Nejúspěšnější zemí zimních olympijských her v Pekingu se stalo suverénně Norsko před Německem a Čínou. Jak by ale vypadalo medailové pořadí, pokud se cenné kovy přepočítají na počet obyvatel v jednotlivých zemích? Pořadatelé z Číny by se rázem propadli na poslední místo medailového žebříčku. A zásadních posunů je v tomto upraveném pořadí daleko víc.
Při práci s čísly často záleží na úhlu pohledu. Čína v Pekingu posbírala 15 cenných kovů, především pak v akrobatickém lyžování a short tracku. A protože devět z nich byly zlaté medaile, v oficiálním pořadí zimních her se poprvé vyšvihla mezi elitní trojku.
Pokud však toto pořadí přepočítáte podle počtu obyvatel jednotlivých zemí, drasticky se promění. A z Číny je naopak olympijský propadák. Na jednu získanou medaili země, v níž žije téměř půldruhé miliardy lidí, totiž připadá více než 94 milionů obyvatel. A z 3. místa je rázem až 29. příčka mezi zúčastněnými státy. Tedy poslední mezi těmi zeměmi, které alespoň jeden cenný kov získaly.
Výrazný sešup zaznamenaly i Spojené státy (ze 4. na 24. místo), Německo (z 2. na 13. místo) nebo Rusko (z 9. na 16. místo) – viz tabulka.
Opačným směrem naopak tento přepočet poslal malé Slovinsko. Země pod Alpami sbírala cenné kovy především ve skoku na lyžích a nakonec se domů vracela se sedmi medailemi. A vzhledem k tomu, že ve Slovinsku žije jen něco málo přes 2 miliony lidí, v žebříčku to znamenalo posun z 15. až na 2. místo. S tím, že na jednu získanou medaili připadá zhruba 300 tisíc lidí.
Kompletní medailové pořadí zemí na ZOH 2022 ZDE>>>
Výrazně si polepšili i lyžařské velmoci - Rakušané (ze 7. na 3. místo) a Finové (ze 16. na 6. místo) nebo i Slováci (z 21. na 12. místo). Naopak Češi zůstali se dvěma medailemi Ester Ledecké a Martiny Sáblíkové zhruba na svém. Z 21. příčky se posunuli o dvě místa nahoru s přepočtem 5 340 000 obyvatel na cenný kov.
Zodpovědět zbývá poslední otázka. Kdo tomuto žebříčku vévodí? Bez překvapení jsou to stejně jako v oficiálním pořadí Norové, kteří si jako jediní udrželi své umístění. Bratři Boeové, jejich biatlonová kolegyně Roiselandová, fenomenální běžkyně na lyžích Johaugová či sjezdař Kilde celkem posbírali 37 medailí.
A protože v této zimním sportům zemi zaslíbené žije jen něco málo přes 5 milionů lidí, vychází jedna medaile jen na zhruba 140 000 Norů. Oproti téměř stovce milionů Číňanů je to propastný rozdíl…
„V Norsku sice nežije tak moc lidí, ale jsme země, která má pro zimní sporty neobyčejnou vášeň,“ pravil na toto téma Mons Roiseland, stříbrný snowboardista z Big Airu. „K norské historii patří hodně skvělých sportovních legend, které inspirovaly řadu z nás, abychom je následovali.“
Navíc tradiční disciplíny jako sjezdové i běžecké lyžování prý mají velkou podporu společnosti. Na rozdíl od bobů či skeletonu, v nichž Norové žádné ambice nemají. „Jasně jsme si vybrali, co k nám patří. A v tom, co děláme, jsme prostě nejlepší,“ dodává pyšně Roiseland.
