Nejúspěšnější zemí zimních olympijských her v Pekingu se stalo suverénně Norsko před Německem a Čínou. Jak by ale vypadalo medailové pořadí, pokud se cenné kovy přepočítají na počet obyvatel v jednotlivých zemích? Pořadatelé z Číny by se rázem propadli na poslední místo medailového žebříčku. A zásadních posunů je v tomto upraveném pořadí daleko víc.
Při práci s čísly často záleží na úhlu pohledu. Čína v Pekingu posbírala 15 cenných kovů, především pak v akrobatickém lyžování a short tracku. A protože devět z nich byly zlaté medaile, v oficiálním pořadí zimních her se poprvé vyšvihla mezi elitní trojku.
Pokud však toto pořadí přepočítáte podle počtu obyvatel jednotlivých zemí, drasticky se promění. A z Číny je naopak olympijský propadák. Na jednu získanou medaili země, v níž žije téměř půldruhé miliardy lidí, totiž připadá více než 94 milionů obyvatel. A z 3. místa je rázem až 29. příčka mezi zúčastněnými státy. Tedy poslední mezi těmi zeměmi, které alespoň jeden cenný kov získaly.
Výrazný sešup zaznamenaly i Spojené státy (ze 4. na 24. místo), Německo (z 2. na 13. místo) nebo Rusko (z 9. na 16. místo) – viz tabulka.
Opačným směrem naopak tento přepočet poslal malé Slovinsko. Země pod Alpami sbírala cenné kovy především ve skoku na lyžích a nakonec se domů vracela se sedmi medailemi. A vzhledem k tomu, že ve Slovinsku žije jen něco málo přes 2 miliony lidí, v žebříčku to znamenalo posun z 15. až na 2. místo. S tím, že na jednu získanou medaili připadá zhruba 300 tisíc lidí.
Kompletní medailové pořadí zemí na ZOH 2022 ZDE>>>
Výrazně si polepšili i lyžařské velmoci - Rakušané (ze 7. na 3. místo) a Finové (ze 16. na 6. místo) nebo i Slováci (z 21. na 12. místo). Naopak Češi zůstali se dvěma medailemi Ester Ledecké a Martiny Sáblíkové zhruba na svém. Z 21. příčky se posunuli o dvě místa nahoru s přepočtem 5 340 000 obyvatel na cenný kov.
Zodpovědět zbývá poslední otázka. Kdo tomuto žebříčku vévodí? Bez překvapení jsou to stejně jako v oficiálním pořadí Norové, kteří si jako jediní udrželi své umístění. Bratři Boeové, jejich biatlonová kolegyně Roiselandová, fenomenální běžkyně na lyžích Johaugová či sjezdař Kilde celkem posbírali 37 medailí.
A protože v této zimním sportům zemi zaslíbené žije jen něco málo přes 5 milionů lidí, vychází jedna medaile jen na zhruba 140 000 Norů. Oproti téměř stovce milionů Číňanů je to propastný rozdíl…
„V Norsku sice nežije tak moc lidí, ale jsme země, která má pro zimní sporty neobyčejnou vášeň,“ pravil na toto téma Mons Roiseland, stříbrný snowboardista z Big Airu. „K norské historii patří hodně skvělých sportovních legend, které inspirovaly řadu z nás, abychom je následovali.“
Navíc tradiční disciplíny jako sjezdové i běžecké lyžování prý mají velkou podporu společnosti. Na rozdíl od bobů či skeletonu, v nichž Norové žádné ambice nemají. „Jasně jsme si vybrali, co k nám patří. A v tom, co děláme, jsme prostě nejlepší,“ dodává pyšně Roiseland.
