Seemanová se chystá na MS, září vedle hvězdy: Je to pro mě netradiční šampionát

Video placeholder
Seemanová: Zpověď o vykopávání z postele, astma z plísní i objetí od maminky. Co fotky v plavkách?
Barbora Seemanová po šestém místě ve finále na 200 metrů volně
Barbora Seemanová ve finále závodu na 200 metrů volným stylem
Barbora Seemanová v olympijském bazénu
Barbora Seemanová cílila na český rekord volným stylem na 200 metrů, ale v Paříži na něj nedosáhla
Barbora Seemanová postoupila na OH do finále kraulařské dvoustovky
Barbora Seemanová postoupila na OH do finále kraulařské dvoustovky
12
Fotogalerie
Plavání
Začít diskusi (0)

Trénink s úřadující mistryní světa plavkyni Barboře Seemanové svědčí. S medailemi ověnčenou parťačkou Siobhan Haugeyovou z Hongkongu se setkala ve své nové skupině kanadského trenéra Toma Rushtona a v jejím domácím bazénu piluje formu na světový šampionát v Singapuru, kde bazénové disciplíny začnou příští neděli. „Skupina je neskutečná. Věděla jsem, že potřebuju něco, co bude krok dopředu,“ pochvaluje si v dobré náladě.

Australské kraulerce Ariarne Titmusové je teprve čtyřiadvacet, ale už toho v plaveckém bazénu vyhrála tolik, že z něho po olympiádě v Paříži musela utéct.

„Vnitřně jsem věděla, že si musím dát přestávku, dlouhou přestávku. Myslím, že je pro mě důležité prozkoumat jiné oblasti života,“ vysvětlila Titmusová pro NBC Sports.

Plavecká deprese z nekonečné dřiny mezi stěnami je klasickým mentálním problémem vrcholového plavání. Barbora Seemanová ale po olympiádě v Paříži ukázala jinou cestu, jak se mu vyhnout. Z bazénu neutekla, udělala však významné změny.

Švýcarského kouče Luku Gabrila vyměnila za Kanaďana Toma Rushtona, manžela české legendy Simony Ruhston, v minulosti známé pod příjmeními Baumrtová či Kubová. Získala tak přístup do silné mezinárodní skupiny, jejímiž hvězdami jsou Siobhan Haugheyová či nizozemský prsař Arno Kamminga. Navíc se kromě zahraničních soustředění nemusela hnout z Česka, kam Rushton přesídlil.

Intenzivní tři roky, ale i tak nepolevila

„Po Paříži jsem cítila, že se potřebuju usadit, být víc v klidu, plavání brát víc s radostí, uvolněně. Přechod k Tomovi byla nejlepší varianta a ještě v Čechách. Poslední tři roky byly intenzivní. Do olympiády jsem chtěla dát všechno. Teď si užívám si domov, že tolik necestuju,“ pochvaluje si Seemanová.

To ale neznamená, že by v tréninku polevila. V silné skupině využívá blízkost dalších elitních plavců, k nimž patří i znakař Jan Čejka, někdejší juniorský mistr světa, který pod Rushtonem zažívá velký comeback.

„Honza Čejka je neskutečný dříč. Je super trénovat s lidmi, kteří chtějí každý trénink jet na sto dvacet procent. Chtěla jsem trénovat s lepšími. Posunulo mě to jako plavce i osobu. Jsou to skvělí lidi i mimo bazén. Je vidět, že je sport baví, že jím žijí jako já. Když člověk trénuje ve skupině, bolest a utrpení se rozloží,“ vysvětluje Seemanová.

Před rokem jí scházelo pouhých třináct setin sekundy k medaili na mistrovství světa v Dauhá. Na přelomu července a srpna v Singapuru bude konkurence o něco tvrdší, pár favoritek v čele s Titmusovou ale schází a Seemanová má za sebou povedené jaro na sérii závodů Mare Nostrum. Na své značkové kraulové dvoustovce vyhrála v Barceloně skvělým časem 1:55,85 sekundy a v Canet-en-Roussillon zvítězila nejen na dvoustovce, ale i na stovce a čtyřstovce.

V Singapuru tentokrát vynechá doplňkové disciplíny, kromě svého hlavního závodu na 200 metrů kraul absolvuje jen stovku volným způsobem.

„Z hlediska startů je to pro mě netradiční šampionát. Vždycky jsem k tomu měla padesátku nebo stovku delfínem. Strašně se těším, zajímá mě, jestli to bude lepší, horší,“ řekla Seeamanová. „Ze Singapuru bych chtěla odjíždět s tím, že jsem závod odjela, jak jsem měla a chtěla, neudělala jsem žádnou chybu. A s tím, že čas je, jaký bych si přála. Chci vidět, jak zvládnu progres, zjistím, jak na tom jsem.“

Češi na MS

Disciplína

Závodníci

Plavání - muži:

Jakub Bursa (200 a 400 m polohový závod, 200 m prsa), Jan Čejka (200 m znak), Miroslav Knedla (50 a 100 m znak), Jakub Jan Krischke (50 m volný způsob, 50 m znak)

Ženy:

Kristýna Horská (100 a 200 m prsa), Barbora Janíčková (50 a 100 m v. způsob, 50 m znak, 100 m motýlek), Daryna Nabojčenko (50 m motýlek), Barbora Seemanová (100 a 200 m volný způsob)

Dálkové plavání:

Alena Benešová, Julie Pleskotová, Martin Straka (všichni 5 a 10 km, 3 km sprint)

Synchronizované plavání:

Julie Lewczyszynová, Sofie Schindlerová (obě volný duet, technický duet)

Skoky do vody:

Tereza Jelínková, Ivana Medková (1m a 3m prkno)

Začít diskuzi