9. prosince 2016 • 12:55

Obří skandál dál roste! V dopingu jelo víc než tisíc sportovců z Ruska

Autor: ,
Nástup ruských sportovců při slavnostním zahájení olympiády v Soči
TOP VIDEA
12. den na ZOH: Ester vs. Nagano, Češi vs. plexi, Fourcade vs. všichni 12. den na ZOH: Ester vs. Nagano, Češi vs. plexi, Fourcade vs. všichni
Čtvrtfinále proti Američanům? Jsou k poražení, tvrdí hokejový redaktor deníku Sport Čtvrtfinále proti Američanům? Jsou k poražení, tvrdí hokejový redaktor deníku Sport
VŠECHNA VIDEA ZDE

Více než tisíc ruských sportovců profitovalo mezi roky 2011 a 2015 ze systematického dopingu v zemi. Takový je závěr vyšetřovatelů Světové antidopingové agentury (WADA) v čele s Richardem McLarenem, který dnes v Londýně zveřejnil druhou část zprávy o dopingových praktikách v Rusku. K zatajování pozitivních testů a záměrným manipulacím se vzorky docházelo podle vyšetřovatelů ve více než třiceti sportech - v letních i zimních odvětvích včetně handicapovaných sportovců.
Podle zprávy se potvrdilo, že v Rusku fungovala dopingová politika s cílem vybojovat co nejvíc medailí na velkých akcích včetně olympijských her v Londýně 2012, atletického mistrovství světa v Moskvě 2013 či zimních olympijských her v Soči 2014. Systém byl podle vyšetřovatelů řízen ministerstvem sportu, podílela se na něm antidopingová agentura RUSADA, moskevská laboratoř a tajná služba FSB.

Ruské ministerstvo sportu v první reakci na zveřejněnou zprávu odmítlo, že by v zemi fungoval státem řízený dopingový program. Představitelé ministerstva si chtějí zprávu nejprve prostudovat, než se k ní vyjádří detailněji. "Budeme pokračovat v boji proti dopingu s nulovou tolerancí," uvedlo ministerstvo a dodalo, že bude plně spolupracovat s antidopingovými organizacemi.

V Soči podle zjištěných důkazů došlo ve dvanácti případech k manipulacím s odebranými vzorky ruských olympijských medailistů, z toho čtyř vítězů. Při londýnských hrách bylo takových případů odhaleno patnáct. "Ruský tým hry v Londýně zkorumpoval takovým způsobem jako dosud nikdy. Celý rozsah zřejmě nikdy nevyjde najevo," řekl McLaren.

Existuje šance na další biatlonovou medaili ze Soči

Pokud by se dopingový případ ze Soči týkal jedné ze čtveřice ruských biatlonistek Jany Romanovové, Olgy Zajcevové, Jekatěriny Šumilovové či Olgy Viljuchinové, mohla by být česká výprava zpětně bohatší o jednu bronzovou medaili. Ruská čtveřice totiž byla druhá ve štafetě a v případě dodatečné diskvalifikace by se na medailovou pozici posunulo kvarteto Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková.

"Netýká se to primárně biatlonu, ale není příjemné, když my to děláme poctivě, a někdo nepoctivě," řekl šéf českého biatlonu Jiří Hamza. "Sledujeme to, ale když něco nastane, tak hodnota bude nulová. Když přijde poštou medaile, tak přijde pouze medaile a peníze od olympijského výboru, ale ty emoce a ten tanec sponzorů, o to ti lidi přijdou," prohlásil Hamza.

První část zprávy zveřejnil McLaren v červenci. Tehdy měl na zpracování jen 57 dnů, přesto WADA na jejím základě doporučila vyřadit Rusko z olympijských her v Riu de Janeiro. Mezinárodní olympijský výbor požadavku na plošný zákaz nevyhověl a nechal posouzení účasti ruských sportovců na jednotlivých sportovních federacích. Nyní už se objevily první spekulace, že by Rusové mohli být zcela vyloučeni ze zimních olympijských her 2018 v Pchjongčchangu.

"Podařilo se nám výsledky první zprávy nejen potvrdit, ale také ještě blíže osvětlit," řekl McLaren. "I když je teď už obraz jasnější, ještě to není kompletní. Měli jsme přístup jen k malé části dat," dodal. Jako důkazy předložil 1166 dokumentů v podobě fotografií, e-mailů či zpráv forenzních analytiků. "Jsou to nezpochybnitelná fakta," konstatoval McLaren.

Dalším krokem ve vyšetřování skandálu bude předání spisů více než tisícovky sportovců příslušným mezinárodním federacím. McLaren a jeho tým zpracovávali dokumenty pouze pod kódovými jmény sportovců, na svazech nyní bude tyto sportovce identifikovat. Dále musejí rozhodnout, zda je dostatek důkazů na zahájení disciplinárního řízení, či zda bude potřeba případy nadále vyšetřovat.

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Program ZOH >> Hokej na ZOH 2018 >>

 Klasická verze
Mobilní verze