Zprávy ze dne 3. února 2022
CURLING: Česká manželská dvojice Paulových nastupuje do třetího zápasu, duel s Austrálií sledujte ONLINE zde >>>
SNOWBOARDING: Je tu světová špička, i tak mají ale snowboardisté respekt před olympijskou slopestylovou tratí. V areálu Genting Secret Garden na kraji střediska Čang-ťia-kchou se stavitelé vyřádili ve stylu tvůrců Hladových her. „Je statečná,“ ocenil trenér Martin Černík reprezentantku Šárku Pančochovou. Rozhovor s ní čtěte ZDE>>>

BIATLON: Norská výprava si stěžuje na úniky informací týkající se případů koronaviru. O tom, že dva biatlonisté jsou blízkými kontakty nakaženého člověka, se dozvěděl dříve manažer hotelu než šéf týmu. „Manažer hotelu je slušný chlap, ale neměl by mít informaci dřív než my, to nedává smysl,“ uvedl vedoucí norské výpravy Tore Övrebö. Informace se týkala toho, že biatlonisté Johannes Thingnes Bö a Ingrid Landmark Tandrevoldová seděli v letadle směřujícím do Pekingu poblíž člověka, jenž byl následně pozitivně testován na koronavirus.
HOKEJ:Ruská hokejová reprezentace odletěla bez útočníka Sergeje Plotnikova a Arťoma Anisimova. Oba mistři světa z roku 2014 měli pozitivní test na koronavirus. Ze stejného důvodu chyběl ve výpravě kondiční trenér.
HOKEJ:Tahle olympijská mise nezačíná dobře, Davidu Krejčímu vyšel pozitivní test na COVID-19! Druhá část hokejové reprezentace sice dorazila do Pekingu, největší hvězda národního týmu však na prvním společném tréninku chyběla. Více čtěte zde >>>
SNOWBOARDING: Snowboardkrosař Jan Kubičík si při volném ježdění v dějišti ZOH naštípl holenní kost v kotníku a o závody přijde. Mohl by ho zastoupit Radek Houser. „Honza Kubičík se dneska zranil v dějišti olympijských her. Při volné ježdění na olympijské sjezdovce upadl a naštípl si hlenní kost v kotníku. Podle olympijských lékařů pana Heřmánka a Vládi Hospodára se to zranění neslučuje s nastoupením do závodu a bude vyžadovat třítýdenní klid a ptom další léčbu,“ uvedl trenér Marek Jelínek.
SNOWBOARDING:Japonská snowboardistka Rina Jošikaová měla při tréninku na trati slopestylu těžký pád. Ken-tching Snow Park opustila jedna ze soupeřek Šárky Pančochové v sanitce. Jošikaová podle agentury Reuters nezvládla jeden ze skoků a zůstala ležet bez hnutí. Když jí na pomoc přispěchali záchranáři a zkoušeli s ní hnout, křičela třiadvacetiletá závodnice bolestí. Zhruba po dvaceti minutách Jošikaová opustila trať na nosítkách.



KRASOBRUSLENÍ: Německo nebude mít v krasobruslařské soutěži týmů sportovní dvojici. Nolan Seegert byl v Pekingu pozitivně testován na koronavirus a do závodu, který začne v pátek, nemůže společně s Minervou Fabienne Haseovou nastoupit. Jeho partnerka je negativní a jako blízký kontakt může zatím trénovat.
Jak to bude s diváky? Organizátoři olympijských her plánují pozvat na sportoviště během soutěží zhruba 150 tisíc diváků. Kvůli koronaviru už loni pořadatelé rozhodli, že na hry nesmějí zahraniční fanoušci, a v lednu zrušili i prodej vstupenek pro veřejnost. Pozvaní diváci budou moci na sportoviště ve dvou ze tří olympijských center. V Jen-čchingu se bude v alpském lyžování a ledovém korytě závodit bez publika. Pořadatelé podle agentury AP uvedli, že pozvaní diváci se budou rekrutovat ze „zahraničních přátel sídlících v pevninské Číně, členů diplomatických sborů a marketingových partnerů“. Doplnit by je měli školáci, místní obyvatelé a „nadšenci do zimních sportů“.
HOKEJ: Českým hokejistkám po prvním triumfu na olympiádě nehráli v hale hymnu, tak si ji samy pustily a zazpívaly v šatně! Podívejte se na VIDEO přímo z kabiny!