítáte podle počtu obyvatel jednotlivých zemí, drasticky se promění. A z Číny je naopak olympijský propadák. Na jednu získanou medaili země, v níž žije téměř půldruhé miliardy lidí, totiž připadá více než 94 milionů obyvatel. A z 3. místa je rázem až 29. příčka mezi zúčastněnými státy. Tedy poslední mezi těmi zeměmi, které alespoň jeden cenný kov získaly.
Výrazný sešup zaznamenaly i Spojené státy (ze 4. na 24. místo), Německo (z 2. na 13. místo) nebo Rusko (z 9. na 16. místo) – viz tabulka.
Opačným směrem naopak tento přepočet poslal malé Slovinsko. Země pod Alpami sbírala cenné kovy především ve skoku na lyžích a nakonec se domů vracela se sedmi medailemi. A vzhledem k tomu, že ve Slovinsku žije jen něco málo přes 2 miliony lidí, v žebříčku to znamenalo posun z 15. až na 2. místo. S tím, že na jednu získanou medaili připadá zhruba 300 tisíc lidí.
Kompletní medailové pořadí zemí na ZOH 2022 ZDE>>>
Výrazně si polepšili i lyžařské velmoci - Rakušané (ze 7. na 3. místo) a Finové (ze 16. na 6. místo) nebo i Slováci (z 21. na 12. místo). Naopak Češi zůstali se dvěma medailemi Ester Ledecké a Martiny Sáblíkové zhruba na svém. Z 21. příčky se posunuli o dvě místa nahoru s přepočtem 5 340 000 obyvatel na cenný kov.
Zodpovědět zbývá poslední otázka. Kdo tomuto žebříčku vévodí? Bez překvapení jsou to stejně jako v oficiálním pořadí Norové, kteří si jako jediní udrželi své umístění. Bratři Boeové, jejich biatlonová kolegyně Roiselandová, fenomenální běžkyně na lyžích Johaugová či sjezdař Kilde celkem posbírali 37 medailí.
A protože v této zimním sportům zemi zaslíbené žije jen něco málo přes 5 milionů lidí, vychází jedna medaile jen na zhruba 140 000 Norů. Oproti téměř stovce milionů Číňanů je to propastný rozdíl…
„V Norsku sice nežije tak moc lidí, ale jsme země, která má pro zimní sporty neobyčejnou vášeň,“ pravil na toto téma Mons Roiseland, stříbrný snowboardista z Big Airu. „K norské historii patří hodně skvělých sportovních legend, které inspirovaly řadu z nás, abychom je následovali.“
Navíc tradiční disciplíny jako sjezdové i běžecké lyžování prý mají velkou podporu společnosti. Na rozdíl od bobů či skeletonu, v nichž Norové žádné ambice nemají. „Jasně jsme si vybrali, co k nám patří. A v tom, co děláme, jsme prostě nejlepší,“ dodává pyšně Roiseland.
Zprávy ze dne 12. února 2022
HOKEJ: „Myslím, že Roman Červenka a David Krejčí jsou oba stejně velkým přínosem. Každý hraje něco jinýho. Krejča je náš lídr, když potřeboval tým gól, tak ho tam prostě plesknul. Oba jsou top players,“ odpověděl Petr Klíma na otázku, který ze dvou výše zmíněných hráčů.
HOKEJ: Vladimíra Růžičku nepřekvapilo, že byl Roman Červenka zvolen kapitánem hokejové reprezentace. „Je to určitě dobře. Pro mě byly jenom dvě volby – Roman Červenka nebo David Krejčí. Roman ve Švýcarsku i v reprezentaci pořád potvrzuje, že je kvalitní hokejista. Soupeř neví, jestli nahraje, nebo vystřelí. Věřím, že v dnešním zápase zase něco vymyslí.“
HOKEJ: „Určitě bych ho tam nechal celý turnaj. Jsem strašně rád, že vychytal penalty. Když to tak řeknu… Švýcary vychytal jako Hašan,“ doplnil Petr Klíma Růžičkův komentář k Šimonu Hrubcovi.
HOKEJ: Někdejší reprezentační kouč vítá, že gólmanem č. 1 v české brance byl určen Šimon Hrubec. „Zápasů není moc, tak vsadili na Šimona Hrubce. Můj názor je, že je opravdu vynikající brankář, potvrdil to proti Švýcarům. Během nájezdů jim nedal šanci, zkoušeli jenom blafáky. Je to další krok k tomu, abych chytal ještě líp,“ myslí si Vladimír Růžička.
HOKEJ: „Když jsme přijeli na olympiádu, těch šest prohraných zápasů měli jistě v hlavě. V zápase s Dánskem jsme měli trošičku smůlu po vlastním gólu a penaltě. Jinak jsem zatím spokojený s výkonem. Proti Švýcarům jsme hráli dobře. Dnes doufám, že udělají další krok. S Rusáky to bude určitě vyhrocený jako vždy. Doufám, že nás dnes trochu podcení,“ věří bývalý vynikající útočník Petr Klíma před zápasem s Ruskem.
HOKEJ: „Proti Švýcarsku jsme hráli mnohem líp. Věřím, že se to bude lepšit a lepšit a v důležitých zápasech to bude dobrý,“ řekl Vladimír Růžička na úvod ve studiu iSport.cz k výkonu národního týmu proti Švýcarsku.

HOKEJ: Závěrečná bitva českých hokejistů s Ruskem v základní skupině B za chvíli začíná! A deník Sport je u toho.
HOKEJ: Jak již bylo avizováno do zápasu s Rusy rovnou naskočí útočník Michael Špaček. Míří do třetí formace mezi křídlá Stránského a Řepíka. Do druhé řady se posouvá Vladimír Sobotka.
HOKEJ: Když váš oblíbený tým či reprezentace vybojuje sportovní úspěch hodný zápisu do historie, budou si fanoušci i s odstupem času pamatovat jména všech strůjců triumfu? V drtivé většině ne. V paměti ale bezpochyby utkví především to, co měli aktéři na sobě. A nemusí jít nutně jen o trikoty vítězů. Prestižní zámořský deník The Athletic se v anketě zaměřil na nejlepší hokejové dresy v historii olympijských her. A kdo vyhrál? Česká reprezentace a její úbory na letošním turnaji v Pekingu! Více čtěte ZDE>>>.
HOKEJ: Kdo měl to štěstí a mohl v televizi sledovat alespoň kus pátečního utkání národního týmu se Švýcarskem, jistě si toho všiml. Výkon rozhodčích měl k ideálu daleko. Poloprázdným Národním stadionem v Pekingu se mnohokrát rozléhal vzteklý křik české střídačky. Suverénně nejhlasitějším byl asistent trenéra Jaroslav Špaček. „Nepískali, jak bychom si představovali. Je ale fakt, že se musíme uklidnit,“ přiznal po sobotním rozbruslení před utkáním s Ruskem. Více čtěte ZDE >>>
