Už osm medailí vybojovali čeští hendikepovaní sportovci na Zimní speciální olympiádě v Turíně, které se účastní přes 1500 sportovců z celého světa. Ta se v Itálii koná až do soboty 15. března a už dosavadní výsledky jsou z českého pohledu skvělé. Osm medailí je ze sjezdového lyžování a snowboardingu. Mentálně hendikepované sportovce ještě čekají další závody i v běžeckém lyžování, běhu na sněžnicích, tanci a krasobruslení.
Zlatou medaili v obřím slalomu na snowboardu získala Denisa Trmalová, která porazila nejen všechny svoje rivalky, ale i všechny mužské soupeře! Navíc se umístila druhá i ve slalomu.
„Bylo to náročné, trať byla rozbitá, bylo to dost napínavé, ale hodně jsem si to užila. V Turíně se mi líbilo, prošli jsme i památky, jídlo bylo skvělé a i v horském středisku to bylo super. Budu moc ráda, když se budu moci zúčastnit i dalších světových her. Měla jsem štěstí na skvělé trenérky,“ říká zlatá a stříbrná medailistka Trmalová.
Další medaile získali Češi v obřím slalomu na lyžích – Stanislav Mach stříbrnou a Emilie Halušková bronzovou. Dále se ve svých kategoriích ve snowboardingu umístili na druhém místě Jan Kačán a na třetím Emilie Halušková. V alpském lyžování bodovali také Veronika Veselá (1. místo) a Matěj Kriso (2. místo).
Celkově se Zimní speciální olympiády účastní přes 1500 mentálně hendikepovaných sportovců z 98 států. Česko reprezentuje 22 sportovců v alpském lyžování, běžeckém lyžování, běhu na sněžnicích, snowboardingu, tanci a krasobruslení.
Mezinárodní hnutí Speciální olympiády bylo založeno v roce 1968 ve Spojených státech. Založila ho Eunice Kennedyová - Shriverová, sestra prezidenta Johna F. Kennedyho, s myšlenkou umožnit sportování lidem s mentálním postižením, a podpořit tak rozvoj jejich osobnosti a integraci.
Hnutí Speciálních olympiád je od roku 1988 přidruženým členem Mezinárodního olympijského výboru. V České republice funguje od roku 1990.