24. května 2018 • 20:20

Plavecká ruleta: Na nominaci na ME mají jediný závod, bojuje i Baumrtová

Autor: nit
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Ševčík: „hajzlík“ i talent, co vás ohromí. Vycepují ho Priske s Rosickým?
Životní obrat! Muchová vstala z popela, udolala favoritku a je ve finále
VŠECHNA VIDEA ZDE

Jedna šance a dost. Tradiční systém amerických kvalifikací si o víkendu vyzkouší čeští plavci, pro které je závod Českého poháru Arena Cup v Pardubicích jedinou příležitostí k zaplavání limitů pro účast na mistrovství Evropy v Glasgow. Kromě českých es v čele se Simonou Baumrtovou se ukáže i několik mezinárodních hvězd, mimo jiné i olympijská vítězka Mireia Belmonteová Garciaová.Je to buď, anebo, zaváhání se neodpouští. Čeští plavci si už podruhé vyzkouší drsný kvalifikační systém, který je běžný ve Spojených státech. Místo klasického nominačního období můžou zaplavat limity pro evropský šampionát jen od pátku do neděle v Pardubicích. Plavecký svaz tento systém vyzkoušel už na podzim a z mítinku v Plzni splnilo kritéria pro účast na ME v krátkém bazénu v Kodani 14 reprezentantů.

„Vezmu-li v úvahu, že již předem byla jasná neúčast dalších tří velmi pravděpodobných limitářů, z hlediska celkového počtu jsem nemohl být nespokojen,“ hodnotí reprezentační trenér Vlastimír Perna. „Pochopitelně vnímám rozdílné názory na tento systém nominace. Jsou jak pozitivní, tak negativní. Uvidíme po letní sezoně, zda zůstane tento formát zachován nebo nějakým způsobem modifikován.“

Pro tentokrát je ale vše jasné. Reprezentanti dopředu věděli, že formu musí načasovat právě na tento víkend, kdy si musí nominaci na mistrovství Evropy vybojovat. Platí to i o znakařce Simoně Baumrtové .

„V Pardubicích poplavu všechny znaky - 50, 100 a 200 metrů a taky 200 metrů polohově. Na všech tratích mám šanci limit zaplavat,“ líčí Baumrtová. „S přípravou jsem spokojená tak napůl. Do března a závodů v Miláně probíhalo vše úžasně. Ale pak jsem byla týden nemocná, kdy mě postihla nějaká viróza a pořád se mi to po dobu měsíce a půl vracelo a nevracelo. Ale doufám, že teď už je všechno v pořádku.“

Dopředu mají jistou účast v Glasgow pouze Barbora Závadová a Filip Chrápavý, kteří požádali o možnost plnění limitů v jiném termínu.

„Barbora Závadová požádala vzhledem k dlouhodobému pobytu v Austrálii o plnění na závodech v Gold Coastu, kde splnila limit na 200 metrů polohový závod. Filip Chrápavý měl z důvodu květnové maturity nominační závod v dubnu v rakouském Grazu, kde se mu podařilo splnit limit na 200 metrů prsa,“ říká Perna.

Z velkých jmen českého plavání bude v Pardubicích chybět krauler Jan Micka , který se už několik týdnů potýká s nemocí.

„Měsíc jsem marodil a týden jsem měl vysoké horečky. Teď plavu asi deset dní, ale na překonání limitů v tuto chvíli nejsem připraven,“ řekl Jan Micka.

Finalista loňského mistrovství světa v Budapešti na 1500 metrů se pokusí o získání svazové divoké karty.

„Pro evropský šampionát by mě potěšila výprava dvanácti reprezentantů, takže mé očekávání se upíná k číslu deset. Pokud by se to podařilo více plavcům, budu jen rád,“ plánuje Perna.

V Pardubicích poplave i několik mezinárodních hvěz. Největší z nich je Španělka Mireia Belmonteová Garciaová, která na olympiádě v Riu de Janeiro vyhrála závod na 200 metrů motýlek a vloni na stejné trati vyhrála mistrovství světa. Nor Henrik Christiansen je vicemistr Evropy na 400 metrů kraul a dvakrát bronzový z loňského mistrovství světa (400 a 1500 metrů volný způsob), finská prsařka Jenna Laukkanenová loni na ME v krátkém bazénu získala dvě stříbrné medaile. Závodit budou dánský motýlkář a finalista OH, MS i ME Viktor Bromer a Maďarka Zsuzsanna Jakabosová, trojnásobná mistryně Evropy.

Začátek pátečního programu je stanoven na 13:00 a podvečerní finálový blok by měl začít okolo půl šesté. Sobotní a nedělní dopolední rozplavby startují v 8:30 a odpolední finále v 16 hodin.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud