Autor: iSport.cz
0
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen

Polák Kamil Stoch se stal suverénně olympijským vítězem na středním můstku. Z českých skokanů na lyžích byl dnes v Krasné Poljaně nejlepší Roman Koudelka, který obsadil 16. místo.

Jakub Janda skončil devatenáctý a Jan Matura třiadvacátý. Stříbrnou medaili vybojoval Slovinec Peter Prevc s výrazným, více než dvanáctibodovým odstupem za Stochem. Bronz bral Nor Anders Bardal.

Po 1. kole byl z Čechů nejlepší sedmnáctý Janda. Skočil stejně jako Koudelka 98,5 metru, ale rozjížděl se z nižšího nájezdu, měl proto kompenzaci a dostal více bodů. Maturův pokus byl o dva metry kratší a česká jednička sezony se dělila za Jandou o pozici s Rakušanem Gregorem Schlierenzauerem. Koudelka byl 24.

V druhém kole se Češi v pořadí úplně promíchali. Koudelka totiž skočil o metr dál než v 1. kole a za 99,5 metru si polepšil na pozici nejlepšího Čecha. Janda dopadl na 96,5 metru, Matura jen na 95,5 a oba v konečném pořadí klesli.

Koudelka předčil i čtyřnásobného olympijského vítěze Simona Ammanna ze Švýcarska, který obsadil 17. místo. "Po prvním skoku jsem byl pěkně naštvaný, protože jsem skákal na začátku a pak sundali o jedno okno nájezd, z kterého jsem měl v druhém kole úplně stejnou rychlost. Takže jsem v prvním skoku přišel o několik bodů," láteřil Koudelka.

Nakonec ale musel uznat, že jeho umístění je vlastně skvělé. Vždyť ještě o Vánocích ležel v posteli, trápily ho zdravotní problémy a nevěděl, jestli vůbec do Soči odjede. "Člověka to naštvání pak přejde, když si uvědomí, že tady vlastně nemusel vůbec být. Takže si to užívám," uvedl Koudelka.

Matura se zlobil, že mu nevycházel odraz. "Pral jsem se s hranou, v druhém pokusu jsem ten odraz netrefil. Ale na středním můstku jsem neměl moc ambicí, těším se spíš na ten velký," uvedl Matura.

Lukáš Hlava skákal nejhůře ze svěřenců trenéra Davida Jiroutka už v tréninku a 91,5 metru mu na postup z prvního kola nestačilo. Obsadil 46. místo.

Stoch všem uletěl už v prvním kole. Vedoucí muž Světového poháru skočil 105,5 metru a získal náskok více než šesti bodů. Druhým pokusem dlouhým 103,5 metru vítězství potvrdil.

Stal se tak po Wojciechu Fortunovi, vítězi na velkém můstku v Sapporu 1972, druhým polským olympijským vítězem ve skoku na lyžích.

Skoky na lyžích:

Muži - střední můstek:
1. Stoch (Pol.) 278,0 b. (105,5+103,5 m), 2. Prevc (Slovin.) 265,3 (102,5+99), 3. Bardal (Nor.) 264,1 (101,5+98,5), 4. Diethart 258,3 (99+98), 5. Hayböck (oba Rak.) 258,0 (101+98,5), 6. Wellinger (Něm.) 257,1 (96+101,5), 7. Kot (Pol.) 255,8 (101,5+98,5), 8. Kasai (Jap.) 255,2 (101,5+100), 9. Damjan (Slovin.) 254,7 (99,5+101), 10. Wank (Něm.) 253,4 (101+97), ...16. Koudelka 246,8 (98,5+99,5), 19. Janda 243,8 (98,5+96,5), 23. Matura 239,5 (96,5+95,5), 46. Hlava (všichni ČR) 105,7 (91,5) - nepostoupil do 2. kola.