Zprávy ze dne 8. února 2022
SNOWBOARDING: Z tohohle bude silvestrovská historka, možná i poté, co se budou volit ty nejlepší za století. Ester Ledecká na čínských zimních Hrách v jeden moment získala své třetí olympijské zlato po finálovém snowboardovém vítězství nad Rakušankou Danielou Ulbingovou. Sama to ale vlastně nevěděla. Tak se oddala soustředění na jednotlivé jízdy, že ztratila přehled, jakou vlastně jede. První rozhovor s olympijskou šampionkou Ester Ledeckou čtěte ZDE>>>
SNOWBOARDING: Ohlasy na vítězství Ester Ledecké ze zahraničních médií
- Gazeta Wyborcza (Polsko):. „Nemohlo to být jinak: Ester Ledecká se zlatou medailí! Třetí olympijské zlato - druhé ve snowboardingu - pro úžasnou Češku! Její (finálová) rivalka Daniela Ulbingová vyjela z trati.“
- BBC (Velká Británie): „Rakušanka Daniela Ulbingová byla od začátku pod tlakem. Česká lyžařka Ester Ledecká obhájila titul a vítězstvím v paralelním obřím slalomu na snowboardu se zapsala do dějin. Otázka teď je, co se stane, až se postaví na lyže v superobřím slalomu a ve sjezdu.“
- Agentura AFP (Francie): „Ledecká se zapsala do olympijské historie, když si v roce 2018 připsala bezprecedentní ženský double ziskem dvou zlatých medailí na zimních olympijských hrách ve dvou různých sportech - v alpském lyžování a v alpském snowboardingu. Nyní se pokusí tento double obhájit v superobřím slalomu, který je plánován na 11. února.“
- Hospodárske noviny (Slovensko): „Olympiádu zahájila nejlepším možným způsobem. Jela jako dobře namazaný stroj, její výkon neovlivnila ani dlouhá soutěžní přestávka.“
BIATLON: Mikuláš Karlík měl našlápnuto k netušeným výšinám, závěrečná zastávka na střelnici ve vytrvalostním závodě ho ale vrátila zpátky na zem. Tři chyby nakonec dvaadvacetiletého závodníka odsoudily na 31. místo, Michal Krčmář byl s pěti minelami až devětapadesátý. Více čtěte zde >>>
SNOWBOARDING: Kdo všechno už popřál k prvnímu českému zlatu z Pekingu? Ester, jsi národní poklad! Ledecké gratulují Štěpánek, Krpálek i tenistky >>>
LYŽOVÁNÍ: Ondřej Černý, Michal Novák a Luděk Šeller uspěli v kvalifikaci sprintu a dostali se do vyřazovacích jízd. Finálovou část sledujte od 11:55 ONLINE zde >>>
SNOWBOARDING: Už před úterním závodem v paralelním obřím slalomu vyprávěl, že by se muselo stát něco mimořádného, aby Ester Ledecká neobhájila zlato z Pchjongčchandu. A sám bývalý alpský snowboardista a český olympionik Petr Šindelář se nemýlil. Česká sněhová hvězda podle něj hraje jinou ligu než všechny soupeřky. „Už po kvalifikaci bylo vidět, že je jinde,“ říká. Expert o Ledecké: Definovala novou dimenzi. I chlapi by se mohli bát >>>
Pořadatelé her v Pekingu se rozhodli navýšit počet fanoušků na soutěžích. Podle šéfa komise pro kontrolu a prevenci pandemie Chuang Čchuna jim to umožnila dobře zvládnutá situace s koronavirem v olympijské „bublině“. Pozvaní příznivci budou muset splnit přísné podmínky včetně několika testů před i po návštěvě her. Na sportovištích se budou moci pohybovat jen v jasně vymezeném prostoru a nikdy nepřijdou do kontaktu se sportovci ani dalšími lidmi z olympijské bubliny. Po návratu však nemusí do karantény, jen jim bude doporučeno vyhnout se nějaký čas hromadným akcím.
LYŽOVÁNÍ: Kateřina Janatová a Tereza Beranová prošly z kvalifikace sprintu do vyřazovacích jízd. Petru Hynčicovou od postupu dělilo 38 setin. Vyřazovací jízdy sledujte od 11:30 ONLINE zde >>>
HOKEJ: České hokejistky se pokouší napravit včerejší nepovedený zápas s Dánskem, proti Japonkám potřebují zvítězit, aby si zajistily klíčové první místo ve skupině. Česko - Japonsko ONLINE zde >>>
BIATLON: Muži se pustili do individuálního závodu na 20 km, jak si povedou Jakub Štvrtecký, Michal Krčmář, Mikuláš Karlík a Milan Žemlička? ONLINE sledujte zde >>>