Nejúspěšnější zemí zimních olympijských her v Pekingu se stalo suverénně Norsko před Německem a Čínou. Jak by ale vypadalo medailové pořadí, pokud se cenné kovy přepočítají na počet obyvatel v jednotlivých zemích? Pořadatelé z Číny by se rázem propadli na poslední místo medailového žebříčku. A zásadních posunů je v tomto upraveném pořadí daleko víc.
Při práci s čísly často záleží na úhlu pohledu. Čína v Pekingu posbírala 15 cenných kovů, především pak v akrobatickém lyžování a short tracku. A protože devět z nich byly zlaté medaile, v oficiálním pořadí zimních her se poprvé vyšvihla mezi elitní trojku.
Pokud však toto pořadí přepočítáte podle počtu obyvatel jednotlivých zemí, drasticky se promění. A z Číny je naopak olympijský propadák. Na jednu získanou medaili země, v níž žije téměř půldruhé miliardy lidí, totiž připadá více než 94 milionů obyvatel. A z 3. místa je rázem až 29. příčka mezi zúčastněnými státy. Tedy poslední mezi těmi zeměmi, které alespoň jeden cenný kov získaly.
Výrazný sešup zaznamenaly i Spojené státy (ze 4. na 24. místo), Německo (z 2. na 13. místo) nebo Rusko (z 9. na 16. místo) – viz tabulka.
Opačným směrem naopak tento přepočet poslal malé Slovinsko. Země pod Alpami sbírala cenné kovy především ve skoku na lyžích a nakonec se domů vracela se sedmi medailemi. A vzhledem k tomu, že ve Slovinsku žije jen něco málo přes 2 miliony lidí, v žebříčku to znamenalo posun z 15. až na 2. místo. S tím, že na jednu získanou medaili připadá zhruba 300 tisíc lidí.
Kompletní medailové pořadí zemí na ZOH 2022 ZDE>>>
Výrazně si polepšili i lyžařské velmoci - Rakušané (ze 7. na 3. místo) a Finové (ze 16. na 6. místo) nebo i Slováci (z 21. na 12. místo). Naopak Češi zůstali se dvěma medailemi Ester Ledecké a Martiny Sáblíkové zhruba na svém. Z 21. příčky se posunuli o dvě místa nahoru s přepočtem 5 340 000 obyvatel na cenný kov.
Zodpovědět zbývá poslední otázka. Kdo tomuto žebříčku vévodí? Bez překvapení jsou to stejně jako v oficiálním pořadí Norové, kteří si jako jediní udrželi své umístění. Bratři Boeové, jejich biatlonová kolegyně Roiselandová, fenomenální běžkyně na lyžích Johaugová či sjezdař Kilde celkem posbírali 37 medailí.
A protože v této zimním sportům zemi zaslíbené žije jen něco málo přes 5 milionů lidí, vychází jedna medaile jen na zhruba 140 000 Norů. Oproti téměř stovce milionů Číňanů je to propastný rozdíl…
„V Norsku sice nežije tak moc lidí, ale jsme země, která má pro zimní sporty neobyčejnou vášeň,“ pravil na toto téma Mons Roiseland, stříbrný snowboardista z Big Airu. „K norské historii patří hodně skvělých sportovních legend, které inspirovaly řadu z nás, abychom je následovali.“
Navíc tradiční disciplíny jako sjezdové i běžecké lyžování prý mají velkou podporu společnosti. Na rozdíl od bobů či skeletonu, v nichž Norové žádné ambice nemají. „Jasně jsme si vybrali, co k nám patří. A v tom, co děláme, jsme prostě nejlepší,“ dodává pyšně Roiseland.
Zprávy ze dne 24. ledna 2022
Do slavnostního zahájení zimních olympijských her vPekingu se zapojí tisíce lidí. O víkendu ho zkoušely přibližně čtyři tisícovky účastníků. Naostro bude ceremoniál k vidění 4. února, kdy hry oficiálně začnou. Stejně jako při letní olympiádě v roce 2008 se bude ceremoniál odehrávat na stadionu Ptačí hnízdo. Kvůli koronaviru a očekávanému velmi chladnému počasí bude kratší než obvykle, potrvá asi 100 minut.
