Nejúspěšnější zemí zimních olympijských her v Pekingu se stalo suverénně Norsko před Německem a Čínou. Jak by ale vypadalo medailové pořadí, pokud se cenné kovy přepočítají na počet obyvatel v jednotlivých zemích? Pořadatelé z Číny by se rázem propadli na poslední místo medailového žebříčku. A zásadních posunů je v tomto upraveném pořadí daleko víc.
Při práci s čísly často záleží na úhlu pohledu. Čína v Pekingu posbírala 15 cenných kovů, především pak v akrobatickém lyžování a short tracku. A protože devět z nich byly zlaté medaile, v oficiálním pořadí zimních her se poprvé vyšvihla mezi elitní trojku.
Pokud však toto pořadí přepočítáte podle počtu obyvatel jednotlivých zemí, drasticky se promění. A z Číny je naopak olympijský propadák. Na jednu získanou medaili země, v níž žije téměř půldruhé miliardy lidí, totiž připadá více než 94 milionů obyvatel. A z 3. místa je rázem až 29. příčka mezi zúčastněnými státy. Tedy poslední mezi těmi zeměmi, které alespoň jeden cenný kov získaly.
Výrazný sešup zaznamenaly i Spojené státy (ze 4. na 24. místo), Německo (z 2. na 13. místo) nebo Rusko (z 9. na 16. místo) – viz tabulka.
Opačným směrem naopak tento přepočet poslal malé Slovinsko. Země pod Alpami sbírala cenné kovy především ve skoku na lyžích a nakonec se domů vracela se sedmi medailemi. A vzhledem k tomu, že ve Slovinsku žije jen něco málo přes 2 miliony lidí, v žebříčku to znamenalo posun z 15. až na 2. místo. S tím, že na jednu získanou medaili připadá zhruba 300 tisíc lidí.
Kompletní medailové pořadí zemí na ZOH 2022 ZDE>>>
Výrazně si polepšili i lyžařské velmoci - Rakušané (ze 7. na 3. místo) a Finové (ze 16. na 6. místo) nebo i Slováci (z 21. na 12. místo). Naopak Češi zůstali se dvěma medailemi Ester Ledecké a Martiny Sáblíkové zhruba na svém. Z 21. příčky se posunuli o dvě místa nahoru s přepočtem 5 340 000 obyvatel na cenný kov.
Zodpovědět zbývá poslední otázka. Kdo tomuto žebříčku vévodí? Bez překvapení jsou to stejně jako v oficiálním pořadí Norové, kteří si jako jediní udrželi své umístění. Bratři Boeové, jejich biatlonová kolegyně Roiselandová, fenomenální běžkyně na lyžích Johaugová či sjezdař Kilde celkem posbírali 37 medailí.
A protože v této zimním sportům zemi zaslíbené žije jen něco málo přes 5 milionů lidí, vychází jedna medaile jen na zhruba 140 000 Norů. Oproti téměř stovce milionů Číňanů je to propastný rozdíl…
„V Norsku sice nežije tak moc lidí, ale jsme země, která má pro zimní sporty neobyčejnou vášeň,“ pravil na toto téma Mons Roiseland, stříbrný snowboardista z Big Airu. „K norské historii patří hodně skvělých sportovních legend, které inspirovaly řadu z nás, abychom je následovali.“
Navíc tradiční disciplíny jako sjezdové i běžecké lyžování prý mají velkou podporu společnosti. Na rozdíl od bobů či skeletonu, v nichž Norové žádné ambice nemají. „Jasně jsme si vybrali, co k nám patří. A v tom, co děláme, jsme prostě nejlepší,“ dodává pyšně Roiseland.
Zprávy ze dne 11. února 2022
HOKEJ: Ve 26. minutě namáčkl Vladimír Sobotka Joela Vermina na hrazení, ten se po něm ohnal loktem a následně se do sebe pustili. Oba vyfasovali trest za hrubost.

HOKEJ: Česká televize dala na obrazovkách přednost biatlonu a utkání Pešánových svěřenců proti Švýcarům měla vysílat jen prostřednictvím webového rozhraní. Měla(!), poněvadž místo zápasu na fanoušky svítil vzkaz: „Ne všichni hrají fér. ČT právě teď čelí vskutku masivnímu kybernetickému útoku. Děláme, co můžeme, ale prosíme o shovívavost.“ Více čtěte zde>>>
HOKEJ: Startuje druhá třetina utkání Česko - Švýcarsko, a to za stavu 1:1. Sledujte online přenos utkání zde>>

HOKEJ: Podívejte se na nejlepší zákroky české hokejové hrdinky Kláry Peslarové, která deptala Američanky.
HOKEJ: Těšili jste se na hokej? Máte smůlu. Česká televize dala na obrazovkách přednost biatlonu a utkání Pešánových svěřenců proti Švýcarům měla vysílat jen prostřednictvím webového rozhraní. Měla (!), poněvadž místo zápasu na fanoušky svítil vzkaz: „Ne všichni hrají fér. ČT právě teď čelí vskutku masivnímu kybernetickému útoku. Děláme, co můžeme, ale prosíme o shovívavost.“ A fanoušci zuří. Více čtěte ZDE>>>
HOKEJ: „Když se hraje na úzkém kluzišti, musíme mít neustále někoho před brankou a další sjíždět před brankoviště a dorážet vyražené puky. Je potřeba na to myslet. Trenéři na to určitě kladou důraz,“ prohlásil Ručinský.
HOKEJ: „V první třetině mě zaujala lajna bratří Zohornů a Smejkala. Měli dobrý pohyb. Gól padl z toho, že byl Smejkal před brankou. Byly tam i další podobné situace. To musíme dělat, musíme mít hráče před brankou. Z toho padají góly. Na Smejkalovi je vidět, že je to jeho první zápas. Byl natěšený a odehrál parádní první třetinu,“ uvedl Martin Ručinský ve Studiu iSport.cz po prvním dějství duelu Česko – Švýcarsko.
HOKEJ: Po první třetině hraje Česko se Švýcarskem 1:1.

HOKEJ: Je srovnáno 1:1. Švýcarsko využilo přesilovou hru. Prosadil se Gaetan Haas.
HOKEJ: Jiří Smejkal odrazem od Švýcara dostal kotouč do branky a Češi vedou od poloviny 5. minuty 1:0.

