Olympijská pravidla jsou přísná. Někdy až moc. Své o tom ví i hokejoví brankáři a brankářky. Jejich masky mohou na probíhajících Hrách v Pchjongčchangu obsahovat jen státní symboly nebo číslo. Nějaký originální nápad? Pod pěti kruhy ani omylem! „Pravidla výboru jsou dost striktní. Člověk tam nemůže mít nic moc svého,“ pravil Pavel Francouz během reprezentačního srazu. Další český brankář Dominik Furch neuspěl se dvěma zdánlivě nevinnými motivy. Problém musely řešit také Američanky. Motiv Sochy Svobody na maskách dvou ze tří jejich brankářek zatím u MOV prošel, případ se ale stále řeší.

Češi si museli dávat pozor, s čím do Pchjongčchangu vyráží. Francouz o regulích MOV dopředu věděl. „Před časem jsme dostali pravidla od výboru, byla dost striktní. Na masku jsem si nemohl dát moc svých nápadů,“ vysvětloval během prvního pražského tréninku národního týmu.
Francouzovu masku zdobí motivy státního znaku, vše ve stříbrném provedení. O konečnou podobu se postaral známý designér helem Bohumil Korál. „Řekl jsem mu, že bych chtěl spíše státní znak. Dal jsem mu v podstatě volnou ruku a udělal to takhle,“ ukazoval na svou chloubu, která mu od čtvrtka bude pomáhat zastavovat puky.
Korál vymýšlel motiv helmy i pro Dominika Furcha. „Oba chtěli mít masky v retro stylu. Bylo hodně těžké to vymyslet. Dominik chtěl motiv Rašky jako připomínku jeho olympijského vítězství, to mu zakázali. Pak jsme se domluvili, že bychom tam udělali Hradčany, to taky neprošlo,“ vysvětlil Korál, jenž se profesi věnuje 20 let.
Striktnost pravidel na olympijských hrách Kolár příliš nechápe. „Je to takové podivné a hodně osekané. Pavel Francouz chtěl použít masku s prezidenty, jak ji měl minulý rok na MS, ale to absolutně neprošlo,“ poodhalil designér, jenž se kromě malování masek věnuje i trénování hokejové Sušice, hrající Krajský přebor Plzeňského kraje.
Když americká brankářka Alex Rigsbyová před turnajem mluvila o své masce, byla pyšná. Má jí dost přeplácanou. Na jedné straně kresba slavného polibku námořníka po konci 2. světové války, na druhé orel bělohlavý a státní znak USA. Všechno v klidu. Jenže malůvka poštovní známky znázorňující Sochu Svobody na bradě už značila problém.
„Žádná položka nesmí obsahovat znění nebo texty z národních hymen, motivační slova, politické zprávy nebo slogany související s národní identitou,“ zní ustanovení MOV.
Podobně jako Rigsbyová je na tom i její spoluhráčka Nicole Hensleyová. Ta má Sochu Svobody vyobrazenou na levé straně masky. Jejich přešlap pravidel začal v úterý řešit Mezinárodní olympijský výbor (MOV). Ten má jasně stanovené podmínky. Masky mohou obsahovat jen číslo hráče a státní symboly (znak, jeho části nebo vlajku). A Socha Svobody mezi ně nepatří.
Vedení americké reprezentace situaci v úterý řešilo s MOV a nakonec trochu překvapivě uspělo. Hensleyová tak i se Sochou Svobody mohla naskočit do večerního utkání proti Ruskám, Rigsbyová ji kryla záda. Situace ohledně masek obou brankářek je ale stále v řešení, MOV tedy může své rozhodnutí změnit.