HOKEJ: Olympijské zlato z Pchjongčchangu budou v Pekingu obhajovat hokejisté Ruska v následujícím složení. V nominaci nechybí hráči se zkušenostmi z NHL. Mezi nejvýraznějšími jmény jsou útočníci Arťom Anisimov, Vadim Šipačov či Michail Grigorenko. V obraně pak za zmínku stojí Vjačeslav Vojnov nebo Nikita Nestěrov.
Zprávy ze dne 23. ledna 2022
SJEZDOVÉ LYŽOVÁNÍ: Italka Sofia Goggiaová utrpěla při pádu v Cortině lehké zranění zkříženého vazu, frakturu v holení kosti a poranění šlachy. OH chce ale stihnout.
SKOKY NA LYŽÍCH: Roman Koudelka obsadil v závodě Světového poháru v Titisee-Neustadtu 27. místo a jako první český skokan na lyžích v olympijské sezoně bodoval. Do průběžného hodnocení seriálu získal čtyři body a ukončil 13 měsíců dlouhé čekání na umístění v první třicítce. I druhý závod na domácím můstku vyhrál Karl Geiger, jenž si upevnil vedení v SP.
Koudelka, který se do sezony zapojil se zpožděním po loňské operaci kolena, se do závodu kvalifikoval jako jediný z Čechů. Úvodní soutěžní pokus měl sice o něco kratší než v kvalifikaci, skok 121,5 metru mu ale na postup do finálové třicítky stačil. Ve druhém kole si pohoršil na 118,5 metru, 27. místo ale udržel.
Čeští skokani ve Světovém poháru naposledy bodovali 20. prosince 2020 v Engelbergu. Ve Švýcarsku se tehdy v první třicítce umístili Koudelka spolu s Viktorem Poláškem.
Organizátoři zimních olympijských her v Pekingu dnes oznámili, že odhalili nákazu koronavirem u 72 lidí, kteří přicestovali do Číny, aby se podíleli na chodu her. U 171 sportovců ani u představitelů národních týmů, kteří dorazili do Číny ve stejném období, tedy od 4. do 22. ledna, se zatím žádný případ infekce virem SARS-CoV-2 nepotvrdil. Informovala o tom agentura Reuters. Olympijské hry odstartují v Pekingu za necelé dva týdny.
Přímo na letišti bylo zachyceno 39 případů. Ostatních 33 případů se pak prokázalo uvnitř takzvané uzavřené bubliny, která odděluje sportovce i personál od obyvatel Pekingu. Organizátoři upřesnili, že do soboty do Pekingu zatím dorazilo 2586 lidí, kteří se budou podílet na chodu her.
SKIKROS: Nikol Kučerová před hrami v Pekingu opět atakovala první desítku a skončila těsně za ní. V olympijské generálce skončila na Světovém poháru v Idre Fjäll ve Švédsku dvanáctá, o příčku horší než v sobotu. Devátý triumf v desátém závodu sezony oslavila domácí hvězda Sandra Näslundová.
SKOKY NA LYŽÍCH: Do německého týmu skokanů na lyžích pro hry v Pekingu se nedostali olympijští vítězové Severin Freund a Andreas Wellinger. Poslední dvě volná místa během Světového poháru v Titisee-Neustadtu obsadili Constantin Schmid a Pius Paschke. Už dříve měli nominaci jistou Karl Geiger, Markus Eisenbichler a Stephan Leyhe.
BIATLON: Biatlonisté mají za sebou poslední závody před olympiádou v Pekingu. Česká mužská štafeta bez odpočívajícího Michala Krčmáře dojela v Anterselvě patnáctá téměř šest minut za vítěznými Nory. Ženy čeká po třetí hodině závod s hromadným startem.
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Ester Ledecká za sebou má povedenou generálku na olympijské hry v Pekingu. V Super-G v italské Cortině dojela na osmém místě se ztrátou pouhých šesti desetin sekundy na domácí vítězku Elenu Curtoniovou. Fanoušky vyděsil pád fenoménky rychlostních disciplín Sofie Goggiaové, která nakonec ze svahu sjela po svých. Více čtěte ZDE >>>
